Bude situácia v Bratislave rovnaká ako v Nitre?

Písmo: A- | A+

Denne zomiera v hlavnom meste od dvoch do šesť ľudí na nový koronavírus. Váčšina infikovaných pribudla za posledný mesiac. Počet hospitalizovaných rýchlo stúpa. Podiel infikovaných však je v Bratislave oveľa nižší ako v Nitre.

“Situácia v Bratislave je zlá a všetky dáta ukazujú, že smeruje niekde k Nitre,” povedal na dnešnej tlačovej konferencii starosta Ružinova Martin Chren. Zhoršovanie situácie v hlavnom meste už pred pár dňami avizoval aj portál Dáta bez pátosu, podľa ktorého počty infikovaných za týždeň narástli o 69 percent.

“Tipneme ju ako druhú Nitru do dvoch týždňov,” napísali v stredu. V Nitre majú nielen vysoký podiel nakazených, ale podľa aktuálnych informácií len dve voľné lôžka na oddelení intenzívnej medicíny. Pacientov, ktorí potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu, posielajú aj do iných nemocníc. Celkovo sú lôžka v Nitre obsadené na 60 percent a v Bratislave na 70 percent.

Minister zdravotníctva Marek Krajči však dnes informoval, že v Nitre je situácia vážna aj preto, že tam zistili britský variant koronavírusu, ktorý sa rýchlejšie šíri. V Nitre sa doteraz nakazilo viac ako 12 percent obyvateľov, kým v Bratislave necelé štyri percentá.

V Nitre má 11 percent nakazených viac ako 65 rokov, v Bratislave 14 percent.

 počet obyvateľovpočet nakazených celkovopozitívnych od 1. decembraprírastok
za 7. január
na lôžku
Bratislava437 72615 881
(3,6 percent)

8 654

(55 percent nakazených)

365

(2,3 percent)

317
Nitra78 3539 696
(12,37 percent obyvateľov)
5 861
(60 percent nakazených)

260

(2,68 percent)

247

Zdroj: NCZI

Najviac v decembri

Situácia v Bratislave a Nitre je však podobná v tom, že väčšina nakazených pribudla po 1. decembri. Kým v hlavnom meste to bolo 55 percent nakazených, v Nitre 60 percent.

Počet hospitalizovaných stúpol v Bratislavskom kraji za mesiac o 150 ľudí, najvýraznejšie za posledný týždeň. Podľa dát NCZI bolo ku 3. januáru 286 hospitalizovaných pacientov s COVID-19, aktuálne ich je v kraji 339 a v hlavnom meste 317.

Pre porovnanie, hospitalizovaných je asi toľko, ako bolo v Bratislavskom kraji infikovaných za celú prvú vlnu – 368. Celkovo sa vírusom v Bratislavskom kraji od jari minulého roka nakazilo viac ako 22 tisíc ľudí.

Nárast počtu hospitalizovaných v Bratislave – tyrkysovou. Červená ukazuje počet ľudí na pľúcnej ventilácii, čierna na JIS.
Zdroj: NCZI

O mŕtvych nehovorme

Koľko ľudí v Bratislave, kde je najdostupnejšia zdravotná starostlivosť, zomrelo, nie je známe. Úrady zverejňujú len informáciu o úmrtiach za celé Slovensko, bratislavské údaje nám poskytnúť odmietli.

Univerzitná nemocnica Bratislava tvrdila, že takú štatistiku vraj nemá. Úmrtia pritom nahlasuje úradom.

Hygienici, ktorí štatistiky majú, nás zase odkázali na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý rieši príčiny úmrtia.

“Nakoľko sú mŕtvi privezení na pitvu aj z iných regiónov Slovenska, nie je možné Vám poskytnúť relevantné číslo týkajúce sa iba Bratislavského kraja,” tvrdila hovorkyňa úradu Erika Kováčiková. V prvej vlne koronavírusu úrady o počtoch úmrtí v Bratislave či kraji poskytovali.

Patológovia pritom príčinu úmrtia skúmajú rovno na mieste a to aj v domácnostiach. “Každé úmrtie človeka s podozrením na ochorenie Covid na mieste testujeme všetkými dostupnými testami,” napísal pred pár dňami známy patológ Norbert Moravanský. Testy im pritom poskytnú aj informáciu o priebehu infekcie. Protilátkové testy podľa neho ukážu, ako človek zápasil s vírusom SARS-CoV-2. “Vykonávame aj antigénový test, ktorý by aj po smrti mal vykazovať pozitivitu najmä vtedy, ak ochorenie mohlo zvíťaziť a mohlo viesť priamo k smrti.”

Podľa našich informácií v Bratislave na koronavírus umiera dvaja až šesť ľudí denne. Cez Vianoce napríklad zomrel 83-ročný kardiológ, ktorý nemal vážne zdravotné problémy a vlani ešte ordinoval. Média tiež priniesli informáciu, že infekcii podľahol otec poslanca Ľuboša Blahu 75-ročný novinár a člen licenčnej rady Milan Blaha.

Bratislavské krematórium začalo fungovať v non-stop režime. Podľa oznamu na stránke mali 7. januára 18 pohrebov. “Súčasný stav prekračuje bežný zimný nárast o 10 až 20 percent,” povedal portálu Živé mesto riaditeľ pohrebníctva Marianum Boris Šramko. “Situácia zatiaľ nie je alarmujúca, od Vianoc však bola vážna najmä z dôvodu, že všetky voľné kapacity krematória sme poskytli na výpomoc krematória Nitra,” dodal.

Kompletný článok tu:

Počet pozitívne testovaných pred Vianocami rekordne stúpol

Skryť Zatvoriť reklamu