Ako spisovatelia zarobili viac bez kopirajtov ako s nimi

Kde bolo, tam bolo, boli raz dve krajiny, ktoré si boli veľmi podobné, ale aj veľmi navzájom vzdialené. Hovorilo sa v nich rovnakou rečou, spisovatelia písali o podobných veciach, ľudia si radi čítali a rozprávali podobné príbehy, ale v jednej veci sa v tom období líšili. V jednej krajine spisovatelia dostali peniaze vždy, keď ich diela niekto chcel vydať, ale v druhej krajine stačilo doviezť jediný výtlačok zahraničného diela a jeho nový majiteľ ho mohol znovu vydať a predávať bez toho, aby pôvodnému autorovi niečo zaplatil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Spisovateľomz prvej krajiny sa to samozrejme nepáčilo, pretože bolizvyknutí na prílev peňazí od vydavateľov ich diel v ichkrajine a vydavatelia v druhej krajine im platiť nemuseli.Ako to však už v rozprávkach býva, ani v tomto prípadesa nedialo všetko podľa bežných ľudských očakávaní aniektorí vydavatelia z druhej krajiny sa predsa lenrozhodli zaplatiť spisovateľom z prvej krajiny.Ich dôvody ale rozprávkové neboli. Spisovatelia z prvejkrajiny sa dohodli s vydavateľmi z druhej,že svoje diela najprv poskytnú im, až potom vydavateľomv prvej krajine. Druhokrajinní vydavatelia imnaoplátku sľúbili, že ich diela vydajú v čo najväčšommnožstve a začnú predávať po celej druhej krajine naraztak, aby si každý mohol kúpiť čerstvé prvé vydaniehneď a práve od nich a nemusel čakať na lacnejšie druhé atretie vydania od druhých vydavateľov, ktorí autoromz prvej krajiny nezaplatili. Vďaka tomu mnohí spisovateliaz prvej krajiny často zarábali rýchlejšíe a viac na vydaniachsvojich kníh v druhej krajine, (kde im za ďalšievydania nemuseli vydavatelia vôbec platiť) ako v ich vlastnej,kde im platiť museli vždy. Zároveň to malo priaznivý vplyvna vzdelanosť a kvalitu kultúry v druhej krajine.Knihy boli oveľa lacnejšie, rozšírenejšie, dostupnejšiea čítanejšie ako v prvej krajine.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalšie čítanie na dobrú noc:

  • Arnold Plant, 1934, The Economic Aspect of Copyright in Books, Economica, 167-195.

Samuel Hora

Samuel Hora

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tvorca, večný študent a obeť nezmyselných zákonov. Zoznam autorových rubrík:  Rozprávky a podobenstváMyslite!Intelektuálne vlastníctvoSloboda

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu