Bolestivá menštruácia a ako si môžeme poradiť samé

Tento článok nie je pobádaním k tomu, aby ste ignorovali návštevu lekára pri vážnom akútnom stave, no väčšina ľudí dnes, žije svoj život v presvedčení, že zodpovednosť za ich zdravie má ktosi iný.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Tento článok nie je pobádaním k tomu, aby ste ignorovali návštevu lekára pri vážnom akútnom stave, no väčšina ľudí dnes, žije svoj život v presvedčení, že zodpovednosť za ich zdravie má ktosi iný. Žijem ako stíham, pchám do seba bordel, nemám čas na oddych a už vôbec nie na ponorenie sa do seba a porozumenie si a keď ochoriem, bežím za niekým druhým, aby on, mi porozumel...za tú chvíľku? Keď ja sám nemám na to čas už tak dlho? Niekto druhý má porozumieť?

Ja sama som zmenila postoj a odkedy sa snažím načúvať sama sebe, cítim sa vo svojom tele šťastná. Často počúvam ženy hovoriť o menštruácii, ako o niečom nepríjemnom, o niečom, čo nám ženám len strpčuje život. Prečo je to tak? Najčastejším argumentom je bolesť. Veľakrát ženy trpia pravidelnými silnými bolesťami a ani po návšteve lekára sa nič nezmení. Niektoré kvôli bolestiam začnú užívať hormonálnu antikoncepciu. No toto je riešením, ktoré vlastne nič nerieši a žena do seba dáva namiesto potrebného dôkladného očistenia tela, ešte ďalšie neprirodzené látky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Uvediem tu pár rád, ktoré by každej žene mohli pomôcť uľaviť od bolestí počas menštruácie:

  1. Ak máte práve menštruáciu a bolesti už sú tu, skúste ísť na ne teplom. Je viacero spôsobov.

Ak máte doma krb, či inú pec s ohňom, je ideálne sadnúť si blízko a vyhriať oblasť panvy a vyložiť si nohy, aby boli tiež v teple. Ak oheň doma nemáte, výborným pomocníkom je termofor alebo nahriaty pohánkový vankúšik. Ľahnite si, priložte ho a dobre sa zakryte. A už sa len snažte myslieť na to, ako sa vám uľaví. A ešte je jedna možnosť, ktorú rada používam počas svojich dní na uvoľnenie tela a teda tým nedávam priestor bolesti. Horúca vaňa. Ak sa bojíte infekcie, nie je dôvod. Vaňa nie je bazén, kde sa kúpete s ďalšími ľuďmi. Môžete si do nej na dezinfekciu pridať čistú morskú soľ. A s menštruačnými pomôckami ako je napr. menštruačný kalíšok, či morská hubka je kúpeľ aj počas týchto dní radosťou.

SkryťVypnúť reklamu
  1. Uvarme si výborný bylinný čaj a vychutnajme si pri ňom chvíľku oddychu. Pomáhajú bylinky

ako alchemilka, myší chvost, ľubovník bodkovaný a nátržník husí. Ja ich pijem samostatne alebo si robievam zmes a pijem ju už pár dní pred menštruáciou. Na trhu tiež existujú bylinné prípravky, ktoré môžete užívať.

  1. Keďže vieme, že menštruácia je fáza, kedy sa žena čistí po všetkých stránkach, je dôležité

pozrieť sa aj na stav svojho tela. Ako sa stravujete? Moja skúsenosť je, že často je len telo príliš zanesené a bolesťou počas menštruácie k nám jasne prehovára, aby sme ho trochu odľahčili. Takže veľmi dôležitý je dôkladný detox. Možností očisty tela je veľmi veľa a každému vyhovuje niečo iné. No o detoxe môžem napísať nabudúce. Je potrebné si však uvedomiť, že veľmi dôležitá je aj dostatočná výživa, čiže príjem potrebných látok. Žiadny extrémnejší detox by sme nemali príliš naťahovať a hneď po ňom upraviť svoje stravovanie na stravu ľahkú a zároveň plnú živín. Ideálne je zladiť sa s fázami mesiaca, kde sa pri ubúdaní zameriavame na čistenie a pri dorastaní, na poriadnu výživu.

SkryťVypnúť reklamu
  1. Keď píšem o čistení, mám na mysli čistenie všetkého, čo sme za daný cyklus prežili. Ak sme

boli prechladnuté, choré, príliš uponáhľané a nemali čas na oddych, toto všetko sa môže odraziť na našej pohode počas menštruácie. A ak sme prežívali niečo ťažké pre našu dušičku, to sa tiež prejaví. Každá žena by si mala nájsť čas porozumieť sama sebe a svojim potrebám. Ak nie sme šťastné, nevieme sa stíšiť, utiahnuť do samoty a počúvať samé seba, čím aj pochopíme hlboký zmysel menštruácie, nedivme sa, ak potom prežívame bolesť. Tá je vždy prosbou aby sme spomalili a načúvali. 

  1. A dôležitý krok na ceste za menštruáciou bez bolestí je, uvedomiť si jej zmysel. Uvedomiť si,

že sme cyklické a že to, čo sa nám zdalo byť nevýhodou, je obrovským darom. Viete, že ak sa naučíte sledovať svoj cyklus, to ako sa počas ktorých dní cítite, koľko máte energie a aké činnosti vás kedy lákajú, môžete vďaka svojmu cyklu dosahovať veľké úspechy? Stačí ak si počas dní, kedy je energie úbytok, doprajete viac oddychu a v nasledujúcej fáze to doženiete veľmi rýchlo. Dokonca začnú chodiť nové inšpirácie J.

Zuzana Hrúzová

Zuzana Hrúzová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žieňa tancujúce v daždi, pod slnkom i dúhou, milujúce spev vtákov i vlastnej duše. Často sa smejem, behám po lúke, ležím v tráve, hojdám sa na hojdačke a len tak fúkam bubliny. A hlavne, veľa milujem. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu