Stav pleti

Písmo: A- | A+

Akné môže mať rôzne spúšťače. Strava, pitný režim, stres, hormóny, prostredie ... prípadne ich vzájomná kombinácia. Tento článok je môj preklad jedného z jeho príbehov. Milton Erickson - hypnoterapeut, otec modernej hypnoterapie.

Žena, doktorka z východu, mi zavolala a povedala, "Môj syn, je študent na Harvarde a má extrémne zlý prípad s akné. Môžete to vyliečiť s hypnózou?

Povedal som, "Áno. Načo sa obťažovať priviesť ho za mnou? Ako sa chystáte využiť vianočné voľno?"

Ona povedala,"Obvykle si beriem voľno zo svojej doktorskej praxe, a idem do Tatier a lyžujem."

Povedal som,"Teda, toto vianočné voľno, prečo nevezmete syna so sebou? Nájdite chatu a odstráňte z nej všetky zrkadlá. Môžete jesť jedlo v tej chate a buďte si istá, že máte zrkadielko bezpečne v bočnom vrecku vo svojej kabelke."

Využili čas lyžovaním a syn nemohol vidieť zrkadlá. Jeho akné sa vyčistilo behom dvoch týždňov. 

Teraz. Akné môže vyliečiť odstránenie všetkých zrkadiel. Vyrážky na tvári, alebo ekzémy často zmiznú rovnakým spôsobom.

Iný pacient, žena s bradavicami na oboch rukách, znetvorené bradavice, prišla, aby ma videla. Jej tvár bola tiež posiata bradavicami. Povedala, že sa ich chce zbaviť hypnózou. Ak vieš niečo o medicíne, vieš, že bradavice sú spôsobené vírusom a taktiež, že bradavice sú veľmi náchylné na zmeny v krvnom tlaku.

Povedal som tej žene nech si namáča nohy, najskôr v studenej vode, potom v horúcej tak moc ako dokáže zvládnuť a potom studená znova. Má to robiť tri krát denne, až kým bude tak nahnevaná, že urobí čokoľvek aby to nemusela robiť. Keď stratí svoje bradavice, môže zabudnúť to namáčanie nôh.

Teraz. Bola by to znervózňujúca vec preňu, keby prerušila dennú procedúru namáčania nôh a robila to poctivo.

Nejaké tri roky neskôr, táto žena priviedla svojho syna za mnou. Spýtal som sa jej na jej bradavice. Ona povedala,"Aké bradavice?"

Povedal som,"Prišla si za mnou, približne pred troma rokmi, kvôli vyliečeniu bradavíc na tvojich rukách a tvári."

Povedala, "Musíte si ma mýliť s inou osobou."

Ona poslúchla moju sugesciu. Namáčala si nohy niekoľko mesiacov, ako potvrdil jej manžel. Potom bola z toho tak znechutená, že si zabudla namáčať svoje nohy, tým pádom zabudla na svoje bradavice. Keďže sa už viac nezaťažovala svojimi bradavicami, ich dodávky krvi boli odstrihnuté znížením tlaku vytvoreného "zaťažovaním" a chýbajúcou pozornosťou, ktorú im venovala. Tak ich stratila všetky. 

 V liečení stavov pleti, tým, že zmeníme osobe sústredenú pozornosť, Erickson ilustruje výrok, ktorý Paracelsus vysvetľoval v pätnástom storočí: "Ako si človek predstavuje sám seba že je, taký musí byť a on je taký ako si predstavuje." Naozaj existujú fyzické následky spojené s mentálnou predstavivosťou. Tieto následky môžu zostať aj v tele, ale jednoducho sú viac demonštrované na pokožke. Najzreteľnejší príklad je sčervenanie, keď myslíme na trápnu situáciu, alebo rozvinutie erekcie keď fantazírujeme o erotickom obrázku

Osoba, ktorá si seba predstavuje ako dôstojného, sa drží vzpriamene, pohyby sú rozhodné a sebavedomé. Je to, potom, prekvapenie, že táto štruktúra kostry, napružené svaly a mimika tváre, sa rozvinú značne odlišne od niekoho, z tých, ktorý si "predstavuje", alebo vidí seba ako nič?

*z knihy MY VOICE WILL GO WITH YOU the teaching teales of Milton H. Erickson by Sidney ROSEN ... **Prekladal som z anglického originálu a zámerne zmenil niektoré časti

Skryť Zatvoriť reklamu