Nežní obri v sprche

Okrídlení podmorskí vtáci, ktorým síce chýba pestré perie, ale ich ladný a majestátny pohyb by veľakrát zatienil aj samotného páva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Nikto nezabudne na chvíľu, keď k nemu manta prvý krát priletí a uprie svoj vševedúci a tolerantný pohľad jeho smerom, vznešene zastaví, zvedavo ešte raz nakukne na čudného bublinkujúceho votrelaca a vypláva ďalej filtrovať oceány. Nádherný pocit a od bezprostredného radostného smiechu rovno na mieste, ľudí odrádza, iba nechcená voda v maske, ktorú so sebou, ako každý potápač vie, smiech pod vodou prináša. Ak vás zláka dovolenka na Bali a ponor s mantami na Nusa Penide úprimne môžem povedať, že masku budete čistiť minimálne tri krát tak často ako zvyčajne, nie každý sa vie smiať len v duchu. Manta obrovská je najväčším druhom rají a bežne dorastá do veľkosti tri až päť metrov s rozpätím krídel viac ako 6 a pol metra, čo znamená, že je od prírody širšia ako dlhšia a vôbec jej to nevadí. Samozrejme boli objavené aj obri, ktorých šírka presahovala deväť metrov a váha 1 a pol tony, avšak v dnešnom svete prehnaného rybolovu sú už podobný jedinci naozajstnou vzácnosťou tým viac, že celosvetovo neexistuje žiadny program, ktorý by tieto živočíchy chránil.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Manta je rozšírená vo všetkých tropických oceánoch a moriach. Najčastejšie sa vyskytuje blízko pevniny a koralových útesov, kde má dosť potravy a čistiacich staníc. Podobne je tomu aj tu na Bali a v celej Indonézii. Mnohé miesta sú ich prítomnosťou povestné, zatiaľ čo iné sa musia spoliehať na sezóny alebo šťastnú náhodu. Náša potápacia lokalita Manta Point dokáže manty pritiahnuť skoro každý deň v roku a pradepodobnosť stretnutia je viac ako 95 percent.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Láka ich trocha divokejšie more, ktoré v sebe trieštením o dramatické vápencové pobražie Nussa Penidy (malý ostrov od Bali vzdialený asi 20 minútami plavby) dokáže rozvíriť zatiaľ ešte stále nekonečné zdroje planktónu a tak im podstatne uľahčiť ich filtrovanie, respektíve jedenie. Najdôležitejší bod programu je však kúpeľ v čističke, ktorú tu pre ne zriadili menšie rybičky. Manta pripláva nad koralový blok či skalu, našpúli ústa, roztiahne žiabre a údržba v zmysle zbavenia sa parazitov či staršej kože sa može začať.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

To je presne čas, keď sa k nim dostaneme najbližšie a ich oči, ktoré rovnako ako tie chameleónie dokážu naraz sledovať dva rozdielne svety, si nás skoro vôbec nevšímajú a doslova nám dovolia pridržať im sprchu v kúpelni. Neuveriteľná blízkosť stačí natiahnuť ruku a môžem si ju pohladiť. Nie, nedotýkame sa ich, predsa len nie sme rovnako trénovaní ako ich čističi a baktérie na našich rukách tiež nepatria do sveta podvodného a okrem nepríjemného pálenia, im môžu zapríčiniť mnohé iné infekcie. Byť spolu s nimi v sprchovom kúte, nám musí stačiť a zatiaľ si ešte nikto nesťažoval.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Keď je očista skončená, manta zamáva svojimi mohutnými a ohybnými krídlami a letí ďalej. Niekedy sa vydá hladať planktón, niekedy lepších umývačov a pár krát do roka frajerku. Samice tvoria iba 20 percent populácie a tak nie je žiadna zvláštnosť, že jednej krásavici dvorí aj päť kohútov naraz. Plávajú za ňou v tesnom závese, ako vagóny za rušňom, každý s jasným cieľom a nádejou, že to bude práve on, komu sa podarí založiť základ ďalšej budúcnosti druhu. Prial by som vám zažit vzrušené manty, všetky tie neuveriteľné prelety, saltá, prudké zmeny smeru, celú tú akrobaciu lásky, z ktorej aj sama voda skoro vrie.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Pre svoju veľkosť, hravosť a zvyk plávať blízko hladiny, sa však manta často stáva ľahkou korysťou rybárov. Mantie mäso síce nemá veľkú cenu, ale jej využitie v tradičnej východnej medicíne z nej po celom svete robí ohrozený druh. Rybári ulovia celé krásne zviera len preto, aby mu odrezali konce krídel a hlavové plutvy, ktoré usušia a rozomelú do práškov podporujúcich mužskú potenciu a iné problémy ázijského ľudu. Na mnohých miestach to zapríčinilo ich úplné vyhubenie.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Našťastie už aj krajiny ako Indonézia, Filipíny či Thajsko si postupne uvedomujú silu turizmu a túžbu rekreačných potápačov zanoriť sa spolu s mantou. Lokálne komunity cítia peniaze, ktoré im umožnenie podbného zážitku prináša a radšej ako loveniu sa začínajú venovať ich ochrane. Zákony popularity fungujúce v našom svete sa trocha presúvajú aj pod vodu a možno im nakoniec zabezpečia prežitie a slávnu budúcnosť. Ostáva len dúfať, že aj naši pravnuci nebudú ukrátení o nezabudnuteľné lietajúce predstavenia.

Rudo Hvizdos

Rudo Hvizdos

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

..infidel, co ma rad slobodu, racionalnost a zmysel pre humor.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu