Moje ,NIE, k zahaľovaniu žien

Nemám rád zahaľovanie žien, rovnako ako neznášam každú inú nespravodlivosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (80)

Priznám sa však, že nie vždy bol môj postoj podobne nekompromisný. Stále si dobre pamätám ten exotický pocit, keď mi prvý chodiaci mech prebehol pod nosom v uliciach Londýna. Exotika neskôr prerástla do všednosti, ako každá iná tisíckrát zhliadnutá vec. No a všednosť sa pod tlakom neskorších informácii a z nich prameniaceho pocitu neférovsoti, zmenila na antipatiu.

Emancipácia bola v Europe dlhým a nie najľahším úsilím, ktoré ešte stále nie je úplne v cieli. Našťastie ženy v parlamente, na súdoch, univerzitách, v policajných uniformách či vesmírnych expedíciach nie sú už iba zbožným želaním pár feministiek, ale naozajstnou realitou. Žena má dnes viac menej rovnakú štartovaciu čiaru, ako každý iný muž a môže skúsiť dosiahnuť všetko po čom túži.

Šatka, burka alebo závoj sú však dôkazom, že nie všade je tomu tak a tolerancia podobnej dehonestácie ženy v demokratických krajinách, je zároveň aj hrozbou návratu do čias žienok domácich, jemne povedané. Nechcem rozoberať proroctvo istého analfabeta - proroka a ani jeho dopad na demokratické, humánne a hlavne skutočné hodnoty dneška. Chcem sa skôr iba zamyslsieť nad tým, či je zásada tolerancie náboženských slobôd, hlavne tých, ktoré si jednoznačne protirečia so súčasnými hodnotami, vždy tou správnou cestou. 

Šatka na halve ženy je symbol menejcennosti, podradenosti, fantomizácie a jednoznačnej nespravodlivosti. Ak by tomu tak nebolo, prečo niesu zahalení aj muži. Prečo sú muži v islame slobodní a voľní a ženy vždy odkázané na ich dobrú vôľu. Prečo korán dovoľuje bitie ženy a vyžaduje jej neustálu sexuálnu dostupnosť. Prečo má muž slobodu víjsť na ulicu, kedy chce a s kým chce a žena len v jeho sprievode? Nie nemám rád zahaľovanie žien, je pre mňa symbolom neslobody, fyzického týrania, dohodnutých manželstiev a znásilňovania. 

Všetkým, ktorým sa toto tvrdenie zdá prehnané, odporúčam cestu do Iránu, Somálska, Iraku, Afganistanu, Pakistanu, Jordánska, Lýbie... všade tam, kde sú ľudia, čo navliekajú ženy do mechov pri moci. Že sa vám tie krajiny nezdajú bezpečné, tak pozor, aby sme prílišnou toleranciou voči antihodnotám nedopadli podobne. Nechcem strašiť a sám sa pokladám za tolerantného človeka, ale nespravodlivosť neznesiem.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď čítam o desiatkach somálskych dievčatiek, ktorým boli vyrezané intímne ženské partie, a to čo z nich zostalo zošité dohromady až kým to vo víre svadobnej noci, nasilu neroztrhne mladomanžel, je mi zle. Pocit nevolnosti umocňuje fakt, keď sa dozvedám, že štatistika nieje robená v Somálsku, ale v európskej krajne Holandsku. Nie, niektoré veci akokoľvek "vyžadované" samotným Bohom sa tolerovať nemožu.

Nechcem, aby niekto odkusoval predkožky novorodeným chlapcom, hoci aj umytými zubami, ako sa to robí a toleruje v New Yorku v určitých ortodoxných židovských sektách. Vari ich, ten ich Boh nestvoril dokonalých a na svoj obraz, kde sa beria tá drzá potreba "vylepšovania" jeho diela?

Skryť Vypnúť reklamu

Rád vidím malé deti slobodne behať vo vetre, ktorý sa pohráva s ich jemnými vlasmi a nie šatkami na hlavách. Nechcem vidieť slzy v ich očiach, po tom čo im nejaký náboženský hlupák odrezal kus tela.

Ženy sú krásne a krása má byť slobodná, nesmieme tolerovať jej uveznenie za kusom neforemnej látky. Nie nemám rád šatky na ich hlavách, ale ešte viac mi vadia zakomplexovaní muži, rovno aj archanjeli, ktorí to od nich nezmyslene vyžadujú.

Rudo Hvizdos

Rudo Hvizdos

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

..infidel, co ma rad slobodu, racionalnost a zmysel pre humor.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu