Tri Generácie hypnózy

Písmo: A- | A+

Aký je tvoj vzťah k tvojmu podvedomiu? Čo slovo podvedomie vôbec znamená ? Pýtal som sa ľudí otázku č.1. Tu je niekoľko odpovedí: Neovládateľné ... Bojím sa ho ... ...Niečo, čo ma motivuje a ženie dopredu ...

 

Aký je tvoj vzťah k tvojmu podvedomiu? Čo slovo podvedomie vôbec znamená ? Pýtal som sa ľudí otázku č.1. Tu je niekoľko odpovedí:

Neovládateľné

Bojím sa ho

Niečo, čo ma motivuje a ženie dopredu

Posratý sralo, čo ma obmedzuje v posúvaní sa dopredu

Kamoš

Krásne miesto

Rôzni ľudia, rôzne vzťahy. Niečo, čo nazývam "podvedomie" resp. nevedomie mám, či chcem, alebo nechcem a JE MOJE. Pred popísaním rôznych generácií hypnózy, v krátkosti niekoľko riadkov k slovám vedomie a podvedomie(nevedomie).

 Vedomie, nevedomie a hypnóza

O vedomí je napísaných veľa kníh, je to veľmi veľké téma, teraz však popíšem vzťah hypnózy k slovu vedomie.

Vedomie =vedomá pozornosť - ak čítaš tieto riadky, tvoja vedomá pozornosť je na písmenkách ...

Nevedomie =nevedomá(podvedomá ) pozornosť - VŠETKO, KDE NIEJE VEDOMÁ POZORNOSŤ.

V momente, keď si čítal riadky, podvedomie využíva päť zmyslov a robí všetko ostatné, napr. riadi dýchanie, tep, vníma okolie ... ...a veľmi veľmi veľa iného.

Metaforicky vyjadrený vzťah vedomia a podvedomia:

Auto =podvedomie , Šofér = vedomie , Automechanik = hypnotizér

Auto je samo o sebe veľmi užitočné. Avšak auto bez šoféra je odstavené a čaká kým príde šofér . Ak je auto pokazené, šofér môže vyhľadať servis, kam privezie auto, kde mu automechanik povie "príďte vtedy a vtedy" - PRVÁ A DRUHÁ GENERÁCIA. Šofér však môže prísť do nového servisu a automechanik ho môže naučíť ako opraviť auto - TRETIA GENERÁCIA

Nevedomá myseľ zohráva veľkú úlohu aj v procese učenia. Ak sa chcem naučiť šoférovať motorové vozidlo, na začiatku učenia potrebujem viac vedomej pozornosti venovať jednotlivým úkonom. Na začiatku bolo toho moc. Venovať pozornosť mnohým veciam ako pozerať sa pred seba, narábať volantom, riadiacou pákou, spojka, plyn, brzda, značky, premávka, počúvať inštruktora ... pekne povedané chaos. Vedomá pozornosť lietala z jedného miesta na druhé. Teraz, po mnohých kilometroch tréningu, po mnohých skúsenostiach vrátane nehody, dokážem pri šoférovaní relaxovať aj vo veľkej premávke. Čokoľvek robíme opakovane, učíme sa ... v určitom momente vyskočí z vedomia a robíme to automaticky - podvedome. Čokoľvek sa naučíme a už robíme podvedome (s minimom vedomej pozornosti), môžeme zdokonaliť a naučiť sa robiť efektívnejšie.

Takže vedomie a nevedomie, vedomá myseľ a nevedomá(podvedomá) myseľ. Akékoľvek otázky do komentárov.

Hypnóza a jej generačné skoky:

Hypnóza je stav tranzu charakterizovaný extrémnou sugestibilitou, relaxom, a zvýšenou predstavivosťou. Je to zmenený stav vedomia. Tranz môže mať rôznu hĺbku a kvalitu.

Prvá generácia hypnózy

Späť do roku 1950 a ďalej až do doby spred tisícky rokov, bola hypnóza pomerne málo prebádaná disciplína, ktorá sa má ešte stále čo učiť aj teraz. Prvá generácia sa používa dodnes a v tejto generácii je považovaná vedomá myseľ, aj nevedomá myseľ za "idiotov". Jednoducho hypnotizér poslal vedomú myseľ niekde preč (tranz - človek nebol pri vedomí) a zatiaľ dával príkazy podvedomiu. Napr. nemáš chuť na alkohol, si abstinent, si nefajčiar, v miestnosti je horúco a pod. . Inak povedané hypnotizér sa akoby stal vedomím hypnotizovaného a ak to spravil hypnotizér správne, hypnotizovaný jednoducho dosiahol prečo prišiel (abstinent, nefajčiar, schudol, začal sa potiť a pod.) behom hodinového(nie vždy) sedenia.

Druhá generácia hypnózy

Okolo roku 1950, Milton H. Erickson - otec modernej hypnózy, až do roku 1980, kedy zomrel, dosahoval výnimočné, až zázračné výsledky. Vedomá myseľ je stále považovaná za nepotrebnú a je odvedená preč - tranz. Nevedomá myseľ je vnímaná ako malé dieťa, ktoré hypnotizér učí niečomu novému. Veľmi efektívna hypnóza, jemnejšia, ekologickejšia, ľudskejšia. Tak isto, ako prvá generácia, stále je používaná vo svete. Známy český hypnotizér, ktorý učí kurzy Ericksonovskej hypnózy - PhDr. Zíka Jiří.

Tretia generácia hypnózy

Po roku 1980, žiaci Miltona Ericksona, ako Haley, Rossi, Bandler, Grinder, Gilligan a mnohí ďalší zdokonalili Ericksonovo dielo. Ako píše Stephen Gilligan vo svojej knihe Generative Trance 2012, hypnóza dosiahla novej úrovne - tretiu generáciu, kedy je vedomá myseľ aj nevedomá myseľ považovaná ako symbiózny vzťah a hypnotizér je akýsi sprievodca. Narozdiel od prvej a druhej generácie, kedy hypnotizovaný viac menej nevedel ako dosiahol cieľ - jednoducho sa to stalo, v tretej generácii je hypnotizovaný v generatívnom tranze a vedome pracuje na dosiahnutí svojho cieľa, využívajúc múdrosť a schopnosti svojej nevedomej mysle.

Na záver, čo takto praktická ukážka komunikácie s vlastným podvedomím?

Za moment zatvor oči a predstav si seba ... len tak sa pozri na seba akoby v zrkadle, stačí dve tri sekundy a predstieraj na moment že na koho sa pozeráš je tvoje podvedomie.

Teraz urob to isté znova ... ako sa na seba pozeráš dovoľ mu usmiať sa ...

Zdroje: Wikipédia, Stephen Gilligan:Generative trance

Igor Guriš

Skryť Zatvoriť reklamu