Len sa im do ničoho nestarajme

Videli ste niekedy takýto oznam v novinách? "Vážení občania, ako poslanec NR SR sa na vás obraciam, aby ste na moju adresu posielali návrhy na novelizáciu Zákona o verejnom obstarávaní. Vopred vám ďakujem, že prispejete k tvorbe spravodlivejších zákonov." Nevideli.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Je to omnoho horšie. Naši poslanci už určite počuli o zázračných cenových ponukách pri verejnom obstarávaní. Všetci uchádzači vedia, že obálku s ponukou musia doručiť napríklad do deviatej hodiny. Ale otváranie obálok, na ktorom sa môžu zúčastniť, je až o jedenástej. Na dve hodiny musia dať svoju ponuku do rúk verejného obstarávateľa, ktorý bez akejkoľvek kontroly môže s ponukami manipulovať. Všetci vedia, že za ten čas sa dá zistiť obsah obálok - a ten, kto má vyhrať, si dopíše svoju cenu. Zázračne je jeho cena najnižšia. Aká náhoda! Nedá sa s tým nič robiť - všetko je v súlade so zákonom.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohí naši poslanci o tom počuli, ale nik nenavrhol jednoduché ustanovenie - "Verejný obstarávateľ musí umožniť uchádzačom, aby ponuku mohli odovzdať až priamo na otváraní obálok." Pri tom novela zákona, ktorú koncom februára schválila posledná schôdza parlamentu, má 30 strán. Na protikorupčné ustanovenia sa miesto nenašlo. Hovorí sa tomu - nie je politická vôľa. Pri tých nekonečných rečiach, ako práve oni s korupciou bojujú.

A prečo sme nikdy nevideli oznam poslanca, že vyzýva občanov, aby upozornili na to, čo je v zákone zlé? Prečo je to tak, ak dokonca aj za socializmu boli návrhy zákonov predkladané na verejnú diskusiu? Prečo ľudia, ktorých sa zákon týka, ani nevedia, že sa pripravuje jeho novela? Môže to byť tým, že občania (ktorých poslanci zastupujú) sú pre nich potrební len raz za štyri roky? Môže to byť tým, že žiaden zákon neukladá poslancovi ani jedinú povinnosť voči voličovi?

Skryť Vypnúť reklamu

Je trápne, keď dnes počúvame od predsedov politických strán, ako cestujú po Slovensku, od západu na východ, od severu na juh. Stretajú sa s občanmi a počúvajú, čo ich trápi. Čo by chceli riešiť. Toto nechutné divadlo, ktoré sa deje výhradne pár dní pred voľbami, je pravdaže úplne nanič. Iba dokazuje, že zákonní zástupcovia občanov nerobia to, čo majú. Ich sme volili a oni majú denne počúvať občanov. Namiesto poslancov si však moc na Slovensku uzurpovali politbyrá.

Po prvý raz sa u nás nielen papagájuje ako za socializmu - máme demokraciu. Konečne sa hovorí aj o tom, ako táto "demokracia" - po slovensky vláda ľudu - vyzerá. A po prvý raz je šanca, aby sme volili za poslancov tých, čo budú zastupovať občanov, nie politické strany. Tie už niekoľko volebných období ukazujú, že od nich žiadna výzva občanom nehrozí. Do ničoho sa im nestarajte. Pod ich kontrolou budú vyhrávať verejné obstarávania tí správni. A zákony sa budú prijímať tak, ako treba.

Skryť Vypnúť reklamu

Kandidujem ako nezávislý na kandidátke OBYČAJNÝCH ĽUDÍ a nezávislých osobností a tento článok vyjadruje môj osobný postoj, ktorý môže, ale nemusí byť zhodný s postojmi a názormi iných kandidátov. V mnohých názoroch sa zhodujeme, v iných zasa nie a považujem to za správne. Prekáža mi umelá a falošná názorová jednota členov strán a hnutí a otvorene sa hlásim k vlastným názorom bez ohľadu na to, či vyhovujú väčšine. Rozdiely nás nedelia, ale spájajú, ak spolu hľadáme cestu k pravde.

Róbert Helcmanovský

Róbert Helcmanovský

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som podnikateľ a vyštudovaný ekonóm. Som spolumajiteľom spoločnosti Rabaka reklamné panely. Zamestnávame interne 23 zamestnancov plus mesačne dávame prácu ďalśím 30 živnostníkom, ktorým za 13 rokov môjho podnikania ani raz nemeškala výplata. Nehrám sa na veľkého politika, lebo ním nie som. Vytváram pracovné miesta na východe republiky, riadne plním svoje odvodové a daňové povinnosti. S číslom 115 kandidujem do parlamentu za stranu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Facebook.com/Helcmanovsky Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

8 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu