David Guetta bol prepadák

David Guetta – neuveriteľné.. Teda, väčšinou nie som ten, čo otvorene kritizuje, ale koncert v Bratislave, to bol ťažký prepadák. Ako po organizačnej stránke, tak i po hudobnej. Aby som nezačal negatívne, tejto akcií môžem pridať dve veľké poklony: 1. neuveriteľné víťazstvo organizátorov, nakoľko “namotať“ za také vstupné toľko publika je naozaj pracovný PR výkon desaťročia. 2. Dj Lucca , ktorá mi neuveriteľne zdvihla náladu po prepadáku pochádzajúcom z francúzska.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (49)
F**k me I'm famous
F**k me I'm famous (zdroj: Pacha Ibiza)

Pravdu-povediac, čítal som väčšinu reakcií na článok p. Petra Filina
(http://kultura.sme.sk/c/5549792/david-guetta-zahral-v-bratislave-dancefloor-ako-z-cedecka.html), nevedel som, či sa mám smiať, a či plakať. Od hodnotenia tanečnej scény, cez výklad hudobných žánrov elektronickej hudby, po porovnanie CD nosičov s LP platňami a rušenia nočného kľudu, až po velebenie majstra Guettu.. Myslím, že p. Filin len v krátkosti zhodnotil to, čo musel cítiť každý kto miluje elektronickú tanečnú hudbu a má aspoň minimálne empirické zážitky z podobných akcií. Ja som z Guettu cítil náramné sklamanie. Osobne počúvam progressive house a trance, zúčastnil som sa všetkých veľkých BA akcií ako Paul van Dyk (2x BA, 1xPraha), Ferry Corsten (Dopler, aj Incheba), Armin van Bureen (SOT), Carl Cox (NTC), John Digweed (PKO), na Ibize som pochodil všetky svetové TOP kluby ako Pacha, Space, Amnesia, Privillige, ale môžem zodpovedne prehlásiť, že tak strašný Dj výkon som ešte nezažil. Prirovnanie ku kolotočovej diskotéke je absolútne na mieste.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Guetta hral totálne tuctovo, akoby som počúval niektoré celoplošné slovenské rádio. Keby aspoň zahral niečo iné ako radio long edit verzie svojich hitov. Hodnotiť to, z čoho by mal naozajstný Dj hrať, či z vinylov, alebo z CD je absolútne irelevantné. Najväčší Dj’s totiž bežne hrávajú priamo z midi zvukov cez Ableton live (“znalci“ potom hovoria o hraní MP3 z kompu na ktorom im svieti imidžové jabĺčko). Ale ľudia, to je v poriadku. Tak ako klavírny virtuóz hrá na hudobný nástroj, na klavír, tak dnes hudobným nástrojom Dj-a je jeho laptop a pripravené sample na CD nosiči, ktoré “púšťajú“ z CD prehrávačov za 1800 euro. Toto je v poriadku, len to treba vedieť robiť, a treba to urobiť tak, aby nálada baviacich sa, bola elektrizujúca.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak chcete pochopiť, čo mi vadilo na organizácií a na úrovni koncertu Davida Guettu, pozrite si prosím toto video:


To video je absolútnym stelesnením toho, ako si predstavujem dokonalú house žúrku. Guetta nám skutočne neukázal nič. Nadšený z toho mohol byť iba niekto, kto nezažil nič lepšie, alebo ten, ktorému vyhovujú mainstreamové hudobné počiny zamerané na masy. Nechcem hodnotiť vekové zloženie publika, bol tam vstup od 16 a hotovo. Zrelý názor na ten koncert môže mať kľudne 17 ročný klubber, ako aj 30 ročný redaktor Sme. Bola to akcia zameraná na zisk. Žiadna kvalita (okrem Luccy) tam nebola. Popúštal svoje hity, pridal pár hitovíc z rokov minulých a ľudia skákali. Iste, roztancoval i mňa, asi tak na 2 minúty každú pol hodinu, ale možno mi bola iba zima, neviem. Možno by to bolo lepšie keby Mr. Guetta aj niečo namixoval, nielen púštal tracky jeden za druhým, s niekoľkominútovými medzihrami. Mal som z neho pocit, že si pomýlil Bratislavu s Kábulom, že bol presvedčený o tom, že keď zahrá overené veci, že to stačí, že to na nás – východoeurópanov zaberie. Koniec koncov, šiel som na tento koncert s vedomým, že idem na housového top Dja, ktorého klubová noc “Fuck me, I’m famous“ z Ibizovského klubu Pacha bola svojho času famózna. Veď Guetta vie hrať, keď chce. Viď. video:


Asi by pán Guetta mal niekedy zájsť pozrieť kolegov Steva Angella a Sebastiana Ingrossa, ktorí okrem parádnej muziky vždy pridajú aj výbornú stage show. Znalci by spomenutých švédskych umelcov mohli skôr poznať z formácie Swedish house mafia. Ich vystúpenie v rámci klubovej noci Pure Pacha bolo to naj čo som kedy na house party zažil. Ierba tiekla potokom, v klube bola výborná atmosféra, a ráno sa z klubu po otvorení strechy stal open air s východom slnka a strieľajúcimi konfetami z každej strany. To bol silný zážitok. Guetta nie!

Skryť Vypnúť reklamu

David sa nás všetkých na začiatku opýtal či máme radi house music? Áno, máme, ale to by ju musel najprv zahrať, aby jeho otázka mala zmysel. Toto je asi prvý krát v živote, kedy živé vystúpenie umelca malo na mňa takýto negatívny efekt. Väčšinou keď sa niekto prezentuje naživo, robí to tak, aby získal nových priaznivcov. Mňa Guetta definitívne stratil.

Na záver by som ešte veľmi rád pogratuloval organizátorom. Dostali totiž poriadne “najesť“, keby však radšej zabezpečili takúto akciu na úrovni, akú človek za 30 – 60 euro očakáva. Našiel som článok z Júna, kde sa hovorí, že majú open air priestor pre 10 tis. ľudí. Po koncerte oznámili, že tam bolo, ževraj, až 15 tis. ľudí. Pýtam sa teda, prečo toalety na tejto akcií boli pripravené asi tak pre 3 tis. ľudí? Prečo som sa na ploche dole, mimo VIP cítil ako sardinka, keď vyhláška ministerstva kultúry hovorí, že pri verejných produkciách má byť zabezpečená plocha pre dvoch ľudí na štvorcový meter? Mal som pocit, že na Guettovi pripadlo na štvorcový meter minimálne 5 ľudí. Aspoň, že zvuk bol solídny, nie ako na druhom koncerte Paul van Dyka v Inchebe. Čo však z toho, že?
Laser síce zasvietil prvý krát o pol druhej v noci (asi šetrili laser diody) a robotický páni dodali imidž, nie je to však nič famózne. Robotický páni na chodúľach sú bežnou súčasťou klubových nocí na ibize, rovnako ako go go dancers a rôzne karnevalové kreatúri.

Skryť Vypnúť reklamu

Gratulujem všetkým, ktorí sa pri tej organizácií, a pri tom strašnom Dj sete dokázali ešte aj zabaviť. A prosím vás, ľudia, buďte trochu náročnejší na to, kde miniete v budúcnosti svoje peniaze.

Norbert Hodza

Norbert Hodza

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som IT-čkár, hobby muzikant a nadšený fotograf.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu