Vysmiati vykopávači mŕtvol

Dôvodov na smiech a radosť je určite veľa a niekedy ešte viac. Dajú sa vidieť na miestach a vo chvíľach, kde by hádam ani sám Charlie Chaplin inšpiráciu nehľadal.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
Obrázok blogu

Sú všade a rovnako ako naša pamäť je od prírody farboslepá a radšej si ukladá a spomína na pekné, svetlé a šťastné chvíle ako na tie menej žiarivé, tak aj naša vôľa sa špecializuje viac na smiech než na slzy. Málokde však umenie transformácie smútku na radosť dosiahlo podobné kvality ako tu na Bali. Bali je ostrovom extrémnych rozdielov, kde malému ryžovému políčku robí spoločnosť sopka vysoká cez tri tisíc metrov a super luxusnému obchodnému centru, útla chalúpka vytrvalého balijca odmietajúceho odchod z domu svojich predkov. Pri všetkej modernosti, ktorá sem posledné roky zavítala, život je tu ešte stále prozreteľne regulovaný a ovplyvňovaný náboženstvom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Hinduizmus, respektíve jeho tunajšia verzia je pestrá viera s vlečkou plnou bohov a ešte prepchatejším mechom duchov, ktorí musia byť neustále udobrovaní a rozmaznávaní všakovakými obetinami, čo permanentne ukľudňuje ich, už dozaista zničené nervy z nehodného ľudského plemena. Nie vždy najľahšie vyznania oddanosti a poslušnosti, akoby však miestnym veriacim iba pridávali na dobrej nálade.

Obrázok blogu

Podobne tomu bolo aj posledných pár dní, keď sa lokálne autority rozhodli vystrojiť okázalý pohreb, pre istý čas zomrelejších rodiných príslušníkov nemajetných dedinčanov, ktorí si podobnú záležitosť nemohli dovoliť financovať z vlastnej šporničky. Ak vám dovolenka na Bali prihrá do cesty Balijský pohreb, respktíve kremáciu uvidíte, že je to jedna z najfamóznejších ceremónií na ostrove. V lokálnom jazyku sa volá Ngabe a jej veľkosť sa samozrejme ako pri každej inej slávnosti, odvíja od dôležitosti a majetku nebohého.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Bohatí členovia komunity sú spopolnení hneď po svojej smrti, zatiaľ čo chudobnejší jedinci sú najskôr pochovaní a k ich upáleniu dôjde neskoršie, keď sa názbierajú potrebné peniaze, teda najčastejšie počas skupinovej kremácie, ktorá je podstatne lacnejšia. Jedna vec je ale istá, telo musí byť spálené, čím sa oslobodí duša z naviazanosti na svet a zabezpečí sa jej možnosť nového začiatku niekde na mieste, ktoré má byť minimálne tak pekné ako Bali samo.

Obrázok blogu

V našej dedine Padang Bai sa rozhodli tieto obrazné špagáty poprestrihovať pred pár dňami. Miestny šaman povedal, že je to super dátum a tak bolo rozhodnuté. Ide sa oslobodzovať chudobné duše. U nás pre zábavu postavia kolotoče a stánky s pivom, tu zobrali chlapi ráno rýle a vydali sa vykopávať svojich predkov. Vysmiati zástupcovia zúčastnených rodín mali plné ruky roboty, pretože sa jednalo o 65 nebožtíkov, ktorí boli dočasne uložení do zeme v priebehu posledných piatich rokov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Všetko im však šlo ako po masle a už o malú chvíľu sme mohli vidieť prvé nosidlá naložené pekne zabalenými pozostatkami mŕtvych, ako sú šikovne prinášané k vyzdobenej chrámovej stavbe Wadah, na ktorej budú prenesené k samotnému miestu kremácie. Po ceste tam musí byť Wadah a telá v ňom uložené neustále natriasaný, čo zabráni duši, aby našla cestu späť domov. A poviem vám, keď si chlapi dajú po tri poháre araku (miestny alkohol), čo sa pri takej príležitosti patrí, trasú Wadahom tak dokonale, že cestu domov by nenašiel ani sám Odyseus.

Obrázok blogu

V dedine zatiaľ vyhráva gamelang (miestny bicí orchester) ľudia hodujú a oslavujú slávnostný deň, deti si kupujú balóny a sladkosti, ženy nosia na hlavách koše plné obetín pre bohov, všetci sú šťastní. Celá vec vôbec nepôsobí ako masový pohreb, skôr mi pripomína naše jesenné hody, samozrejme až na počasie.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Keď vytrasená ceremónia dorazí na svoje miesto, nosiči položia Wadah na zem a telá sú opatrne poprekladané do truhly vo forme kravy. Všetkých 65 sa ich tam zmestilo, bola to veľká krava, ako si iste viete predstaviť, skoro ako ten Trójsky kôň, len trocha menšia, ale o to farebnejšia. Po šamanových zaklínadlách a poslednej cigarete pre mŕtvych, sa celá hranica spolu s Trójskou kravou poliala palmovým olejom a zapálila.

Obrázok blogu

Len čo oheň všetko skonzumoval, pozostalí veľmi opatrne pozametali roztrúsený popol. Individualizmus sa na Bali veľmi nenosí ani za života a tobôž pri podobných príležitostiach si nikto nerobí ťažkú hlavu s nejakým osobným rozpoznávaním. Všetci spopolnení boli spoločne pozametaní pekne na jednu hromadu a transportovaní k pobrežiu, skadiaľ ich všetkých naraz rozprášili do mora a tým symbolicky dokonale separovali dušu od tela.

Obrázok blogu

Večer ďalej pokračoval vyhrávaním gamelangu, modlitbami, jasotom detí baviacich sa na tieňovom divadle a všeobeconou spokojnosťou z dobre odvedenej práce a uctenia si svojich mŕtvych tak ako sa patrí.

[/content]

Rudo Hvizdos

Rudo Hvizdos

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

..infidel, co ma rad slobodu, racionalnost a zmysel pre humor.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu