Odplata plus genialita rovná sa gigant

(recenzia k filmu Sociálna sieť)  Nadišiel aj váš deň, kedy vaše oči uzreli „Welcome to facebook“, zvedavosť bola nezastaviteľná a spadli ste do jamy davového človeka? Ak áno, vitajte vo virtuálnom svete sociálnej siete, revolučného fenoménu. Určite budete zvedavý ako sa tento žralok dostal medzi vaše najklinkanejšie stránky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dobrý nápad plus risk rovná sa zväčša zisk. Skúsil to aj scenárista Aaron Sorkin. Dostal štrnásť stránkový náčrt knihy Bena Mezricha The Accidental Billionaire (Náhodný milionár). Začal pátrať po faktoch a stopách od prvých krokov Facebooku. Ide o príbeh, aký by napísal Aischylos, keby bol nažive. Alebo Shakespeare. Bohužiaľ ani jeden z nich nežije, takže som sa toho musel ujať sám."

Režisér David Fincher hneď od začiatku vedel, že celý príbeh začne scénou v putike, kde sa rozpráva mladý pár. Nakoniec ho tvoril hlavný protagonista Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg) a jeho priateľka. Konverzácia sa vyvŕšila natoľko, že sa po nepodarených Markových ukážkach s ním rozišla. Nasleduje nebežný priebeh „porozchodového triezvenia" u ešte nebežnejšieho študenta- programátora. Uponáhľane zapne počítače, vytiahne pivo a s namosúreným pohľadom začne zalepovať poranené ego. Bloguje a verejne opäť uráža už svoju ex. V stave štipľavej zlosti dokazuje svoju výnimočnosť a schopnosti, o ktorých veľmi nepochybuje. „Hekne" stránky univerzitných klubov, stiahne si z nich fotky dievčat a vytvorí stránku pod názvom The Facemash. Umožní všetkým študentom univerzity, aby sa mohli zabaviť, vybrať si z ponuky atraktívnejšie slečny. Po tom, čo sa pripojilo 22 tisíc užívateľov, padla celá sieť. Už pri tomto zlovestnom počine sa objavuje ďalšia dôležitá postava a to najlepší a jediný Markov priateľ Eduardo Saverin (Andrew Garfield). Na internátnu izbu prichádza v pravý čas, kedy nadaný programátor potrebuje od neho spúšťací algoritmus. Pútavý príbeh sa môže začať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Mark za pomstychtivé vybavovanie s úprimným argumentom „bol som opitý" dostal polročnú podmienku na vylúčenie zo školy. Búrlivá "hekerská" noc neostala nepovšimnutá okolím. Nateraz sa stáva zatiaľ nedocenený génius opovrhovaný spoločnosťou, odsúva sa do kúta. No kým sa zavrie do izby, stiahnu ho zvedavé dvojičky bratia Cammeron a Tyler Winkleossovi (v podaní jediného herca Armie Hammera). Predpokladajú, že by im Mark mohol pomôcť pri rozbiehaní ich nápadu so stránkou, kde by sa študenti Harwardu mohli pozývať sa na akcie, komunikovať medzi sebou, zavesiť obľúbené veci, fotky, atď. Marka predstava nadchla a iba rezervovaným úsmevom súhlasil so spoluprácou: „Am in."

SkryťVypnúť reklamu

Vysoké sebavedomie nadaného študenta ho priviedlo k ďalším nápadom, ktoré dopĺňali pôvodný dvojičiek. Porovnal podobné stránky ako Myspace a Friendster. Dorovnal svoje kreatívne a exkluzívne predstavy v kódoch. Dej sa odohráva retrospektívne, v priestoroch harwardskej univerzity a okolí. Účastníci súdneho pojednávania sa vracajú späť ku faktom celého priebehu problému, zápletiek. A potom v súčasnosti priamo v právnickej zasadačke počas procesu. Predely do minulosti na diváka nepôsobia chaoticky, vie si urobiť presný obraz o nezložitej „story" a charaktere postáv.

Keďže sa Mark so svojou genialitou nechce veľmi deliť, úspešne sa vyhýba stretnutiu s bratmi Winkleovssovými. Ako vedľajšia postavia popri nich stojí spolubývajúci, ktorý ich počas incidentu s Markom hnal, aby si s ním zrátali účty súdnou cestou. Žijú v nedočkavej naivite, že veľký súkromník nemá počas niekoľkých týždňov skutočne čas.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Poprosí Eduarda, aby na svojom „boomovom" projekte spolupracoval aj finančne. Vedel, že by mu mohol zabezpečiť štartovný kapitál. Jedinou odpoveďou jediného kamaráta je: „Let s do it!"

Počas Markovho pracovania na zrode mega prevratu v sociálnej komunikácii sa Eduardo zaraďuje bizarnými úlohami a divokými večierkami do klubu Fenix. Mimochodom chcel sa tam dostať aj vynálezca Facebooku, no jemu vytúžená pozvánka neprišla.

Pár minút predtým ako posunul stránku The Facebook kontaktom cez Eduarda, je presvedčený o tom, že ľudia budú sieť sledovať. Do svojho statusu napíšu pocity, uverejnia, akých akcií sa zúčastnia, s kým chodia na aký krúžok, hodinu, budú si vzájomne sledovať ich profily a v neposlednom rade partnerský stav.

SkryťVypnúť reklamu

Za prvý deň zožal úspech 550 prihlásených študentov. Svoj revolučný projekt pustil do obehu na Valentína. Dvojičky sa hneď dozvedeli o zneužití ich prvotného nápadu. Harwardskí gentlemani využili rodinkárstvo a začali riešiť nelichotivú situáciu. Mark sa počas súdneho pojednávania arogantne obhajoval, že nepoužil ani jediný ich kód, iba nápad, ktorý dokonca vylepšil.

Zrod facebooku vyvolal vlnu záujmu a taktiež aj dámsku pozornosť. Eduardo ako spoluzakladateľ si našiel priateľku. Na scénu prichádza ďalšia vplyvná postava, Sean Parker (Justin Timberlake), vynálezca Napsteru- stránka na sťahovanie hudby- for free. Náhodou sa dostane k The Facebooku a vyhľadá jeho zakladateľa. V očiach mu svietia bankovky a nečestný úmysel. Eduardova priateľka Kristin s ním dohodne stretnutie. Prichádza ako veľký boss s kopou skúseností a kontaktov, pritom jeho účty zívajú doširoka. Mark zaslepený svojou vášňou pre úspech mu hltá každé slovo, prikyvuje ako poslušný pes. Eduardo ako finančná náplasť mu ticho nedôveruje, cíti, že nevonia úprimnou pomocou. So stretnutia odchádza so slovami: „Dropp „the", just Facebook." Peniaze a pocit moci dokáže rýchlo zhltnúť človeka. Seanovi sa podarí Eduarda zhodiť z útesu až v Kalifornii, kde sa Mark presťahoval na Seanove odporučenie s celou svojou „facebook posádkou". Náhoda je niekedy zradný blbec. Skrachovaný zakladateľ Napsteru, ktorý sa vie „hltateľne" predať býva hneď oproti. Vyňuchá situáciu a využije neprítomnosť Eduarda. Zatiaľ, čo finančný riaditeľ hodiny cestuje metrom, Sean vybavuje stretnutia s firmami. Zvyšuje sa kapitál, expandujú do ďalších krajín. Zničený Eduardo sa vracia z New Yorku do Kalifornie a neverí vlastným očiam. Jeho pozícia vo firme je značne oslabená a priateľstvo s Markom stráca dôležitosť. Zmrazením účtov, pokusom o vzbudenie pozornosti si poštve kamaráta. Mark zmení podiely vo firme, Eduardovi zo začiatočných 70 percent ostalo 0,03 percenta. Opäť peniaze dokázali zničiť celú podstatu Facebooku. Vo víre balíkov peňazí nemôžete ostať v hre priateľmi. Mark a Eduardo sa stretávajú na súdnom procese.

Obrázok blogu

Už v prvých minútach divák sleduje, že Mark nie je obyčajný študent. Rozpráva neuveriteľne rýchlo, nemá priateľov a svojím správaním stratil ešte aj priateľku. Počas celého realizovania projektu mu nikdy nešlo o zisk, ale o uznanie, moc, povšimnutie, urobiť niečo veľké. Nedá na sebe poriadne nič poznať, dokonca neukáže ani skutočnú radosť z úspechu. Iba ide a ide nezastaviteľne s klapkami na očiach proti múru ešte ďalej, ako sa len dá. Nie je to typický americký informatik, akého vám prezentujú komédie alebo sitkomy. Nestará sa o seba, je mu jedno, či je vonku pod nulou. Pobehuje iba v mikine a obľúbených gumených šľapkách. Nosí ich všade, dokonca aj na pojednávanie alebo stretnutia so sponzormi. Jeho nepodlomiteľné sebavedomie, nadanie a zvláštnosť si divák všíma aj počas procesov, keď si nezapisuje poznámky ako ostatní, ale čarbe obrázky, pretože to nepotrebuje. Jednou vetou s lyžičkou arogancie dokáže položiť každého v miestnosti. Trochu pripomína prejav Jima Parsona z The big bang theory s podstatne menším zmyslom pre humor. Priateľstvo s Eduardom sa začalo štrbiť po tom, čo ho vybrali do študentského klubu a Marka nie. Ďalej išlo skôr už iba o peňažnú podporu a uznanie svojho nadania. Aj keď na mňa počítačový génius nepôsobil veľmi pozitívne išlo z neho niečo dobré, čo v sebe možno nechtiac potláčal. Aj právnická praktikantka mu pred verdiktom povedala, že on nie je zlý chlap, ako to o sebe tvrdí, iba sa na zlého hrá.

Obrázok blogu

Tvorcovia filmu vybrali k Markovi úplný opak. Úhľadného študenta, taktiež informatika v oblečku ako si užíva študentský život. Oproti nemu je postavená ziskuchtivá „party hyena" Sean, ktorý sa nakoniec dostáva do problému pre drogy ako za starých čias Napsteru.

Výkony hercov sú veľmi presvedčivé, necítiť amatérčinu. Prostredie režisér nevykreslil ako vo väčšine amerických filmov. Verne zobrazuje ošemetné neluxusné izby, ale aj tie pre zazobané deti. Hoci sa film nesie v nezvyčajnej a originálnej atmosfére študentského života, zo všetkých strán cítiť veľký vplyv amerikanizmu.

Hudobná stránka trošku pokrivkáva. Zapôsobila na mňa jedine v situáciách, ktoré predpovedali nejaký zvrat. Išiel dunivý zvuk prechádzajúci do ozveny občasne v kombinácii s pianom. Veľmi sa mi nehodila napríklad v scéne, kde bratia Winkleovssový o sekundu prehrali zápas, čím chcel režisér poukázať na ďalší ich pád a očakávajúce následky. Hudba mi pripomínala scény z Harryho Pottera, keď sa schyľovalo k nejakému dobrodružstvu. Aspoň nakoniec v titulkoch môžeme pri odchode z kinosály započuť tematickú pieseň Baby you re rich man.

Rozhovory sú prekvapivo nenáročné zrozumiteľné pre každého diváka, hoci Markov prejav bol neskutočne rýchly. Napriek tomu, že príbeh je založený na programátorských počinoch, veľa ich jazyka sa nepoužívalo. Režisér stavil skôr na veľavravné gestá a mimiku tohto odboru. Preplnená kinosála neostane len ticho pozerať, pretože dej osviežuje aj zopár vtipných momentov.

Z výnimočného študenta Harwardu sa stal najmladší bilionár. Vyplatil oklamané a pokorené dvojičky a nakoniec aj svojho už nepriateľa Eduarda. Jeho meno sa dostalo naspäť medzi zakladateľov a prisľúbil sa spolu s prominentnými bratmi k mlčanlivosti. Nikdy sa úplne nedozvieme ako to do bodky bolo s Facebookom.

Vieme hlavne, že je najsledovanejšou stránkou, dokáže si podmaniť masy. Používa ju približne 500 miliónov ľudí. Dnes „ sociálne drogujeme", spájame sa pre odplatu z rozchodu, vášne a pre zisk. Niekedy má životnosť „facebook" priateľstiev rovnakú dĺžku ako hlavných zakladateľov.

Predpremieru na film Socialna siet pre blogerov zorganizoval distributor filmu ITA Film Slovakia v spolupraci so SME.sk.

Zdroj: http://backstage.server.sk

Zdroj obrázkov: internet

Adriana Hricková

Adriana Hricková

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

stále sa nachádza.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu