O tradícii cestovania autobusmi 31 a 39

Chcem sa touto cestou poďakovať Dopravnému podniku Bratislava za ich významnú účasť na študentskom živote obyvateľov Mlynskej doliny. Na autobusové spojenia 31 a 39 mnohí absolventi dodnes s nostalgiou spomínajú. Súčasní nevďační študenti trocha hundrú, ale len čo odídu zo školy s úsmevom si spomenú na každodenné tlačenice. Už dlhé roky to je jednoducho súčasť života študentského v Mlynskej doline.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

Ďakujem,

Lebo myslia na sexuálnu výchovu mladej generácie

Najmladší študenti v Mlynskej doline môžu mať aj menej ako osemnásť rokov, keď začnú študovať na vysokej škole. Aj napriek chýrom o tom, aká je dnešná mládež skazená, som presvedčená, že mnohí prežijú svoju prvú skúsenosť s dotykmi na intímnych miestach práve v našich starých dobrých autobusoch. Predstavte si naozaj zaplnený autobus, kde sa naozaj nemusíte ničoho držať, lebo z každej strany sa na vás tlačí niekto iný. Ruky sú potom samozrejme zvesené a či chcete alebo nie, pri hrkotavom pohybe vozidla sa kde-tu dotknú susedovho stehna, brucha, rozkroku, pŕs... Predstavte si len to nadšenie mladých študentov! Bez hrozby obvinenia z obťažovania prvýkrát v živote môžu skúsiť to, čo dovtedy videli len na videách v červenom pozadí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Návrh: premenovať 39 na 69, prinesie to nové rozptýlenie.

Lebo mi začali chutiť sardinky

Keď som bola malá, nemala som rada ryby a už vôbec nie sardinky. Nepáčil sa im ich pach a vôbec ma nelákalo jesť tvory, ktoré vyzerali ako živé, len mali tú smolu, že ich ktosi napchal do tej malej smrtostnej konzervičky. Predpokladala som, že práve v nej vypustili svoju nevinnú dušu.

Po príchode na vysokú školu som im prišla na chuť. Zistila som, že ak hocijaké tvory napcháte do hocijakej malej konzervy, ešte vždy to môžu všetci úspešne prežiť. Zatiaľ som teda za tých šesť rokov môjho pôsobenia v Mlynskej doline nepočula o prípade, že by niekto prišiel o život kvôli životným podmienkam, ktoré naše autobusy poskytujú.

SkryťVypnúť reklamu

Zistila som teda, že tie úbohé rybky nezabila konzerva, boli už jednoducho mŕtve predtým.

Návrh: Milé vedenie DpB, nepochybujem, že ste necestovali a ani neplánujete cestovať našimi autobusmi, aby ste si to vyskúšali na vlastnej koži. Tak si otvorte konzervu sardiniek a predstavte si na ich mieste študentov. Vžite sa.

Lebo podporujú študentskú súdržnosť T yče na držanie považujem za absolútne zbytočné. V ranných a večerných spojoch nemáme problém s rovnováhou, akokoľvek šialene naši vodiči jazdia. Študenti sa solidárne podporujú a podopierajú sa z každej strany svojimi telami. Samozrejme, pre nás menších ľudí to je trocha nepohodlné, ale čo by sme v záchvate solidarity neurobili. Problém je, že nám tie tyče potom zaberajú vzácne miesto v autobuse, ktoré by sa dalo vyplniť tými, ktorí zostali nešťastne stáť na zastávke práve pre nedostatok miesta.

SkryťVypnúť reklamu

Stane sa tiež, že telo človeka sa zmestí, ale čo s taškou? Nuž, v ére starších autobusov sa to dalo vyriešiť tak, že ste nechali ruksak trčať von z dverí a vy ste ho vo vnútri držali za uško. Tie dnešné autobusy nám túto zábavku pokazili, lebo ak im niečo prekáža vo dverách, nezatvoria sa. Ale aspoň sa už nestáva, že vám pricviknú prsty ako jednému môjmu kamarátovi.

Ako odmenu za to, že takto DPB podporuje našu súdržnosť, im svojimi vetrovkami, tričkami a často aj tvárami umývame sklá na dverách. Či chceme a či nie, vyhnúť sa tomu nedá, lebo práve pri dverách nastáva najväčšia tlačenica. Študenti sa riadia známym heslom: “Do 39 si zmestí n+1 ľudí.”

