Ako kráľ zachránil obchodníka a pekára pred istým krachom

Kde bolo, tam bolo, bolo raz jedno kráľovstvo, v ktorom žil bohatý obchodník so vzácnym korením. Bol to dobrý kráľov kamarát, dodával do kráľovskej kuchyne najlepší tovar za najlepšie ceny a napĺňal kráľovskú pokladnicu bližšie nešpecifikovanými spôsobmi. Kráľ sa mu za to odvďačoval zvýhodňovaním v kráľovských zákonoch a inou priazňou. Jedného dňa sa istému záhradníkovi podarilo úspešne zasadiť neporušené semienko z korenia, ktoré kúpil u obchodníka a vypestovať rastlinu, z ktorej sa dali získať ďalšie semená tohto korenia.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Obchodníkovi sa to samozrejme nepáčilo, pretože záhradníktakto mohol získať toto korenie aj bez toho, aby z toho obchodník mal zisk. Okrem toho obchodník už nemohol pýtaťza toto korenie hociako vysoké sumy, ale musel cenu prispôsobiťtak, aby sa ho ľuďom vôbec oplatilo kupovať uňho namiestou záhradkára. Nečakal však, že záhradkár po nejakom čase začne korenie rozdávať zadarmo a učiť ostatných ľudí ako ho sadiť a pestovať.

V tom istom kráľovstve žil aj istý pekár, ktorý dodávalchlieb celému kráľovstvu a nemal žiadnu konkurenciu.Predajom chleba zarábal veľa peňazí, pretože niktoiný chlieb nepredával a tak naň mohol nasadzovaťtakmer hociako vysoké ceny. Všetci mu museli zaplatiťtoľko, koľko si vypýtal, inak by sa k chlebu neboli nedostali.Jedného dňa sa však objavil človek, ktorý si od pekára kúpilchlieb, zistil ako sa chlieb vyrába a tiežho začal predávať, ale za oveľa nižšie ceny.Bohatému pekárovi sa to nepáčilo, pretože ak chcel, abyuňho ľudia stále chlieb kupovali, musel by ceny znížiť aj ona tým pádom by klesli aj jeho zisky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keďže obchodík a pekár boli veľmi bohatí, nebolo pre nich problémom presvedčiť kráľa, aby so záhradníkom adruhým predajcom chleba zatočil. Aby ochránil ich doterajšievysoké zisky, Vydal nový kráľovský rozkaz,ktorý ľuďom zakazoval konkurovať obchodníkovi a pekárovi.Obchodník aj pekár tak mali jediní právo vykonávaťsvoje remeslo, už nikto iný po nich nesmel opakovať,nikto nemohol používať tovar od nich kúpený inak akoto oni určili a nikto ich už neokrádal o ich potenciálny zisktým, že by im konkuroval v podnikaní.

Samuel Hora

Samuel Hora

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tvorca, večný študent a obeť nezmyselných zákonov. Zoznam autorových rubrík:  Rozprávky a podobenstváMyslite!Intelektuálne vlastníctvoSloboda

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu