Niečo o roštoch

Písmo: A- | A+

Pri obnove spálne sa väčšinou mení aj posteľ. Nielen rám, ale zároveň aj ďalšie súčasti postele a to: matrac, rošt, pripadne vankúš a paplón. Veľa ľudí dbá na výber dobrého matracu a popritom zabúda, že aj výberu roštu treba venovať pozornosť. Tak ako matrac, tak aj rošt je súčasťou kvalitného a zdravého spánku.

Rošty sa vyrábajú vo viacerých rozmeroch a sú rôzne druhy. Štandardný rozmer roštu je 80x200 cm, 90x200 cm. Niektorí výrobcovia ich vyrábajú do šírky 140 cm, čo je už maximálna šírka roštu. Pri dvojposteli sa doporučuje mať dva rošty. Pri rošte širšom ako 140cm sa toťiž rošt môže v strede prehýbať a tým sa skráti jeho životnosť respektíve sa zničí.

Čim viac lamiel má rošt, tým je kvalitnejší.

 

Pri roštoch rozoznávame viac typov:

pevný

lamelový

nepolohovateľný

polohovateľný ručne

polohovateľný elektrický

 

Pevný, latový rošt – tento rošt keďže nepruží je vhodný pre pružinové matrace. Je zložený z dosiek, ktoré sú buď v ráme, alebo sú pospájane šnúrkami.

Lamelový rošt- majú rôzny počet lamiel. Čim viac lamiel má rošt, tým je kvalitnejší. Lamely bývajú väčšinou uložene v umelých alebo kaučukových púzdrach, ktoré zabezpečujú pruženie.

Pri niektorých typoch lamelových roštov sú lamely aj zdvojene. Osoba, ktorá bude na takomto rošte spať, si môže nastavením zdvojených lamiel upraviť tvrdosť postele a tým si spríjemniť spánok.

 

Nepolohovateľný rošt je štandardný podklad pod matrac. Takýto rošt s predpetými lamelami je ideálny podklad pod latexové matrace, ktorý dokáže telo udržať vo fyziologickej polohe a tým zabezpečiť zdravý spánok.

Človek je však tvor pohodlný a preto si veľa ľudí dopraje komfort v podobe polohovateľného roštu. Môže to byť ručne polohovateľný rošt alebo elektricky motorový rošt. Polohovateľný rošt má viacero výhod a pochvaľujú si ho hlavne ľudia so zdravotnými problémami. Dokonca ho odporúčaju aj ortopédi.

Pri kúpe polohovateľného roštu je potrebné si uvedomiť, či takýto rošt budem aj využívať.

Veľa ľudí si pred spaním číta knihu alebo pozerá televíziu. Otázka však je, či pri ručne polohovateľnom rošte sa vám bude chcieť pred spaním ručne vyrovnať rošt. Ak takýto rošt máte využiť desaťkrát, tak sa neoplatí kupovať. Dá sa zdvíhať chrbtová časť aj nohy, ale nie v kolenách.

Ak si však chcete dopriať čítanie v posteli v pohodlnej polohe radšej investujte do elektrického motorového roštu. Dá sa polohovať hlava, ramena prípadne nohy aj v kolenách. Vy si určíte optimálnu polohu pre vás. Je pohodlnejší na ovládanie- čiže keď na vás príde únava, jednoducho pomocou ovládača vyrovnáte posteľ do optimálnej polohy, alebo posteľ vyrovná niekto z vašich blízkych a vy budete pohodlne spať.

 

Nie je to teda také jednoduché vybrať si správny rošt. Preto si pri ich kúpe dajte poradiť u odborníkov, ktorí s tým majú skúsenosti. Uvidíte, že po správnej kombinácii matracu a roštu sa budete lepšie cíti a už nebudete večne dolámaní a nevyspatí.

 

Skryť Zatvoriť reklamu