SkryťVypnúť reklamu

Návrh: nemíňajte zbytočne čistiace prostriedky na umývanie dverí a vyberte prebytočné tyče na držanie z autobusov

Lebo sa starajú o kondíciu babičiek

Samozrejme, Mlynská dolina nie je len rajónom študentov, ale aj tých, čo sa chcú starať o hroby na najväčšom cintoríne v Bratislave. Väčšinou ide o prívetivo vyzerajúce babičky, ktoré si pomaličky vykračujú k zastávke. Situácia sa ale mení vo chvíli, keď sa autobus pohne a dvere sa otvoria. Z babičiek sa stávajú šprintérky a wrestlerky v jednom tele. Študenti-gentlemeni im uvoľnia cestu sami, študenti-zbabelci to robia preventívne, aby im nebolo ublížené, a študenti so skúsenosťami im dokonca aj vopred prenechajú miesto na sedenie.

Možno si poviete, aké je to len nedôstojné správanie od takých starších dám, ale pochopte, že ich k tomu vedie núdza. Tlačenica s ostatnými študentmi by totiž bola nielen nedôstojná, ale aj nepohodlná. Chytiť si dobré miesto na sedenie, to je proste výzva.

Návrh: zvoliť štartovaciu dráhu babičiek o kúsok ďalej od zastávky, lebo keď už ich nútite pretekať sa, tak to robte poriadne

Lebo aktívne podporujú naše ranné vstávanie

Ak chceme ráno nastúpiť na autobus, ktorý by nás mal reálne zaviesť do cieľa za štvrťhodinku, je nemysliteľné, aby ste išli na zastávku 20 minút pred termínom. Treba rátať, že ak nestojíte na zastávke aspoň 2 minúty po odchode posledného spoja, do toho ďalšieho sa už nemusíte zmestiť a počkáte si až na nasledujúci. Máte písomku, skúšku, ponáhľate sa do práce? Nuž, treba si privstať, aby ste mali istotu, že nebudete meškať.

Návrh: Oslabte rannú premávku, aby som vstávala radšej aj o hodinku skôr. Občas ma zvádza lenivosť.

Lebo si môžeme na vlastne koži vyskúšať, ako študovali aj naši rodičia

Na videu z noci v archíve môžete vidieť, že aj v roku 1982 sa študenti tlačili v autobusoch tak, ako my dnes. Je teda úžasné, že nám týmto spôsobom a navyše zadarmo poskytujete autentický náhľad do minulosti.


Návrh: Požiadajte o natočenie nového dokumetu z prostredia študentov. Bude to mať intenzívnejšie farby.

Moje návrhy sú však len jednou cestou. Tou druhou je riešiť nedôstojnú situáciu, ktorá trvá už tak dlho, že sa prakticky stala tradíciou Mlynskej doliny. Nezmieriť sa s tým, že situácia je kritická ráno, večer a často aj na obed kvôli tým, čo dochádzajú do našich jedální.

Riešenie, ktoré navrhli študenti v diskusii na facebookovej stránke Mlynoviny je prosté – posilniť spoje alebo vytvoriť nový spoj, ktorý by študentov filozofickej fakulty odviezol z Mlynskej doliny aspoň na Malú scénu v exponovaných časoch, čím by sa zrejme vyselektovala aj dobrá polovica ľudí čakajúcich na zastávke.

Alebo nám dajte dotáciu na bicykle.

Zopár zozbieraných vtipov, ktoré mi čitatelia poslali:

Zrazí sa 31 s 39 a na mieste je 500 tisíc mŕtvych, ako je to možné? Jeden autobus bol prázdny.

Hovorí študent v 39 druhému: "Počuj, kamarát, mohol by si sa prosím na chvíľu vydýchnuť? Potreboval by som sa nadýchnuť."

"Koľko študentov sa zmestí do 39-tky?" Odpoveď: "Ešte jeden."

"Viete, čo vznikne, keď sa zrazí 31 s 39?" Odpoveď: Študentská pečať.

V 39tke: "Prepáčte, môžete prosím vás povedať tomu pod vami, že ten nado mnou chce na ďalšej zastávke vystupovať?"

Ako vysvetliť študentom matematickú indukciu v praxi: "Ak sa do 39tky zmestí n ľudí, zmestí sa aj n+1."

Zdroje:

http://www.webjournal.sk/images3/3761.jpg (obrázok)

http://www.youtube.com/watch?v=qZ7zAxZ0JO4&noredirect=1 (video)

Marja Holecyová

Marja Holecyová

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zatiaľ sa len spoznávam, keď v tom budem mať jasnejšie, ozvem sa. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu