Rozprávka o tom, ako ľudia kupovali aj to, čo bolo zadarmo.

Kde bolo, tam bolo, ale nebolo to vôbec dávno a aj malé deti sa na to pamätajú, udiala sa v istej krajine veľká národná tragédia. Na vyšetrenie príčin a zhodnotenie dopadov ustanovila vláda krajiny špeciálnu komisiu, ktorá zavŕšila svoju prácu vydaním podrobnej správy. Keďže táto správa vznikla z vládnej iniciatívy a štátnych peňazí, bola podľa platných zákonov onej krajiny vydaná na voľné šírenie. Ktokoľvek si prial túto správu preštudovať, mohol tak urobiť bezplatne a bez zvláštnych opatrení či podpisovaní dohôd alebo zmlúv.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Milé deti, zlí ujovia a tety sa vás budú snažiť oklamaťa presvedčiť, že keďže je správa voľne, verejne abezplatne prístupná, žiadnemu obchodníkovi, vydavateľstvuči kníhkupectvu sa neoplatí túto istú správu vytlačiť,vydať a predávať za peniaze, tobôž nie zaplatiťpôvodnému autorovi - vládnej komisii - za prístupk obsahu správy ešte pred jej zverejnením. Opakje pravdou a toto je presne to, čo sa stalo.Jeden vydavateľ zaplatil za právo vydať túto správuako prvý a predávať ju za peniaze popritom akobola správa verejne a bezplatne získateľná odvládnej komisie. Ďalší vydavatelia potom túto voľnešíriteľnú správu ďalej tlačili, vydávali a predávali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Milé deti, dajtesi pozor na zlých ujov a tety, pretože sa vásznova budú snažiť oklamať a presvedčiť vás,že tieto vydané správy si nekúpilo dostatočneveľa ľudí, aby na tom tie vydavateľstvá zarobili.Presne naopak! Obe spoplatnené vydania sa dostalina rebríček bestsellerov tejto krajiny a veľmipodobná situácia sa zopakovala aj s inousprávou ktorá tiež vznikla s podporou štátnychpeňazí a teda bola okrem spoplatnených vydanídostupná aj zadarmo. Takže sa zarábať aj na predajitoho, čo je inak voľne dostupné zadarmo.

Ďalšie čítanie na dobrú noc:

Samuel Hora

Samuel Hora

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tvorca, večný študent a obeť nezmyselných zákonov. Zoznam autorových rubrík:  Rozprávky a podobenstváMyslite!Intelektuálne vlastníctvoSloboda

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu