Komu prospeje únik dôkazov v údajnej Gorile 2?

Potenciálni obvinení si už dnes môžu chystať obhajobu a alibi.

Komu prospeje únik dôkazov v údajnej Gorile 2?
Dôkazy unikajú do médií ešte skôr, ako sa k nim môžu vyjadriť obvinení. (Zdroj: Freepik)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Na Slovensku je to tak, že sa potenciálni obvinení o dôkazoch, ktoré voči nim má polícia, dozvedajú vopred z médií. Môžu sa tak na obvinenie pripraviť, koordinovať svoje výpovede, riešiť alibi a podobne. Teda robiť všetko to, v čom by im orgány, činné v trestnom konaní po vznesení obvinenia mohli zabrániť zákonnými prostriedkami. V prípade "Gorily 2" dokonca špeciálna prokuratúra zašla až tak ďaleko, že uniknutý dôkaz komentovala a popísala, o čom všetkom podľa nej svedčí.

Obrázok blogu

Na tom istom Slovensku je tiež bežné, že keď si oficiálne podáte infožiadosť, aby ste sa dozvedeli opis skutku, z ktorého je obvinený istý politik, polícia si dá tú námahu a napíše štvorstranové rozhodnutie o tom, prečo sa to nedá.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Čo hovorí zákon

Informáciu o vznesení obvinenia a opis skutku umožňuje zverejniť infozákon a polícia takéto informácie každodenne aj zverejňuje. V tomto prípade mi však jej riaditeľstvo odpovedalo, že mi informácie neposkytne. "Keďže vyšetrovanie naďalej prebieha, je potrebné vykonanie ďalších procesných úkonov za účelom náležitého objasnenia veci, sprístupnenie týchto informácií by mohlo znemožniť samotné vyšetrovanie skutku a tým ohroziť verejný záujem na objasnení daného trestného činu."

V preklade, aj zákon prikazuje polícii, aby vyšetrovanie chránila pred únikmi takých informácií, ktoré by mohli ovplyvniť vývoj prípadu.

Skryť Vypnúť reklamu

Možno si teraz poviete: ona to tu píše, lebo závidí kolegom, že majú dobré zdroje na polícii, či špeciálnej prokuratúre. Okrem toho, je tu predsa verejný záujem na tom, aby sa zverejňovala kriminálna činnosť verejných činiteľov a pôsobila odstrašujúco na ostatných.

Ako však prospeje verejnému záujmu zverejňovanie dôkazov ešte pred tým, ako je niekto obvinený? Podozrivé osoby sú právnici, alebo ľudia, ktorí si môžu dovoliť zaplatiť najlepších právnikov na Slovensku. Je pravdepodobné, že nebudú čakať na moment, kedy bude mať polícia všetko nachystané tak, aby ich mohla obviniť.

Zrejme aj preto vyšetrovateľ NAKA podal trestné oznámenie pre únik videí "z poľovníckej chaty." Vyplýva to z vyjadrenia dočasného prezidenta Policajného zboru Štefana Hamrana, ktoré policajné prezídium poskytlo TASR. Šéf generálnej prokuratúry Maroš Žilinka, ktorého podriadeným je špeciálny prokurátor, tiež chce preveriť, ako k úniku došlo a či tak neboli spáchané trestné činy zneužívania právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti.

Skryť Vypnúť reklamu

„Zverejňovanie dôkazov a informácií zo spisov v prípravnom konaní mimo zákonného rámca považujem za absolútne neprípustnú snahu o ovplyvňovanie orgánov činných v trestnom konaní a súdov pred ich rozhodovaním, za snahu o marenie vyšetrovania, ale aj snahu o manipulovanie verejnej mienky,“ vyhlásil Maroš Žilinka.

Bude ďalšia chata?

Ak novinári dostanú takýto závažný "tip", ako je údajná Gorila 2, mali by si preto zvážiť, kedy je vhodné materiál zverejniť, komu to prospeje a vlastne načo im vôbec zdroj takýto materiál poskytuje, či naozaj ide o verejný záujem, alebo aj o budovanie vlastného PR, alebo prekrývanie iných káuz.

Skryť Vypnúť reklamu

Novinár je podľa rozsudku ESĽP strážnym psom verejnosti a aj preto by mal dbať na svoju nezávislosť. Nehovoriac o tom, že nový fenomén "online vyšetrovania" už na Slovensku uškodil aj tým najzávažnejším kauzám....

P. S: Pikantné v súvislosti s aktuálnym únikom odpočúvania osôb, "podozrivých z pytliactva," je aj odôvodnenie polície, že ak nemám súhlas danej osoby, jej súkromie je chránené a nemám právo na získanie informácií, alebo zvukových, či obrazových záznamov, ktoré sa týkajú jej súkromia.

Obrázok blogu

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

Bloger 
  • Počet článkov:  44
  •  | 
  • Páči sa:  45x

Novinárka, ktorú zaujíma aj to, čo je pod povrchom.Dlhé roky som strávila v SME, aktuálne som externista. V posledných rokoch sa venujem hlavne témam z oblasti Bratislavy a v týchto dňoch o nej rozbieham vlastný portál - Zivemesto.sk. Pracujem aj na zaujímavých príbehoch pre Post Bellum SK. Zoznam autorových rubrík:  Komunálna politikaVajnoryNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu