Ticho

Kedy ste si naposledy vychutnali naozajstné ticho? Také ticho, že ste len sami so sebou, nevnímate okolitý svet, ste len vy a Boh. Tak, táto otázka by určite zaskočila mnohých vás, ktorí v tejto chvíli čítate tieto riadky. Ticho je v dnešnej dobe považované skôr za prežitok a niečo trápne zastarané, čo nepatrí do nášho moderného sveta. Rýchle a dynamické tempo nášho života v sebe ukrýva stále striedajúce sa cykly povinností, práce, toho čo musíme, občas i toho čo chceme, ale často zabúdame na seba a svoju dušu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Ticho je v dnešnom svete považované skôr za potrebu bláznov. Veď kto by sedel niekde v kúte a mlčal, keď sú okolo nás tie najrôznejšie možnosti komunikácie. Ráno vstaneme zapneme rádio, odkiaľ sa na nás valí množstvo informácií, ktoré sú pre náš každodenný život tak potrebné... teda si aspoň myslíme, že sú potrebné. Cestou do práce sedíme v autobuse a počúvame zo všetkých strán sťažnosti, ponosy, ale i chvály, dozvedáme sa o tom, kto mal s kým aké pletky, ako sa komu ťažko žije a mnohé iné informácie. Potom práca, neustále telefonáty, povinnosti, stres, či nahnevaní kolegovia. Zasa rýchlo domov. Niečo uvariť a potom sa už začína nekonečný seriál a to už je večer, keď pri mihotavom svetle televíznej obrazovky zaspávame. A tak to ide deň za dňom...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ticho... Možno sa vám toto slovo zdá len obyčajným, nič nehovoriacim podstatným menom. Za týmito písmenami sa však skrýva hlboký zmysel. Ticho znamená samotu duše, odovzdanosť do vôle niekoho, kto stojí niekde vysoko nad našimi myšlienkami, slovami alebo činmi. Ticho znamená aj pokoru. Uznanie svojich chýb, omylov, priznanie si svojej ľudskej malosti. Ticho je i schopnosťou porozumieť sebe, svojej duši, svojim problémom, či starostiam. Iba ak človek dokáže pochopiť svoju vlastnú existenciu, pochopí aj iných ľudí. Dá sa povedať, že ak chceme pochopiť dnešnému hlučnému svetu, musíme vojsť do ticha, aby sme pochopili sami seba.

SkryťVypnúť reklamu

V tichu nazeráme na dno našej duše. Len v tichu môžeme počuť slabý hlas nášho svedomia, ktorý nepočujeme v dnešnom hlučnom svete. Svedomie nám nastavuje často nepríjemný obraz, ktorým nás kritizuje, upozorňuje na chyby a udáva nám smer nášho života. V hluku dneška tento hlas zaniká, len v samote a tichu, ho vieme naplno vnímať a rozoznávať.

Je čas pôstu, čas stíšenia, ktorý je ako stvorení na to, aby sme sa naučili vnímať ticho. Pôstne mlčanie môže byť dobrou prípravou na veľkonočné vzkriesenie nášho života. Len v tichu môžeme naplno vnímať Boží hlas a prijímať prúdiacu Božiu lásku. tichu, putovať nehostinnou púšťou vlastného odriekania, aby ste tak mohli prísť k večnej oáze, ktorou je vzkriesený Kristus.

SkryťVypnúť reklamu

Želám aj vám, aby ste si vo svojom živote našli chvíľu na seba. Skúste byť chvíľu v

Nech je pre vás tento pôstny čas požehnaným obdobím a dobrou prípravou na slávenie veľkonočného tajomstva.

Ľuboš Hamaj

Ľuboš Hamaj

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nie som nicim vynimocny, snazim sa v zivote hladat to co ini prehliadaju a tesit sa z toho. Verit v dobro a schopnosti cloveka zit svoj zivot. Hladat krasu jednoduchosti ukrytu v kazdom z nas. Zoznam autorových rubrík:  Na slovíčko s BohomRozprávanie o životeSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu