Pohľad na vec mení vec. Vyskúšaj!

Keď sme pochopili, že vonku je len to, čo je vnútri, stali sme sa vedomí svojej sily, ktorou formujeme svoje zážitky a môžeme ju využívať pre dobro svoje, svojich blízkych i tohto sveta. Ak chceme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

I známy švajčiarsky psychoanalytik Carl Jung chápal „čo je vnútri – je vonku“ ako podstatu reality, keď v liste fyzikovi Wolfgangovi Paulimu píše: „Psychologické pravidlo hovorí, že pokiaľ vnútorná situácia nie je uvedomená, prejaví sa navonok ako osud.“ No ja pôjdem ešte ďalej, keď poviem, že i to, čo si uvedomím a ďalej praktizujem, vytváram.

Som veľký fanda teórií vedomia vplývajúceho na organizáciu hmoty. Nielen mnoho duchovných tradícií i dnešná veda sa odkláňa od objektivizovania reality keď chápe, že povaha skutočnosti môže byť vnímaná iba na subjektívnej úrovni a že toto subjektívne vedomie zažívajúce a poznávajúce realitu je závislé od schopností a postoja človeka. Preto dnes v mnohých vedeckých experimentoch je experimentátor považovaný nie za nestranného pozorovateľa ale ako súčasť resp. premenná experimentu, ovplyvňujúca svojím postojom jeho výsledok.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ty si experimentátor a skutočnosť ovplyvňuješ svojim pohľadom na ňu

V svojom formatívnom období si „zdedil“ okrem genetického jedinečný kolektívno-rodinno-osobný program, ktorý ťa doslova naprogramoval k určitým myšlienkam, presvedčeniam, konaniam – tvojmu jedinečnému pohľadu na svet. Tento pohľad spoluutvára tvoju skutočnosť. Pokiaľ si spokojný s tým, ako tento program programovo programuje tvoj život, fajn. Nie je čo riešiť. Keď však (možno len v niektorých oblastiach) spokojný nie si, je to signál, že zdedený program nie je v súlade s tým, čo pre seba chceš, resp. s tým, kým naozaj si. A že žiť v takomto odklone je žiť na vlastný úkor, robiť na sebe nedobrovoľne kompromis.

SkryťVypnúť reklamu

A to bolí.

Každá bolesť je signálom odklonu od pravého miesta, teda od miesta kam patríš, podľa pravidla – keď som v súlade s tým, kým naozaj som, cítim sa dobre. Keď nie som pravdivý, pravdivá, teda nežijem/nekonám v súlade s tým, kým naozaj som, cítim sa zle. Tak sú naše pocity semafor, ktorý nepustí. Pocity pravdivo informujú o tvojej subjektívnej realite v každej chvíli. A žiadna jedna objektívna pravda či univerzálna cesta ako správne žiť nie je. Čo jednému robí dobre, inému nemusí, preto v tomto treba vnímať IBA sám/samú seba, ty máš najpriamejší prístup k svojim pocitom, k svojej osobnej pravde.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré zdedené ľudské programy sú neľudské a vyžadajú naozaj neskutočné a zbytočné kompromisy. Na sebe i ľuďoch okolo. Znefunkčňujú. Trápia. Obmedzujú. Unižujú. Debilizujú. Uväzňujú. Hubia. Bránia v rozkvete, ktorý je srdcom evolúcie a vrodeným právom všetkého živého. Takže sa viac nebráň svojej osobnej človečenskej evolúcii, upgraduj málo funkčné programy svojich predkov a nahraď ich sebatranscendujúcim na jazyku sa rozplývajúcim slobodoprogramom, ktorý ti umožní v každom momente si vyberať a zmocniť sa z paralelných možností tej najlepšej pre teba. Tej, ktorá oblaží a chutí najlepšie.

Doteraz si sa pozeral/a na svet tak nejak samovoľne, autopilotom, ako ťa to naučili a už vieš aký život to prináša. Ale keď zmeníš spôsob, akým sa pozeráš na veci v tvojom živote, veci v tvojom živote sa zmenia. Sľubujem. Pre začiatok sa opýtaj pár otázok:

SkryťVypnúť reklamu

Vnútorný audit

Mám sa fajn? V ktorých oblastiach mi to ide ľahko, kde s radosťou plyniem s prúdom života? A kde stojím v proti-prúde? Kde sa trápim? A kde by mi bolo lepšie? Kam patrím? Keď mám tento pohľad na vec a nie je mi s ním dobre, s akým pohľadom na vec by mi bolo lepšie? Kto som a aký život pre seba chcem? Aký je môj životný sen? Na koľko (percent) žijem svoj životný sen? A čo ma oddeľuje od toho, čo chcem?

Si naučený/á znášať zlé a bezmocne sa prizerať ako sa objavuje v tvojom živote. Nanajvýš sa chmúriť a sťažovať. Starý program.

Nauč sa tvoriť dobré, lepšie, najlepšie. Si vyvrcholením všetkého, čo bolo pred tebou a zároveň vytváraš, čo je možné v budúcnosti. Si rozhodujúci článok evolúcie. Verzia #03 tisícročia.

O základnom stavebnom kameni tvorby už čoskoro.

Marcela Hrapková

Marcela Hrapková

Bloger 
  • Počet článkov:  18
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som MARCI, psychologička, terapeutka a zakladateľka www.novapsychologia.sk. Prístupu, ktorý spája telesnú, duševnú a duchovnú úroveň existencie, podporuje slobodu, radosť a nikdy nekončiaci rast každého človeka.Staň sa členom BlahoKlubuPosaď sa u mňa Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

287 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
SkryťZatvoriť reklamu