NIE, NEDOSTATKY V PPA NIE SÚ LEN POZOSTATKOM BÝVALEJ VLÁDY

Pôdohospodárska platobná agentúra nikdy nebola výkladnou skriňou transparentnosti a poctivosti.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Naopak, Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) bola za minulých vlád práve zdrojom korupcie a miestom, kde sa namiesto korektného vyplácania peňazí pre poctivých poľnohospodárov a potravinárov financovali zo štátneho rozpočtu či z európskych zdrojov rôzni oligarchovia napojení na politikov, ktorí boli aktuálne pri moci. PPA v podstate fungovala ako zdroj pokútneho financovania záujmov úzkej skupiny osôb, pre ktoré dokonca takmer prišla o akreditáciu. 

Takto to v PPA nemohlo fungovať večne. To som si aspoň myslela. Po voľbách v roku 2020 som veľmi verila v pozitívne zmeny aj v tejto agentúre. Avšak už za ministra Jána Mičovského z OĽaNO agentúru viedlo niekoľko riaditeľov, čo nevnímam pozitívne. Svetlým momentom bol pre mňa pred viac ako rokom a pol nástup nového generálneho riaditeľa Jozefa Kissa. Ten mohol korupčné fungovanie agentúry skutočne zmeniť, v čo som aj verila. Ukázalo sa však, že PPA stále nedokáže transparentne a predovšetkým efektívne nakladať s peniazmi zo štátneho rozpočtu a s európskymi zdrojmi, pritom je kľúčovým poskytovateľom verejných zdrojov na podporu slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Netransparentné a neefektívne fungovanie PPA dokazujú aj v poslednom období viaceré kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Ten urobil v rokoch 2016 až 2020 v PPA sedem kontrol, z ktorých päť bolo zameraných práve na čerpanie európskych fondov. Áno, môže sa zdať, že tieto roky sú dávna minulosť a sú spojené s bývalou vládou. Tým sa obhajuje aj samotné Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, pod ktoré agentúra spadá a ktoré od posledných volieb riadi hnutie OĽaNO. No nie je to úplne tak. Žiaľ, nedostatky majú značný presah aj do súčasnosti, čo napokon výsledky poslednej kontroly NKÚ len potvrdili. Takže sfunkčnenie PPA na čele s novým generálnym riaditeľom sa nateraz nekoná. 

SkryťVypnúť reklamu

Keďže NKÚ zistil počas spomínaných piatich kontrol veľké nedostatky týkajúce sa čerpania eurofondov, v tomto roku kontrolu na PPA zopakoval, aby zistil, do akej miery sa ich podarilo odstrániť. 

Výsledky opätovnej kontroly však vôbec nie sú potešujúce. Práve naopak. Nedostatkov je stále viac než dosť. Pretrváva napríklad problém veľkej byrokracie a extrémne zložitej administrácie prijatých žiadostí. Odstránenie byrokracie a zložitej administrácie je jedným z dôležitých cieľov strany SaS. Takisto nie je podľa NKÚ pri hodnotení žiadostí zabezpečený jednotný, objektívny a transparentný prístup v súlade s európskymi princípmi. V našom programe máme preto stanovené, že odstránime subjektívne kritériá pri hodnotení projektov a zároveň budeme dôsledne dbať na odbornosť a nezávislosť hodnotiteľov. Ďalšie nedostatky, ktoré boli kontrolou NKÚ identifikované, súvisia so zle definovanými právomocami zamestnancov, nedostatkom ľudí a veľkou fluktuáciou. Zlé odhaľovanie konfliktu záujmov u zamestnancov, neprehľadnosť postupov pri hodnotení projektov a žiadostí o financie či nedodržiavanie lehôt tiež robia vážne problémy. Toto sú zlyhania, ktoré nemožno pripísať len minulým vládam. PPA má už viac ako dva roky pod kontrolou hnutie OĽaNO. 

SkryťVypnúť reklamu

Veľkým problémom súčasného riadenia agentúry je aj vyhlasovanie výziev na čerpanie financií. Bez vyhlásenia výzvy sa poľnohospodári a potravinári ani len nemôžu o peniaze, ktoré sú pre nich v rozpočte vyčlenené, uchádzať. Z 10 vyhlásených výziev však PPA polovicu vyhlásila po viac ako dvoch mesiacoch meškania. V rokoch 2020 a 2021, keď agentúru riadili nominanti OĽaNO, zároveň vôbec nevyhlásila až 11 plánovaných výziev. Držať sa pritom plánu výziev a počtu plánovaných vyzvaní je pre správne čerpanie peňazí nevyhnutné. Za toto zlyhanie zodpovedá PPA a MPRV SR. V programe SaS máme vo vzťahu k agentúre stanovenú jasnú prioritu, že budeme trvať na dôslednom dodržiavaní zverejneného harmonogramu výziev a jeho plnenie aj kontrolovať. 

SkryťVypnúť reklamu

Pre uvedené nedostatky tak Slovensku opäť reálne hrozí, že príde o časť eurofondov, ktoré nie sme schopní efektívne riadiť a následne ani vyčerpať. Vrátime ich tak, ako v predchádzajúcich rokoch späť do Bruselu? NKÚ upozornil aj na to, že PPA stále nemá dobre nastavený systém, čo vyvoláva pochybnosti o objektivite a transparentnosti, a to je ďalšia negatívna informácia. Čo je však rovnako znepokojivé, na základe nejednoznačných, nekompletných a nedôsledných postupov sa môže v budúcnosti stať aj to, že budeme na poľnohospodárske a potravinárske projekty dostávať oveľa menej európskych peňazí. Toto nemôžeme dopustiť. 

NKÚ preto prišiel na základe tohtoročnej kontroly s viacerými odporúčaniami. Jednak odporučil Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, aby od PPA požadoval priebežné informácie o auditoch či prijímaní opatrení. Na tomto mi skutočne záleží, preto zo svojej pozície urobím všetko pre to, aby sme sa pravidelne dostávali k aktuálnym informáciám. Druhé odporúčanie smeruje na MPRV SR, ktoré má činnosť agentúry intenzívnejšie kontrolovať. Na rokovanie Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie preto predložím uznesenie, v ktorom budem žiadať plnenie týchto odporúčaní. Verím, že uznesenie bude na rokovaní schválené. 

Nemôžem tvrdiť, že generálny riaditeľ nechce agentúru „uzdraviť“. Problém je však aj v tom, že ak by bol hneď aj sebelepší kúzelník, nemá šancu dostať pod kontrolu každého jedného zo 600 zamestnancov, najmä ak už majú získané pracovné návyky, ktoré sa len ťažko menia. Preto je veľmi dôležité zaviesť efektívne kontroly, riadne monitorovať projekty a následne ich aj kontrolovať. 

Netvrdím, že som expertka na eurofondy, no jedno viem určite – netreba vymýšľať koleso. Stačí sa poobzerať okolo seba, keďže dotácie z európskych zdrojov sa čerpajú všade. Či u nás doma na Slovensku alebo v iných krajinách Európskej únie. Na Slovensku minimálne ministerstvo hospodárstva vedelo za bývalého vedenia Richarda Sulíka z SaS ich čerpanie nastaviť excelentne. V zahraničí tiež netreba ísť ďaleko, stačí sa pozrieť napríklad do Rakúska alebo do Českej republiky. Treba len chcieť a vidieť v tejto forme podpory význam a prínos. Nemôžeme dovoliť, aby sme pre šlendriánstvo a lajdáckosť prišli o možnosť čerpať eurofondy na poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Agropotravinársky sektor je neustále ťažko skúšaný, no pre obyvateľov Slovenska je nesmierne dôležitý. 

Veľmi chcem veriť, že sa situáciu v PPA predsa len podarí zlepšiť. Čakala som, že sa agentúra pozviecha skôr, no moje očakávania boli zrejme príliš odvážne.

Jarmila Halgasova

Jarmila Halgasova

Bloger 
  • Počet článkov:  94
  •  | 
  • Páči sa:  72x

Ochrancovia prírody budúcim generáciám zriadili pre zanikajúce formy života aspoň skanzeny a rezervácie. Naše vlády spoločne a cieľavedome likvidujú slovenské potravinárstvo tváriac sa, že pre budúce generácie robia to najlepšie čo vedia ... a ani ten skanzen mu nezriadili. Ako životný optimista, stále verím, že zo Slovenska nebude odkladisko nekvality a druhotriedneho tovaru, ale zdroj kvalitných domácich potravín. Po štúdiu na Chemicko-technologickej fakulte som sa profesionálne venovala potravinárskej výrobe. Skúsenosti som čerpala aj pri úradnej kontrole potravín, na Ministerstve pôdohospodárstva Slovenskej republiky pri tvorbe legislatívy a zastupovaní Slovenska v Bruseli a ako riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska. V súčasnosti pôsobím ako teamleaderka pre pôdohospodárstvo SaS.Kontakty:+421 905 922 105halgasova.jarmila@gmail.comKandidátka do NR SR za stranu SaS č. 11 Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

740 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
SkryťZatvoriť reklamu