Od poslednej májovej nedele žijeme na dlh. Ekologický dlh.

Predstavte si, že by ste od 27. mája až do konca roka žili na dlh. Alebo ešte lepšie. Predstavte si, že celé Slovensko by od 27. mája žilo na dlh. Príde vám to šialené? Žiaľ, je to tak. Od tohto dátumu žijeme na ekologický dlh.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (40)

Keby každý obyvateľ Zeme potreboval toľko zdrojov ako priemerný Slovák, tak potrebujeme dva a pol planéty. Kto to vypočítal? Ekologickú stopu každej krajiny, ale aj celého ľudstva počítajú na základe dostupných dát odborníci z Global Footprint Network. Výsledky ich výskumu sú pre nás žiaľ nelichotivé.

Požičiavame si na úkor budúcich generácií. A tento dlh sa spláca horšie ako pôžička z nebankovky. Vyhubené druhy sa totiž už nedajú vrátiť. A to nemusíme hovoriť o nosorožcoch. Stačí si pripomenúť ako necitlivá ťažba dreva, a to aj v národných parkoch ohrozuje prežitie hlucháňa na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Ako funguje ekologická stopa.
Ako funguje ekologická stopa. (zdroj: Global Footprint Network)

Možnosti našej planéty sme ako ľudstvo prekročili ešte v sedemdesiatych rokoch. Odvtedy spotrebúvame každý rok viac prírodných zdrojov ako naša planéta dokáže znova vytvoriť. Ničíme ekosystémy, nadmerne ťažíme drevo a lovíme ryby, zahlcujeme planétu odpadom, znečisťujeme ovzdušie a vodu. Spôsobujeme klimatickú zmenu.

Žiť si nad možnosti planéty sa regenerovať je podobne ako pri žití si nad pomery možné iba istú dobu. Žiaľ zdroje planéty takpovediac prežierame, namiesto toho aby sme ich v čo najväčšej miere investovali do lepšej budúcnosti a znižovania našich nárokov na obmedzené zdroje planéty.

SkryťVypnúť reklamu

Na negatívnej strane má Slovensko veľkú uhlíkovú stopu. Tá nie je len o fosílnych palivách, ktoré vyťažíme (áno aj tie alobalové) alebo dovezieme (najmä z Ruska). Ale aj o tých, ktoré spotrebujeme vo forme výrobkov. Často úplne zbytočne. Veď ako inak pomenovať všetky tie jednorazové plasty, ktorými si zapratávame krajinu? Ich výroba, často v zahraničí, je postavená na fosílnych palivách ako zdroji energie aj materiálu. Použijeme ich často iba pár minút a okamžite sa menia na odpad. A aj ten keď sa nebodaj separuje a recykluje potrebuje ďalšiu energiu na recykláciu. Aj preto je také dôležité predchádzať vzniku odpadov. Najmä tých plastových.

SkryťVypnúť reklamu

Pozitívna stránka ekologickej stopy je takzvaná biokapacita krajiny. Je to schopnosť prírodných zdrojov sa obnovovať a prijať odpad, ktorý ľudia tvoria. Najväčší príspevok k biokapacite Slovenska majú naše lesy. Presne tie, ktoré sú pod náporom nadmernej ťažby a to aj v národných parkoch. Aj preto je dôležité boli najcennejšie časti prírodu Slovenska, 5 percent jeho rozlohy, ako bezzásahové oblasti pod správou rezortu životného prostredia a jeho organizácií.

Ekologická stopa je však aj na každom/ej z nás. A začať sa dá od maličkostí. Ako napríklad týchto.

7 možností ako znižiť množstvo odpadu.
7 možností ako znižiť množstvo odpadu. (zdroj: FB)
Martin Hojsík

Martin Hojsík

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som poslancom Európskeho parlamentu a podpredsedom hnutia Progresívne Slovensko.Od roku 1993 sa venujem ochrane životného prostredia, zvierat a predovšetkým životov a zdravia ľudí. Celý život sa snažím byť hlasom tých, čo sa sami brániť nevedia, alebo nemôžu.V Európskom parlamente sa venujem boju proti klimatickej kríze, ochrane slovenskej a európskej prírody, boju proti nebezpečným chemikáliám, ale aj zelenej obnove ekonomiky, či právam a ochrane žien. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
SkryťZatvoriť reklamu