anti©: Kapitalizmus a kopirajty

Oponenti kopirajtov sú ich kritikmi často nazývaní prívržencami socializmu, pretože socialisti neuznávajú súkromné vlastníctvo všeobecne, takže neuznávajú ani konkrétne intelektuálne vlastníctvo. Kapitalisti naopak súkromné vlastníctvo uznávajú, čiže očakávajú, že ich intelektuálne vlastníctvo nie je zadarmo ako v socializme, ale zaň majú dostať patrične zaplatené. Zdalo by sa, že toto je dobrý opis situácie a drvivá väčšina tu nevidí žiadnu podstatnú nepresnosť. Jedna nepresnosť tu však je a je nielen podstatná, ale je to dokonca fatálny omyl. Kapitalisti sa tu totiž pri téme kopirajtov stali socialistami a naopak socialisti to prehnali s nepochopením kapitalizmu. Kritici na oboch stranách nechápu, koho alebo čo v skutočnosti kritizujú a ich kritika sa obracia proti nim samým. Na oboch stranách barikády totiž panuje nepochopenie toho, čo kopirajty v skutočnosti sú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

Aby sme mohli porozumieť tomu, v čom je problém, potrebujeme si bližšie vysvetliť postoje kapitalistov a socialistov k súkromnému vlastníctvu, k moci, násiliu a k realite všeobecne. Socializmus stavia záujmy spoločnosti nad záujmy jednotlivca a tým znehodnocuje jeho súkromnú slobodu. Súkromné vlastníctvo je atribút jednotlivca a teda socializmus kvôli celej spoločnosti toto vlastníctvo jednotlivcovi odoberá a snaží sa ho dať v prospech spoločnosti. Keďže je toto zákrok proti jednotlivcovi a jeho prirodzeným záujmom, proti jeho vlastníctvu a proti nemu samotnému, dopúšťa sa týmto socializmus násilia voči tomuto jednotlivcovi a to z moci štátu. Deje sa tu to, že socializmus neuznávajúci prirodzenú realitu takú aká je (jednotlivec vlastniaci majetok), sa snaží robiť revolúciu a premeniť realitu na svoj sen, na svoju túžbu - použitím násilia umožňuje spoločnosti túžiacej po majetku jednotlivca tento majetok od neho dostať vytvorením niečoho, čo bojuje proti prirodzenej realite a pretvára ju (štátnym zákonom).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naopak kapitalizmus si ctí záujmy jednotlivca, jeho majetok, slobody a chráni ho pred násilím. Tým, že kapitalizmus neuznáva iniciáciu násilia, bráni súkromný majetok jednotlivca, pretože jeho narušením by prišlo k násiliu proti jednotlivcovi. Kapitalizmus teda uznáva a chráni prirodzenú a spravodlivú realitu takú aká je a nesnaží sa ju umelo pretvárať revolúciami, zákonmi a zásahmi to existujúceho vlastníctva jednotlivcov a ich slobôd.

Ako to všetko súvisí s kopirajtami? Súčasťou prirodzenej reality sú idey, myšlienky a diela, ktoré by bolo možné bez existencie štátnych regulácií a zákonov po ich zverejnení autormi zdieľať, kopírovať, šíriť a obchodovať s nimi bez toho, aby sa voči komukoľvek dialo násilie. V prirodzenej realite zverejnené idey nie sú ničím vlastníctvom, pretože ich používaním sa nikomu neubližuje násilím, ani sa nikomu nezasahuje do už existujúceho súkromného majetku. Kopirajty ako štátne regulácie však prichádzajú k tejto prirodzenej realite a menia ju podľa niekoho prianí - vytvárajú umelé vlastníctvo tiež nazývané "intelektuálnym vlastníctvom" z niečoho, čo bez štátneho zásahu vlastníctvom nikdy nebolo a tak zasahujú do existujúcich vlastníckych práv ich násilným a neprirodzeným obmedzovaním. Po uzákonení štátnych regulácií už totiž ľudia nemôžu používať svoj súkromný majetok tak, ako pred ich platnosťou, nemôžu používať svoje napaľovačky, hudobné prehrávače, kopírky a podobne. Tí kapitalisti, ktorí boli najprv proti umelým štátnym reguláciám, teraz v prípade kopirajtov obhajujú zasahovanie do súkromného vlastníctva jednotlivcov a jeho prerozdeľovanie iným (napr. autorom) a naopak socialisti bojujú proti kopirajtom v mylnej predstave, že bojujú proti súkromnému vlastníctvu.

Samuel Hora

Samuel Hora

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tvorca, večný študent a obeť nezmyselných zákonov. Zoznam autorových rubrík:  Rozprávky a podobenstváMyslite!Intelektuálne vlastníctvoSloboda

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu