Staré Mesto po otvorení škôl priznalo, že sa situácia veľmi zhoršila

Písmo: A- | A+

Hygienici minulý týždeň pre výskyt koronavírusu zavreli päť tried v Starom Meste. Podľa starostky však problém nenastal v školách, ale v parkoch či obchodoch.

“Situácia sa výrazne zhoršila,” priznala po dvoch týždňoch od otvorenia škôl starostka Zuzana Aufrichtová (OKS). “Situácia v Starom Meste vykazuje najhoršie čísla, aké sme mali doteraz. Je potrebné maximálne znížiť mobilitu,” dodala.

Čísla, z ktorých vychádzala, nezverejnila. Úrady zverejňujú len počty infikovaných za celú Bratislavu. Kým podľa NCZI v Bratislave od polovice februára pribudlo 3054 pozitívnych PCR testov, hygienici zase uvádzajú, že týždenne ide kvôli pozitívnemu testu do karantény asi 1700 ľudí v celom kraji. Pred dvoma týždňami to bolo cez dvetisíc.

Vývoj počtu infikovaných v Bratislave. Vo štvrtok 4. marca bolo pozitívnych 128 (červená) zo 2423 (bledá červená) PCR testov.
Graf: NCZI

Starostka tvrdí, že situácia v otvorených školách bola bezpečná. Faktom ale je, že minulý týždeň nariadili hygienici zavrieť päť tried v staromestských školách kvôli výskytu koronavírusu a tento týždeň zatiaľ štyri triedy. Prvý stupeň staromestských škôl navštevuje 1487 detí, nie všetci však nastúpili.

Kde zavreli školy / triedy pre COVID-19

  • od 1. marca: okres BA I – 1 trieda MŠ, 4 triedy vo dvoch ZŠ, okres BA II – 3 MŠ celé, 2 triedy v MŠ, okres Ba III – 1 MŠ celá, okres Ba IV – 1 trieda MŠ, okres BA V – 1 trieda MŠ, 1 celý školský klub detí – celý

  • 22. až 28. február: materské školy – 5 MŠ okres BA II – 2x celá, 3 MŠ 1 trieda, 1 MŠ okres BA IV – 1x celá, 1 MŠ okres BA V – 1x 1 trieda

  • základné školy: 2 školy okres BA I (1 trieda, 4 triedy), 2 školy okres BA II (2x 1 trieda), 2 školy okres BA III (2x 1 trieda), 2 školy okres BA V – 2x 1 trieda, 1 stredná škola BA V

  • 15. až 21. február: 8 materských škôl

Zdroj: RÚVZ BA

Celkovo minulý týždeň hygienici pre koronavírus nariadili zavrieť 11 tried v Bratislave. “Karanténne opatrenia v príslušných školských a predškolských zariadeniach v Bratislavskom kraji boli prijaté z dôvodu pozitívnych zamestnancov škôl i žiakov. Epidemiologická situácia v počte pozitívne testovaných detí je porovnateľná s predchádzajúcim obdobím,” vraví hovorkyňa regionálnych hygienikov Katarína Nosálová.

Problém podľa starostky Starého Mesta nastal inde, nie v školách. “Deti nie sú len v školách. Po vyučovaní cestou domov sa zastavia v parku, možno na nákup, aj rodičia,” myslí si. Analýzy Úradu verejného zdravotníctva však ukazujú, že infikovaní sa častejšie nakazia v škole, ako v predajni. Nákazy v exteriéri hygienici vôbec nezaregistrovali. Podľa nich tiež stále platí, že rizikový je osobný kontakt s infikovanou osobou s odstupom menším ako dva metre po dobu dlhšiu ako 15 minút.

Máme informáciu, že osoby vo veku 50 rokov podliehajú chorobe, ostávajú po nich siroty,

starostka Zuzana Aufrichtová

Starostka Aufrichtová rozhodla o otvorení staromestských škôl po tom, čo ho na vláde presadil je kolega, minister školstva Branislav Gröhling. Je členom SaS, za ktorú kandidovala do parlamentu aj Aufrichtová. Rozhodnutie padlo v čase, keď sa len začínali očkovať učitelia, neboli nakúpené respirátory pre učiteľov, ani kloktacie testy pre žiakov.

“Som veľmi rád, že Bratislava začína otvárať školy a triedy. Oceňujem každého starostu, primátora, že dbajú na bezpečnosť a zdravie,” vyhlasoval 15. februára na spoločnom brífingu so starostkou minister. “Je to vždy lepšia situácia ako keď všetky deti sedia doma. Veríme, že všetky základné školy budú otvorené prezenčne,” dodávala starostka.

Aj keď o pár dní neskôr minister zdravotníctva a hlavný hygienik skonštatovali, že šlo o chybu, vláda rozhodnutie nezmenila a tak sa aj napriek odporúčaniu regionálneho hygienika neotvárať rozhodli starostovia Starého Mesta, Ružinova a Petržalky pustiť deti do škôl, spolu ich mohlo byť až 5600. Ďalšie školy otvoril Bratislavský samosprávny kraj. Ostatné mestské časti školy neotvárali aj na základe dohody s vedením mesta, ale aj pre skúsenosti s výskytom koronavírusu v školách a škôlkach, otvorených pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry.

Otváranie škôl v Ružinove. Vľavo starosta Martin Chren, bývalý člen SaS, vpravo minister Gröhling (SaS).
FOTO: Martin Chren

V čase, kedy sa tri mestské časti rozhodli otvárať školy, bolo na bratislavských Kramároch hospitalizovaných päť detí s koronavírusom, aktuálne sú tri. “Hospitalizovaní pacienti sú v školskom veku,” vraví hovorkyňa Národného ústavu detských chorôb Dana Kamenická. Nemajú však informáciu o tom, že by to súviselo s otvorením škôl.

“Hospitalizácie detských pacientov v našej nemocnici najčastejšie súvisia s iným základným ochorením, ktoré v mnohých prípadoch pre tieto deti predstavujú väčšie riziko ako ochorenie COVID-19, napríklad onkologické ochorenia, úrazy a mnohé iné,” dodala.

Celkovo výskyt hospitalizácii v Bratislave stúpa.

Medzi hospitalizovanými pritom rastie počet mladých ľudí a detí. Správa Inštitútu zdravotníckych analýz ukazuje, že na celom Slovensku bolo do konca februára hospitalizovaných 349 detí do 10 rokov, pričom 19 skončilo na umelej pľúcnej ventilácii a päť detí zomrelo.

Počty hospitalizovaných na Slovensku do 23. februára.
Zdroj: Inštitút zdravotníckych analýz

Školy zrejme neotvoria najbližšie tri týždne. Vyplýva to aj z nariadenia vlády, podľa ktorého by mali byť otvorené len pre deti zamestnancov kritickej infraštruktúry.

Skryť Zatvoriť reklamu