Hádanka: kedy sa cena zamieňa s hodnotou?

Cena nevyjadruje hodnotu. Aká je cena ľudského života? 30 strieborných? Súčet hodnôt chemických prvkov, z ktorých sa človek skladá? Hodnoty ktoré vyprodukuje za život? Dedičstvo, ktoré zanechá? Je vari učiteľ menej hodnotný ako politik len preto, že má nižší plat alebo pretože budú zaňho pýtať nižšie výkupné keď ho unesú? Alebo preto, že bude mať nižší dôchodok?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Verím, že hodnota vášho života je viac, ako vaša poisťovňa zaplatí nemocnici,v ktorej vám práve transplantovali obličku. Ani cena krvi na trhu nemá ničspoločné s jej skutočnou hodnotou. Ak by to tak nebolo, transfúziu by si nemohli dovoliť ani milionári. Je vari hodnota pitnej vody vyjadriteľná jedným Eurom za kubický meter? Aký súvis majú cena a hodnota pohľadu nahviezdnu oblohu, východ slnka alebo iné úžasné veci, ktoré sú zdanlivosamozrejmé a máme ich prakticky zadarmo?

Prečo cena nevyjadruje hodnotu? Pretože cena a hodnota sú určené úplneodlišnými faktormi. Hodnota ďaleko presahuje možnú vyjadriteľnú cenu čohokoľvekv akomkoľvek okamihu, pretože zahŕňa myšlienku hodnôt v minulosti vynaložených a v budúcnosti potenciálne dosiahnuteľných. Hodnoty sú navzájom prepojené, cenysú izolované. Ak by sa cena čohokoľvek čo len približovala k reálnej hodnote,nikto by si danú vec za rozumných a spravodlivých podmienok nekúpil, pretože by aj tak nijakým spôsobom nebol schopnývyužiť celú jej hodnotu za svoj život ani za životy jeho potomkov.Cena môže byť len toľko, koľko je niekto azda ochotný zaplatiť. Cenu ďalej mnohonásobneznižuje konkurenčné prostredie na trhu. Cena nemôže byť oveľa vyššia, ako za rovnaký tovar pýta iný predajca. Napokon, cenu znižuje nízky dopyt. Ak voľačo nikto nechce, ťažko za to pýtať veľa, keď si to aj tak nikto nekúpi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako je potom možné, že na trhu žijú aj produkty, ktorých cenu sa ich predajcovasnažia priblížiť ich hodnote? Akoto, že v týchto prípadoch predajcom prejde to,že sa snažia vyčísliť hodnotu svojich produktov a odvodzujú od nej ich cenu? Čo myslíte, ktoré sú to tie produkty, ktorých cena sa neriadi logickým a spravodlivým princípom odlišnosti cena a hodnoty a čo to spôsobuje? Prosímtých, ktorí dopredu vedeli správnu odpoveď, aby mali trpezlivosť a dali šancuaj tým, ktorí sa potrebujú dlhšie zamyslieť.

Pomôcka: už vieme, že to nie je tým, že by sa azda nedalo uživiť predajom voľačoho, čoho cena by sa riadila nejakými rozumnými pravidlami trhu.

Samuel Hora

Samuel Hora

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tvorca, večný študent a obeť nezmyselných zákonov. Zoznam autorových rubrík:  Rozprávky a podobenstváMyslite!Intelektuálne vlastníctvoSloboda

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu