Ako by dnes mohol znieť príhovor predsedu parlamentu ku koncu školského roka?

::: predstavujem si taký príhovor. Áno! Je predsa členom vládnej koalície, ktorá sa hrdí tým, že vzdelávanie radí medzi svoje priority a zároveň patrí k najvyšším ústavným činiteľom v tomto štáte. Tak čo by nám asi povedal?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Predstavujem si...

... ako stojí v skromných podmienkach nejakej malej obecnej školy a prihovára sa deťom prevažne z marginalizovaných a znevýhodnených skupín. A rozpráva o tom, ako v tejto krajine musí mať každý jeden človek rovnaký prístup k plnohodnotnému vzdelaniu bez ohľadu na to, v akých sociálnych podmienkach sa narodí. Lebo práve vzdelávanie je kľúčom ku kvalitnejšiemu životu a lepšej spoločnosti. Spoločnosti založenej na hodnotách a princípoch, ktoré platia pre všetkých rovnako. A nielen pre tých, ktorí si dokážu svoj život kúpiť. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predstavujem si...

... ako sa niekde spoza katedry prihovára študentom stredných, či vysokých škôl. Hovorí o tom, ako veľmi dôležití pre budúcnosť tejto krajiny sú. A preto si váži úprimnú snahu každého jedného žiaka, študenta, ktorý na sebe poctivo pracuje a rozširuje svoje obzory, aby jedného dňa mohol byť prínosom pre svoj odbor, profesiu, svoje okolie. Lebo svet nezmeníme ani za deň, ani naraz. Zmeníme ho iba tým, že ideme príkladom a inšpirujeme tak ostatných. Lebo tak sa to snaží robiť on celý život.

Predstavujem si...

... ako posiela odkaz vzdelaným mozgom, ktoré hromadne exportujeme zo Slovenska von, lebo ich možnosti uplatnenia sú veľmi chabé. Vyjadruje ľútosť nad hlbokým systémovým zlyhaním krajiny, ktorá si dovolila s rozšafnou márnotratnosťou prichádzať o to najcennejšie, čo doma má. Vyhlasuje, že bude ich absolútnou prioritou tento trend zvrátiť. Budú sa snažiť nastaviť pravidlá, ktoré umožnia ľudom nielen kvalitne študovať, ale pomôžu vytvárať také podmienky na život a profesionálne uplatnenie, aby tí schopní neboli nútení odísť, a tí neschopní nezastávali funkcie, na ktoré nemajú odborný, či morálny kredit.

SkryťVypnúť reklamu

... predstavujem si...

... ako má prejav pred vedeckou a akademickou obcou o tom, že práve tá poctivá časť z nich tvorí mozog a hnací motor krajiny. Ako vyjadruje úctu a podporu ľuďom, ktorých práve v dnešnej zložitej dobe budeme potrebovať ako soľ. Lebo práve oni sú schopní nachádzať riešenia na veľmi zložité otázky, či problémy, z ktorých v konečnom dôsledku prosperuje celá spoločnosť a každý jeden človek v nej. Ako si veľmi cení, ak niekto tak vzdelaný a nadaný využije svoj potenciál v prospech nás všektých, a nie na presadzovanie svojich individuálnych záujmov.

Predstavujem si...

... ako sa snaží slovami vyjadriť vďaku všetkým pedagógom, asistentom, rodičom, ktorých úprimným zámerom je formovať slušných a vzdelaných ľudí. Ako vyzdvihuje ich snahu prispievať každým jedným malým krokom k tomu, aby sme raz mohli povedať, že toto malé Slovensko nie je krajinou, ktorá svieti v červených rebríčkoch korupcie, zlého vzdelávania a pokrivenej justície. Ale je krajinou, za ktorou jej ľudia stoja, ktorú ľudia aktívne tvoria, zveľaďujú a vážia si ju. A krajinou, ktorá stojí rovnakou mierou za nimi, za svojimi obyvateľmi. Krajinou, kde sa mocní a bohatí nemôžu vysmievať obyčajným ľudom do očí.

SkryťVypnúť reklamu

Toto si môžem iba predstavovať, pretože toto všetko predseda parlamentu svojim plagiátom a najmä postojom k nemu poprel. Ba čo viac?! Premiér mu na to dal schvaľovaciu pečiatku. A spolu s ním všetci, ktorí sa rozhodli mlčať. 

Eva Habankova

Eva Habankova

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

::: ak raz zistím, kto som, dám vedieť. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
SkryťZatvoriť reklamu