V zovretí cudzieho sveta (Údolia národa Kalašov)

Stačí prejsť jeden z dvoch mostov niekoľko desiatok kilometrov na juh od mesta Čitrál v severozápadnom Pakistane a ocitnete sa v odlišnom svete farebných ženských šiat, odlišných zvykov a viery. Títo svetlí ľudia, ktorí majú pramálo spoločného s okolitým svetom Islamu, tiahnúceho sa od Turecka až po východ Indie, obýva tri neveľké údolia blízko Afganských hraníc.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu

Muzikáá k čítaniu (Candie Payne) 

Obyvatelia údolí Rumbur, Bumboret a Birir sú viditeľne nemoslimským národom. Ich odlišnosť priťahovala odjakživa misionárov, antropológov a zvedavých turistov. Ženy sa obliekajú do nápaditých farebných šiat, zdobené ozdobami a čipkami, zatiaľ čo muži nosia bežné pakistanské šaty - shalwar kameez, ktoré pozostávajú z voľných nohavíc a dlhej košele. Obkolesení drsnými horami (ktoré sú mimochodom domovom aj snežného leoparda) sa v malých údoliach snažia odolávať moslimských tlakom z vonka.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ešte v meste Čitrál pri povinnom evidovaní na policajnej stanici, som si vypýtal miesto pobytu našich dvoch známych – Španiela Josepha a Angličanky Melanie. Pri večery nám navrhli, aby sme sa s k nim na nasledujúce 3-4 dni pripojili. Ten večer sme poblúdili uličkami nočného Čitrálu, vychutnali si ovocné koktejly a nasledujúce ráno sme prekročili rieku Čitrál spoznať malý národ, ktorý sa hlási k predkom armády Alexandra Veľkého.  

Zatiaľ čo náš džíp pomaly napredoval horskou cestou skrz úzke kaňony s ľadovcovou riečkou pod nami, sme míňali na ceste afgánske ženy v burkách a ich mužský sprievod. Pripomínali, že afganské hranice sú, čo by človek kameňom dohodil a počas problémových období Afganci hojne využívajú horské priesmyky na prekročenie do susedného Pakistanu. Väčšina najhlavnejších priesmykov je po 11.sept. v okolí síce kontrolovaná jednotkami ako Chitral Scouts a inými, ale vždy sa nájdu miesta kde sa dá nepozorovane prejsť na druhú stranu.  

SkryťVypnúť reklamu

Na prvé Kalašské ženy s nezvyčajnými vzormi a ozdobami sme narazili pri práci na políčkach. V údoliach sa pestuje obilie, proso, kukurica a šošovica, ale jedna plodina tu má iné zameranie. Je to hrozno, ktoré premieňajú na hroznové víno a to ďalej pália na tvrdý alkohol. Tieto údolia sú jediným miestom v Pakistane, kde sa legálne podomácky vyrába a pije alkohol. Nečudo, že množstvo pandžábis mieri na tieto miesta hlavne kvôli nemu.  

Bola to príjemná zmena po dlhých týždňoch sa znova pohybovať medzi nezahalenými ženami. Už hneď prvý deň pobytu v najväčšom z troch Kalašských údolí, sme sa pridali k našej španielsko - anglickej dvojici si prezrieť obydlia tohto malého národa. Kalašské drevené domy sú postavené terasovito. Strechy jednotlivých domov slúžia ako otvorené terasy pre tie, ktoré sú nad nimi. Dostali sme pozvanie do domu starostu. Hlava rodiny bola práve odcestovaná, ale jeho usmievavá žena nám ponúkla miestne víno a dobré pálenuo. Od odchodu na svoje cesty sme tak všetci štyria ochutnávali ohnivú vodu po dlhých týždňoch, čo malo svoj zvyčajný efekt. V očiach domácej aj z jej správania bolo hneď vidno, že sa nenachádzame v okolitom moslimskom svete. Bola z nej cítiť hrdosť a pri komunikácií s ostatnými pandžábis teda Pakistancami, ktorí si sem prišli kúpiť vypálený alkohol, bolo badať pohŕdanie. Dole v dedine keď sme míňali mladé kalašské ženy, sa takmer všetky otáčali Pakistancom chrbtom akonáhle videli ich nasmerované fotoaparáty.  

SkryťVypnúť reklamu

Nasledujúci večer po celodennej túre sme sa zúčastnili nacvičovania na nadchádzajúci miestny sviatok. Mladé dievčatá sa vzájomné držia rukami a v kruhu spievajú. Ich spev má vskutku svoju krásnu mytologickú silu. Len si ľahnúť na trávu poblíž, vyvaliť sa pod nebeskú klenbu... Realita však bola taká, že návštevníci – Pakistanci ich prekrikovali. Mamička slonej váhy stále strkala svoju malú dcéru niekde medzi dievčatá a fotila. Mladí, pakistanskí chlapci pobehovali medzi nimi a narážali zakaždým do nich. Ich rodičia sa nad tým len pousmievali. Všetci štyria sme pozorovali na túto scénu jemne vyjavení. Osobne som sa čudoval, prečo si Kalašovia nechajú takto skákať po hlave, avšak najsvätejších sviatkov sa Pandžábis nesmú zúčastňovať. Zahraniční turisti majú povolenie sa prizerať, len ak sa vopred dohodnú s domácimi.  

SkryťVypnúť reklamu

Pôvod tohto malého národa sa jednoznačne nepodarilo preukázať. Sami sa považujú za potomkov jedného z generálov Alexandra Veľkého, ktorý sa v týchto miestach usadil s časťou armády. Genetické štúdie skôr potvrdili názory, že Kalašovia patria do Indo-Európskej skupiny – západo Eurázijského pôvodu (analýza Y chromozónu naznačuje 20-40% spojitosť ku gréckemu pôvodu).  

Viera a zvyky sa úplne odlišujú od okolitého sveta. Hlavný boh alebo tvorca sa nazýva Dezau (Indo-Európsky boh oblohy – Dyaos, neskorší Grécky boh Zeus a latinsky Jupiter). Okrem neho uctievajú množstvo božstiev, polobohov a duchov. Náboženské festivaly zohrávajú v ich živote dôležitú úlohu. Niektorí turisti kvôli hlavným festivalom preletia pol planéty, len aby sa mohli zúčastniť týchto osláv.  

Medzi moslimami sú skôr známi ako Kafirs, alebo neveriaci. Donedávna platilo pravidlo, že ak nejaký Kalaš konvertuje na Islam, je okamžite vylúčený zo spoločenstva. Ale realita je v posledných rokoch taká, že už takmer polovica Kalašov sú moslimovia a naďalej prebývajú v údoliach. Pri jedle som sa niekoľko krát zarozprával v hoteli s mladým chalaniskom, ktorý je poverený digitalizovať kultúru, zvyky, legendy a rozprávky svojho spoločenstva. Na otvorenú otázku, či má jeho národ šancu prežiť obkolesení týmito silnými tlakmi, sa na chvíľku zamyslel a len ticho pokrútil hlavou. 

Národ Kalašov dnes prežíva v malých údoliach v častiach, ktoré patria v islamskom svete medzi najkonzervatívnejšie. Časť Pakistanu známa ako Severozápadné pohraničie (North West Frontier Province) je z veľkej časti mimo kontroly Mušaráfa. Blízka hranica Afganistanu, neustále migrujúci uprchlíci, ktorí sa usadzujú v blízkych údoliach neveštia pre budúcnosť tohto malého spoločenstva nič priaznivé. Pri stopovaní ďalej na juh sme mali možnosť sa zoznámiť s Angličankou, ktorá dlhé obdobie svojho života zasvätila práve tomuto národu. O tejto pani a mnohých iných zaujímavostiach a tajomstvách, ktoré blízke okolie skrýva popíšem v ďalšom blogu...

 Pár fotiek z cesty (ak seká z prava v Mozille treba prepnúť na internet explorer)

Obrázok blogu

Miestni polísmeni na prvom checkpointe

Obrázok blogu

Obrázok blogu

So Španielom Josephom a Angličankou Melanie

Obrázok blogu

Mamka sa mračí na Pakistanca po mojom ľavom boku a malé na ďalšieho na pravo

Obrázok blogu

 Výdobytky techniky a úsmevy domácich

Obrázok blogu

Rozhádzané rakvy na miestnom cintoríne

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Slovač a Kalašač - Nájdite rozdiely

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

takmer všetci žijú v skromných podmienkach

Obrázok blogu

Tradičnú čiapku severných oblastí Pakistanu nosí aj tento malý národ. Chalanisko v žltom mi tu svoju podaroval.

Obrázok blogu

Keď pani na obrázku nechápala z blond vlasov

Obrázok blogu

Obrázok blogu

 S naším vodičom pri tradičných domoch v údolí Bumboret

Obrázok blogu

 Cez sedlo do susedného údolia

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

 Osamelá hora - sedemtisícovka Tirich Mir

Obrázok blogu

 a za tými horami už je Afganistan

Obrázok blogu

Obrázok blogu

krajina snežného leoparda

Obrázok blogu

Obrázok blogu

 mladí pastieri v tiesňavách na ceste do susedného údolia

Obrázok blogu

aké kamene, taká koza

Obrázok blogu

Obrázok blogu

medzi políčkami

Obrázok blogu

v susednom údolí  

Obrázok blogu

Obrázok blogu

 Pandžábovia po stopovaní

Andrej Hajdusek

Andrej Hajdusek

Bloger 
  • Počet článkov:  55
  •  | 
  • Páči sa:  0x

poďme všetci do lesa...Feedjit Live Website Statistics Zoznam autorových rubrík:  Aljaška 2005Sev. Afrika a Stredný východ 'Írsko 2006 - 2007SlovenskoHimalayas tour 2007Ázia leto 2008Nezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu