Unikátna neurochirurgická operácia

Na Neurochirurgickom oddelení v bratislavskej Univerzitnej nemocnici sa uskutočnila inovatívna operácia

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V spolupráci s prednostom Národného traumatologického centra v Budapešti špecialisti z neurochirurgie UNB vykonali unikátnu operáciu. Unikátnou operačnou metódou bol pacientovi odstránený nádor v oblasti prvého krčného stavca.

Inovatívny operačný výkon vykonali špecialisti z Oddelenia neurochirurgie (UNB) v spolupráci s prednostom Národného traumatologického centra v Budapešti doc. MUDr. Arpádom Violom. Touto unikátnou operačnou metódou bol pacientovi odstránený nádor v oblasti prvého krčného stavca, cez minimálne invazívny prístup pod dolnou čeľusťou. 

"Táto metóda, pri ktorej používajú najmodernejšie technológie, môže pomôcť pri rôznych zraneniach prvého a druhého krčného stavca. Napríklad pri úrazoch, zápaloch alebo aj nádorových ochoreniach" hovorí MUDr. Milan Líška, PhD., MPH., primár oddelenia neurochirurgie UNB. Unikátnu operáciu odprezentoval našim špecialistom lekár Arpád Viola z Národného traumatologického centra v Budapešti, ktorý takto úspešne zoperoval už siedmych pacientov v Maďarsku. "Som vďačná za spoluprácu s doc. MUDr. Arpádom Violom, ktorá nám umožňuje rozširovať spektrum výkonov na našom pracovisku o vysoko špecializované zákroky, akým nepochybne je aj predný prístup ku hornej krčnej chrbtici. Ako prví na Slovensku, tak môžeme ponúknuť pacientom operačné riešenie s výrazne nižším rizikom komplikácií“, povedala lekárka MUDr. Lucia Géczová, členka operačného tímu, ktorá ďalej dodáva, že táto unikátna metóda prináša pre pacienta niekoľko benefitov a elimináciu závažných pooperačných komplikácii, akými môžu byť komplikované hojenie operačnej rany alebo vznik infekcie. Pacient zároveň po operácii nepociťuje taký závažný diskomfort v porovnaní s doteraz využívanými operačnými metódami.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalším pozitívnym prvkom je aj kratšia doba hospitalizácie u pacientov, pacient po tomto výkone nemusí užívať vysoké dávky analgetík. "Som nesmierne rád, že sa nám podarilo úspešne etablovať na Slovensku nový chirurgický prístup, ktorý umožní ošetrenie našich pacientov s ochoreniami v chirurgicky náročnej oblasti bez toho, aby museli za touto liečbou odchádzať do zahraničia,“ konštatoval MUDr. Kamil Koleják, lekár z oddelenia neurochirurgie a vedúci operačného tímu, ktorý sa na operácii podieľal. 

Nina Hrivňáková

Nina Hrivňáková

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  7x

Volám sa Nina Hrivňáková. Som študentkou 6. ročníka medicíny v Bratislave ale taktiež sa zaujímam o písanie článkov. Písaniu článkov sa venujem už od strednej školy, kde som prispievala do školského časopisu. Rada by som sa medicíne venovala okrem jej aktívnej formy v nemocniciach aj "pasívne" čiže prostredníctvom článkov a blogov o zdravotníckych témach. Tieto témy by som rada priblížila aj ľuďom, ktorí sa nepohybujú na chodbách nemocních pretože ich pokladám sa veľmi dôležité a prínosné. V mojom záujme je ponúknuť ľuďom pohľad ako na problémy, ktoré sa zdravotníctva týkajú tak aj na inovácie, ktoré sú fascinujúce. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu