Veterinárne deja vu u lekára

Návšteva lekára v treťom svete je vždy jedno veľké dobrodužstvo v dobrom, ale a aj v tom nenej vzrušujúcom zmysle slova. Nikdy poriadne neviete na čom ste.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Je to naozaj lekár? Myslí tú diagnózu vážne alebo je to len zlý vtip? Počuje niečo cez ten hrdzavý fonendoskop, lebo ten rytmus čo ťuká prstom do stola, znie ako respiračná aritmia. Nie, s tou ihlou to nemyslí vážne, to je určite pre toho slona za oknom. Bali je úplne rovnaké a najradšej som, ak do žiadnej ordinácie vôbec nemusím. Ešte donedávna sa tu proti otehotneniu predpisovali antibiotiká a ako najlepšiu antikoncepciu lokálne autority odporúčali plechovku spritu priamo po pohlavnom styku. Pre veľký úspech podobných heréz a následný neželaný baby boom, musela televízia odvysielať rozsiahlu reklamnú kampaň, kde sa pokúsili uviesť veci na pravú mieru a viac menej úspešne vrátiť citronádu z mileneckých lôžok späť do cukrární a barov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Možno práve vďaka podobným fou pas má aj lokálne obyvateľstvo pramálo dôvery v hocakú medickú inštitúciu a lekára vyhľadajú zásadne, iba ako posledné možné riešenie. Najprv oslovia šamana, jeho kvetinky, záhadné zariekadlá, vonné tyčinky, "reflexnú" masáž, vulkanické kamene a sem tam teatrálnu obetu čierneho kohúta. Ak nič z toho nezaberie príde na rad pán doktor, samozrejme ak s peniazmi na peripetie podobného charakteru domáci rozpočet počíta. Vajcia či surová ryba nič nekúpia už ani tu.

Ako som písal, ak nemusím, tak nejdem, ale včera sa inak nedalo. Tri dni hnačkovej agónie majú niekedy nečakaný motivačný charakter. V dobrej viere vyberáme to najlepšie, čo môže Bali ponúknuť a smerujeme do turistickej nemocnice v Denpasare. Milá teta na recepcii nás po vypočutí, postaví k ošúchaným dverám, kde máme počkať. Ani nie o desať minút nás pozývajú dnu. Zdvorilostné zvítanie, klasická otázka, čo vás trápi. Popíšem a čakám na reakciu.

SkryťVypnúť reklamu

Pán doktor si podvihne okuliare a múdro sa na mňa zahľadí, až sa pomaly začínam cítiť hlúpo za toľké podceňovanie indonézskej medicíny, a s vážnou tvárou sa ma pýta, či som sa tento rok už odčervil. Pocit hlúposti vyprchal rýchlejšie, ako sa obajvil a ja si zbrklo overujem, že nie som u veterinára. "Vy ste doktor pre ľudí?" pýtam sa nedôverčivo. On mojej otázke ako keby nevenoval žiadnu pozornosť a namiesto odpovede sa prehŕňa v akejsi škatuli plnej liekov.

"Musí odčerviť raz rok, inak nezahojí" hovorí na mňa lámanou angličtinou a ja bezmocne akceptujem. Včera som sa poslušne odčervil, rovnako ako som to robieval nášmu psovi, spravil som to aj sám sebe. Dnes sa cítim lepšie. Na tele rozhodne, len na duchu mám taký čudný deravý pocit ementála, ktorý si znova uvedomil, že kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi aspon raz za rok aj, vyť. Ak vám dovolenka na Bali prihrá do cesty podbnú situaciu berte to s chladnou tvárou a hlavne relax. 

Rudo Hvizdos

Rudo Hvizdos

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

..infidel, co ma rad slobodu, racionalnost a zmysel pre humor.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu