Hurá, zahraničný investor!

Predstavte si, že zamestnáte 400 pracovníkov, ale viac ako dva a pol roka im nezaplatíte ani jediné EURO. Budú u vás robiť zadarmo. Nezmysel? Pre nás áno. Nie však pre zahraničných investorov na Slovensku. Štátna pomoc, alebo inak povedané platenie podnikateľov za to, že prídu podnikať k nám, má u nás takúto podobu. Štátna pomoc = dar z našich daní. Čiže: ak sem príde podnikať niekto zo zahraničia, nemusí viac ako dva a pol roka platiť našim ľuďom žiadne mzdy, skladajú sa na ne občania Slovenska zo svojich daní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Nemci, alebo Francúzi môžu byť právom nahnevaní, že ich koncerny presúvajú výrobu k nám. Bodaj by nepresúvali, keď tu majú neporovnateľne vyššie zisky. Veď roky neplatia mzdy a odvody z nich. Vo Francúzsku a Nemecku by museli svojich zamestnancov platiť sami. A omnoho lepšie, ako u nás.

Nie som Nemec ani Francúz. Takže mňa by to trápiť nemuselo. Prekáža mi však iné. Na Slovensku máme 270 000 podnikateľov. Ak chcú vytvoriť nové pracovné miesto, dostanú naň príspevok najviac vo výške polovice nákladov na mzdy a odvody na jeden rok. Maximálne však z priemernej mzdy na Slovensku. Takže dať ľuďom vyššiu ako priemernú mzdu naši podnikatelia ani nemôžu mať záujem.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V matematike sa 100 krát 4 rovná 400. V politike nie. Sto slovenských živnostníkov nemôže vytvoriť po štyri nové pracovné miesta. Jednoducho preto, že na jedno vytvorené pracovné miesto dostanú len 6 200 EUR, kým zahraničný podnikateľ napríklad aj 43 000 EUR.

Zahraničný podnikateľ má predpísanú výšku investície, z ktorej pomaly polovicu zaplatíme my z našich daní. Predpokladáme, že pracovné miesta nejaký čas udrží a konečne si bude platiť zamestnancov sám. No ak v Rumunsku budú ochotní zaplatiť zo štátneho až 70% investície, bude to zrejme inak. Odsťahuje sa tam.

Nie som proti podpore zahraničných investorov. Len si myslím, že by sme mali podobne podporiť zamestnávanie ľudí aj v našich firmách a u našich živnostníkov. Mohli by dať prácu viacerým a nemuseli by preťažovať zamestnancov v kumulovaných funkciách. Ak budú mať vyššiu podporu na mzdy svojich zamestnancov, možno sa dočkáme aj kvalifikovanejšej výroby, ako je to v prípade montážnych závodov. Pretože vedomostnú ekonomiku s nízkymi mzdami nevybudujeme.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo tak konečne: Hurá, domáci investor! A možno by stačilo aj - domáci zamestnávateľ.

Kandidujem ako nezávislý na kandidátke OBYČAJNÝCH ĽUDÍ a nezávislých osobností a tento článok vyjadruje môj osobný postoj, ktorý môže, ale nemusí byť zhodný s postojmi a názormi iných kandidátov. V mnohých názoroch sa zhodujeme, v iných zasa nie a považujem to za správne. Prekáža mi umelá a falošná názorová jednota členov strán a hnutí a otvorene sa hlásim k vlastným názorom bez ohľadu na to,či vyhovujú väčšine. Rozdiely nás nedelia, ale spájajú, ak spolu hľadáme cestu k pravde.

Róbert Helcmanovský

Róbert Helcmanovský

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som podnikateľ a vyštudovaný ekonóm. Som spolumajiteľom spoločnosti Rabaka reklamné panely. Zamestnávame interne 23 zamestnancov plus mesačne dávame prácu ďalśím 30 živnostníkom, ktorým za 13 rokov môjho podnikania ani raz nemeškala výplata. Nehrám sa na veľkého politika, lebo ním nie som. Vytváram pracovné miesta na východe republiky, riadne plním svoje odvodové a daňové povinnosti. S číslom 115 kandidujem do parlamentu za stranu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Facebook.com/Helcmanovsky Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu