Zamerané na sivý zákal

Rutinné operácie šedého zákalu (katarakty) na našej klinike pravidelne dopĺňajú zložitejšie a komplexnejšie zákroky.

Zamerané na sivý zákal
(Zdroj: Pixabay)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Vyžívame pri nich inovatívne a kreatívne riešenia, aby sme pacientom doslova zlepšili pohľad na svet.

V posledných mesiacoch sme v UVEA riešili hneď niekoľko zložitých a zaujímavých diagnóz. Hoci špecifiká a komplikácie boli veľmi pestré, základ problému u týchto pacientov tvorila diagnóza sivého zákalu – katarakty. Keďže sivý zákal je pomerne bežným ochorením a stretne sa s ním počas svojho života množstvo ľudí, rozhodol som sa vám predstaviť niekoľko zaujímavých prípadov, ktoré veľmi kreatívne a inovatívne riešili moji kolegovia z UVEA, a spoločne sú dôkazom, že náš tím žiadny problém len tak ľahko neodradí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Operácia sivého zákalu na klinike UVEA.
Operácia sivého zákalu na klinike UVEA. (zdroj: UVEA)

Sivý zákal a syndróm vlajúcej dúhovky

Jedným z nich bol aj pacient s maturnou kataraktou - pokročilým štádiom sivého zákalu, ktorý videl jedným okom len prsty pred okom a druhým videl na 30% z normy. Šošovka oka je vtedy mimoriadne tvrdá a na jej „rozbitie“ pomocou ultrazvukovej sondy je nutné použiť väčšiu intenzitu ultrazvuku.

Pacient mal k svojej diagnóze pridružený aj tzv. IFIS - syndróm vlajúcej dúhovky, ktorý spôsobuje, že je zrenička pacienta zúžená a nie je schopná zostať rozšírená po aplikácii mydriatík – kvapiek slúžiacich na rozšírenie zreničiek. IFIS chirurgovi zhoršuje prehľadnosť operačného poľa a dúhovku si musí roztiahnuť špeciálnymi háčikmi.

SkryťVypnúť reklamu

Zákrok sa napriek svojej komplexnosti podaril výborne a my sme boli veľmi radi, že sme pacientovi pomohli obnoviť zdravý zrak do významnej miery. Operácia pacientovi priniesla zlepšenie zraku, a s ním i celkovej kvality života. Dnes vidí slabším okom na 30% z normy a druhým na 90% z normy.

Implantovali sme prvú EDOF šošovku

V apríli sme prvýkrát pacientovi implantovali umelú vnútroočnú šošovku typu EDOF (Extended Depth Of Focus). Ide o typ monofokálnej šošovky, teda šošovky s jedným ohniskom, ktorá zlepšuje videnie do diaľky, ale zároveň umožňuje pacientovi aj tzv. sociálne videnie (na mobil, palubovku v aute a pod.) bez okuliarov. Na čítanie na blízko sú aj po operácii potrebné okuliare, avšak s hodnotou dioptrie len približne +1,5. 

SkryťVypnúť reklamu

Pacient k nám prišiel s diagnózou sivého zákalu, kvôli ktorému videl do diaľky len na 16% a do blízka na 40% z normy videnia zdravého oka. Po operácii pacient vidí vďaka inovatívnej šošovke do diaľky a na strednú vzdialenosť na 100%, zatiaľ čo na čítanie mu stačia slabšie okuliare.  

Obrázok blogu
(zdroj: UVEA)

Dva zákaly a záchrana zraku

Túto jar našu pomoc vyhľadal aj 75-ročný pacient s pocitom zhoršeného videnia, ktoré pozoroval na pravom oku, zatiaľ čo jeho ľavé oko sa zhoršovalo postupne v čase. Pacient bol diabetik, s čím súvisí aj zvýšené riziko vzniku sivého zákalu.

Po príchode na kliniku bol pacient schopný pravým okom čítať len prsty pred okom, na ľavom oku videl 30% z normy. Na pravom oku sme mu diagnostikovali maturnu kataraktu – pokročilé štádium sivého zákalu, na ľavom oku zas kortikonukleárnu preogredujúcu kataraktu – zväčšujúci sa zákal v jadre a kôre šošovky.

SkryťVypnúť reklamu

Pri plánovaní zákroku sme sa museli vysporiadať s niekoľkými komplikáciami (pseudoexfoliačným syndrómom – PEX, rizikom syndrómu IFIS) či nízkym počtom endotelových buniek rohovky, ktoré mohlo spôsobiť dlhšie hojenie očí po operácii či vyššie riziko pokročilého stupňa sivého zákalu.

Operácie sme uskutočnili s odstupom dvoch týždňov, a už krátko po nich sme u pacienta sledovali výrazné zlepšenie. Pooperačne sa pacient cíti dobre, je bez ťažkostí. Na pravom, horšom oku videl pacient na mesačnej kontrole už na 50% z normy. Na ľavom oku vidí po mesiaci na 100%.

 

Juraj Halička

Juraj Halička

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Som očný chirurg a popri dennej klinickej práci s ľuďmi sa venujem výskumu mozgu a neurovede. Som tiež súčasťou tímu, ktorý skúma novú liečbu tupozrakých pacientov vo virtuálnej realite. Hľadám odpoveď na to, čo sa stane v mozgu človeka, ktorý tupozraké oko celý život nepoužíval, no po tréningu vo virtuálnej realite zrazu vidí. Veď len vďaka mozgu chápeme to, čo vidíme. V tejto oblasti je ešte veľa otázok nezodpovedaných. Chcem sa však podeliť o to, čo už poznáme a previesť vás tým, čo práve spoznávame. Zoznam autorových rubrík:  Z praxeZo životaZaujímavosti

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
SkryťZatvoriť reklamu