Unikátna operácia slovenských lekárov

Písmo: A- | A+

Lekári operovali raritnú deformáciu lebky dieťaťa. Lekári Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v spolupráci s lekármi UNB úspešne operovali malého pacienta s raritnou kraniostenózou.

MUDr. Robert Chrenko, PhD., lekár Neurocentra NÚDCH uskutočnil raritnú operáciu spolu s jeho tímom, ktorého členmi sú špičkoví slovenskí odborníci v oblasti neurochirurgie menovite MUDr. František Horn, MUDr.Martin Smrek, MUDr. Lucia Géczová, MUDr. Martin Novotný , PhD., MPH.

Dieťa malo predčasne zrastené všetky lebečné švy a deformita hlavičky spôsobovala útlak mozgového kmeňa, čo ho ohrozovalo na živote.

"Už krátko po operácii sa prvýkrát v živote usmialo" uviedla členka operačného tímu MUDr. Lucia Géczová. Bližšie nám taktiež priblížila priebeh operácie zriedkavej kraniostenózy, ktorá bola kvôli náročnosti rozdelená na 3 časti pričom pacient má za sebou už dve časti. "Pri prvej operácii sme uvoľnili oblasť záhlavia a uvoľnili tak tlak na mozgový kmeň, ktorý dieťa mohol ohroziť na živote v dôsledku zástavy dýchania a srdca" hovorí MUDr Lucia Géczová.Pri druhej operácii sa lekári zamerali na korekciu deformity hlavičky v oblasti temena – tzv. vežovitú hlavičku, kde bola deformita najmarkantnejšia a mozog najviac stlačený. ,,Špeciálnou technikou sme rekonštruovali veľkú časť deformovanej lebečnej klenby, ktorú sme incidovali na viacero kostných fragmentov. Tým sme súčasne uvoľnili stlačený mozog. Fragmenty kosti sme následne uložili na povrch mozgového obalu a v prirodzenejšej polohe ich navzájom fixovali. Pretože rast lebky je určený rastom vyvíjajúceho sa mozgu, umožní sa tým nielen dosiahnutie prirodzenejšieho tvaru lebky, ale aj zlepšenie vývoja mozgu,“ vysvetlil neurochirurg Robert Chrenko. Bezprostredne po tejto operácii sa dieťaťu nezlepšil len tvar hlavičky, ale zlepšil aj psychomotorický stav, keď ani nie týždeň po operácii bolo dieťatko čulejšie, bdelejšie a prvýkrát sa začalo usmievať. Stalo sa tak v dôsledku uvoľnenia mozgu, ktorý bol stlačený asymetricky rastúcou kosťou. Dovtedy dieťa v tváričke neprejavovalo emócie. V tretej operačnej dobe lekári plánujú korekciu deformity čelovej kosti a tvaru očníc spôsobujúcej útlak očných bulbov.

Obrázok blogu

Optimálne je operovať do polroka.

,,Vo svete je trend posúvať termín operácií do skorších mesiacov veku dieťaťa, kedy je výsledok operácie najlepší. So vznikom nášho neurochirurgického pracoviska sa významne posunul vek operovaných detí, takže v súčasnosti väčšinu detí operujeme spôsobom, ktorý predtým nebol vykonávaný. Pacientov vo veku do 6 mesiacov operujeme minimálne invazívne, endoskopicky alebo mikrochirurgicky asistovane. Tento typ operácií je kratší, menej invazívny, spojený s menším výskytom pooperačných komplikácií a bábätko môže byť prepustené spravidla na 3.- 4. pooperačný deň domov, pričom do jedného roka veku nosí korekčnú prilbičku napomáhajúcu prirodzenému rastu lebky" dodala MUDr. Lucia Géczová.

Skryť Zatvoriť reklamu