CHL – zabijak slovenského hokeja

Nedávno prebehli zámorské drafty do NHL a kanadských junioriek (CHL). V oboch draftoch figurovali aj slovenské mená. Do NHL boli draftovaní 4 Slováci: Daňo, Reway, Cehlárik a Paulovič. Do NHL majú títo chlapci ešte dlhú cestu, to že boli draftovaní znamená zatiaľ iba toľko, že léno už bolo prerozdelené a teraz budú páni z NHL klubov sledovať, či sa niekto z draftovaných mladíkov vypracuje až na NHL úroveň.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

V CHL Import drafte bolo draftovaných 8 Slovákov: Šoltés, Paulovič, Šille, Šiška, Haščič, Gibl, Sloboda a Boboš. CHL draft je špecifický tým, že sa vyberajú iba európski hráči a to v dvoch kolách do kanadských junioriek OHL, WHL a QMJHL. V realite však ide o krádež najtalentovanejších juniorov najmä z 3 hokejových krajín: Rusko, Česko a Slovensko. Z ostatných krajín sa draftuje minimum hráčov (hoci so vzostupným trendom, nakoľko český a slovenský mládežnícky hokej upadajú a Rusi vytvorili silnú MHL, a preto musia loviť čoraz viac aj v iných vodách – Švédsko, Švajčiarsko, Nemecko a Fínsko).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Väčšina draftovaných Slovákov do CHL pravidelne aj odíde. Láka ich najmä fakt, že sú viac na očiach skautov NHL, možnosť zlepšiť sa v angličtine, nezávislosť od rodičov a v neposlednom rade vraj lepšie podmienky pre hokejový rast. Aká je však realita po odchode do CHL? Všetci mladíci (aj tí, čo sa vôbec nepresadia) unisono tvrdia, že CHL im pomohla v hokejovom raste a ak by mali možnosť, odišli by znovu a zároveň tam lákajú aj ďalších svojich priateľov. Keď sa však pozrieme na tvrdé fakty, pravda je niekde inde ako tvrdia títo chlapci a ich agenti.

Ako dopadli hráči draftovaní CHL

Od roku 2000 do 2009 bolo zo Slovenska do CHL draftovaných spolu 120 hráčov. Išlo o najväčšie talenty slovenského mládežníckeho hokeja, ktoré zaujali agentov a skautov. V žiadnom prípade nešlo o priemerných hráčov, ale výkvet nášho juniorského hokeja. Väčšina z nich za more aj smerovala. Nechcelo sa mi pozerať históriu každého jedného hráča, ale náhodná kontrola na stránke eliteprospects.com mi potvrdila, že vyše 90 % týchto hráčov si v Kanadskej juniorke naozaj zahrala. Ide o generáciu hráčov, ktorá mala nahradiť našu zlatú generáciu okolo Hossu, Šatana, Višňovského a spol. Ide o ročníky 1982/3 až 1990, teda hráčov v najlepšom hokejovom veku.

SkryťVypnúť reklamu

Z týchto 120 hráčov sa natrvalo v NHL presadili (odohrali viac ako 100 zápasov) len 3 hráči – Meszároš, Halák a Sekera. Meszároš a Halák však pred odchodom do zámoria odohrali min. jednu sezónu za mužov v slovenskej extralige. Iba Sekera odišiel do CHL bez skúseností zo seniorského hokeja a dokázal sa presadiť natrvalo v NHL. Ide o mizernú úspešnosť (najmä ak si zoberieme fakt, že išlo o top talenty zo slovenského hokeja a ich primárnym cieľom bolo byť na očiach skautov a presadiť sa do NHL).

Pre porovnanie, úspešnosť hráčov draftovaných do CHL v 90. rokoch (naša zlatá generácia) bola vyššia, čo bolo spôsobené najmä tým, že do zámoria odchádzali hráči väčšinou so skúsenosťami zo seniorského hokeja a nie 17-ročné neskúsené uchá. A vďaka týmto skúsenostiam patrili k lídrom vo svojich CHL tímoch, dostávali dostatok priestoru na ľade, boli vedení k akej-takej tvorivosti na ľade a nemuseli sa vo štvrtej lajne otĺkať pri mantineloch s protihráčmi.

SkryťVypnúť reklamu

Úspešnosť Slovákov draftovaných NHL

O tom, že je lepšie najprv získať skúsenosti z domácej extraligy mužov a až potom smerovať do zámoria, hovorí tiež štatistika hráčov draftovaných do NHL. V období rokov 1990 až 2007 bolo draftovaných do NHL 121 slovenských hráčov. Z nich 35 sa dokázali presadiť výraznejšie v NHL (aspoň 100 zápasov). Novšie ročníky som nebral do úvahy, pretože ide o mladých hráčov, ktorí majú ešte šancu sa presadiť.

Z hráčov, ktorí vyskúšali zámorie až potom ako odohrali aspoň jednu kompletnú sezónu v slovenskej extralige sa 22 podarilo presadiť v NHL (napr. Šatan, Demitra, Hossa, Gáborík, Kopecký, Višňovský, Meszároš), 16 sa to nepodarilo, čo je úspešnosť až 58 %.

SkryťVypnúť reklamu

Z hráčov, ktorí odišli do zámoria (zväčša CHL) v mladom veku ešte nevyhratí zo seniorského hokeja sa v NHL presadiť dokázali 13 hráči (najznámejšie mená Chára, Sekera, Radivojevič, čiastočne aj Halák), nepresadili sa päťdesiati, úspešnosť tejto cesty teda predstavovala len 21%.

Hráči, ktorí zámorskú cestu ani nevyskúšali som v analýze nebral do úvahy (20 hráči). Ide o hráčov, čo nemali záujem o pôsobenie v zámorí, hoci na to výkonnostne mali (napr. Ľ. Kolník) alebo ktorí nato výkonnostne nikdy nedosiahli a teraz hrajú 3. francúzsku ligu a podobne.

Hoci štatistika ukazuje, že skoré odchody do zámoria hráčom neprospievajú, naďalej ide o populárny trend medzi mladými hokejistami zo Slovenska. Drvivá väčšina z nich sa však v zámorí nepresadí a pribrzdí svoj hokejový rast, čo si však samotní hráči neradi priznávajú. Pozitívne vyjadrenia hráčov spolu s tlakom agentov spôsobuje, že znovu a znovu ďalšie vlny mladých talentov sa chodia zahrabať do zámorských junioriek. Nielenže škodia vlastnej kariére, ale oslabujú aj slovenskú juniorku, kde sa rapídne znižuje konkurencia a kvalita, čo má za následok, že nemá kto ťahať tzv. „hráčov druhého sledu“, ktorí by sa mohli vypracovať na opory v extralige alebo iných európskych ligách. Takto z nich však vyrastajú iba opory do maďarskej, anglickej, poľskej, tretej francúzskej ligy a pod.

V ostatných hokejových krajinách si zväzy chránia svoje juniorky. Švédi a Fíni to dávno pochopili, preto netrpia masívnymi odchodmi mladých hráčov do zámorských junioriek, mladí hráči si odkrútia zopár rokov v domácej seniorskej lige a potom ako hotoví hráči naskakujú do NHL. V Rusku vedenie KHL pretlačilo myšlienku MHL, aby Rusi tiež zostávali doma. Slovenský zväz ľadového hokeja sa zatiaľ nemá k ničomu a bezducho sleduje vykrádanie svojej juniorskej základne (do juniorských tímov investuje nemalé peniaze, avšak tí zadarmo bez výchovného odchádzajú do zahraničia) a nepriamo ničí aj svoju extraligu, aj reprezentáciu.

Michal Habrman

Michal Habrman

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som naivný idealista... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu