Centrálny nemusí byť bratislavský

Môžu centrálne úrady fungovať lacnejšie? A viac na prospech ľudí? Samozrejme, že áno. Tieto otázky nie sú predmetom sporu. Len riešenia nevidno. Počúvať politikov, ktorí dnes kritizujú drahé externé poradenstvo, by bolo zábavné. Keby sme si tieto vtipy draho nepredplatili. Opoziční odrazu vedia, že na úrade zamestnávajú ľudí práve pre to, aby sa vo veciach vyznali. Kým sedeli na rovnakých stoličkách oni, jasné im to nebolo. Externé firmy objednávali tiež.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Podporujem riešenie, ktoré zlacní prevádzku centrálnych úradov a prinesie ľuďom väčší úžitok. Stačí pochopiť, že centrálny úrad či iná celoslovenská štátna inštitúcia nemusí byť nevyhnutne v Bratislave. Mali ste niekedy problémy preto, že Ústavný súd či Národný inšpektorát práce sídlia v Košiciach? Prečo teda nepresťahovať aj iné centrálne inštitúcie? Počnúc prenájmom budov a upratovacími službami končiac, budú prevádzkové náklady výrazne nižšie ako v Bratislave.

Povedzme si, že úrad na "vidieku" môže získať aj kvalitnejších pracovníkov. Pre Bratislavu nie sú totiž úradnícke miesta finančne zaujímavé (pravdaže s výnimkou najrozličnejších vedúcich, aj keď nie všetci "naši" môžu robiť priamo ministrov). Šikovnejší sa o bežné úradnícke miesta v podmienkach hlavného mesta nebudú uchádzať. V Košickom kraji je však ten istý plat ako v Bratislave nadpriemerný. Jednoducho preto, že na východe je priemerná hrubá mzda o 30% nižšia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Prešovskom dokonca o 40% nižšia ako v Bratislavskom kraji. To už je rozdiel!

Vysťahovanie viacerých centrálnych inštitúcií z Bratislavy má význam aj pre znižovanie nezamestnanosti v najviac postihnutých regiónoch. Štát stále je a naďalej bude veľkým zamestnávateľom. Viacerým sa nebude chcieť veriť, že Ministerstvo hospodárstva SR má v Bratislave 438 zamestnancov. A čo by ste povedali na ústredie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou? Zamestnáva 128 ľudí. Nebolo by seriózne bez analyzovania ich práce hovoriť, že je to veľa. Je to však určite dosť na to, aby sťahovanie centrálnych inštitúcií malo vplyv aj na miestnu zamestnanosť.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je sťahovanie úradov ešte aktuálnejšie ako kedysi. Vyriešili sa problémy s komunikáciou medzi úradmi. Ak americké firmy zamestnávajú projektantov na Slovensku a zvládajú dennú vnútropodnikovú komunikáciu, styk medzi úradmi v rôznych častiach Slovenska už nemôže byť problém. Zostáva už len jediný. Výnimka z fyzikálnych zákonov. Spočíva v tom, že z Bratislavy na Východ je omnoho ďalej, ako z Východu do Bratislavy.

Kandidujem ako nezávislý na kandidátke OBYČAJNÝCH ĽUDÍ a nezávislých osobností a tento článok vyjadruje môj osobný postoj, ktorý môže, ale nemusí byť zhodný s postojmi a názormi iných kandidátov. V mnohých názoroch sa zhodujeme, v iných zasa nie a považujem to za správne. Prekáža mi umelá a falošná názorová jednota členov strán a hnutí a otvorene sa hlásim k vlastným názorom bez ohľadu na to,či vyhovujú väčšine. Rozdiely nás nedelia, ale spájajú, ak spolu hľadáme cestu k pravde.

Róbert Helcmanovský

Róbert Helcmanovský

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som podnikateľ a vyštudovaný ekonóm. Som spolumajiteľom spoločnosti Rabaka reklamné panely. Zamestnávame interne 23 zamestnancov plus mesačne dávame prácu ďalśím 30 živnostníkom, ktorým za 13 rokov môjho podnikania ani raz nemeškala výplata. Nehrám sa na veľkého politika, lebo ním nie som. Vytváram pracovné miesta na východe republiky, riadne plním svoje odvodové a daňové povinnosti. S číslom 115 kandidujem do parlamentu za stranu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Facebook.com/Helcmanovsky Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu