Náboženská povýšenosť a nadradenosť

Náboženstvo sa nekritizuje! Prečo? Nikto nevie. Jednoducho nie a basta. Otázky sa nepýtajú a odpovede nedostávajú, zásadne! Absolutatívne náboženské autority sedia na svojich diktátorsko-doktrinálnych stredovekých trónoch a nepretržite rozdávajú svoju morálnu nadradenosť. Vyjadrujú sa k úplne každej oblasti našich životov, zatiaľ čo oni sami a ich posolstvo z doby bronzovej plné krvi, žiarlivého boha, genocíd, vraždenia detí a žien, mučenia, kameňovania a upaľovania živých ľudí sú z nejakého absurdného dôvodu povýšenecky oslobodené od akéhokoľvek spytovania.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Nemám rád náboženstvá. Nepáči sa mi ich falošná hra na toleranciu, múdrosť a vlastníctvo tej najsprávnejšej a najspravodlivejšej životnej cesty. Arogantná prezentácia a bezbrehé vyžadovanie nadprirodzenej pseudomorality odvodenej zo spôsobov krutého, nevzdelaného a zaostalého života pred viac ako pár tisícročiami, vždy zásadne a výlučne mužskou zložkou populácie, je pre mňa nestráviteľnou a nebezpečnou dietou.

Z kadiaľ presne pochádza ich misticky nezlomná, nutkavá a autoritatívna potreba riadiť ľuďom životy, strašiť ich peklom, nahnevaným bohom a jeho trestami v rôznych zákerných podobách? Z akého bizarného dôvodu sme všetky náboženstvá privilegovali piedestálom oslobodeným od každej kritiky či nesúhlasu?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodnutie odrezať si kúsok z každého prsta, aby sa mi ruka vošla do o dve čísla menšej rukavice je bláznivé a vyslúži si prinajmenšom nesúhlas ak nie zákaz a pár mesiacov psychiatrie. Rozhodnutie odrezať predkožku penisu svojmu novonarodenému synovi, ako základný predpoklad posmrtného zvítania s ďalšími vyvolenými obrezancami, je naopak ponechané úplene bez výhrad a otázok, ako normálna spoločenská súčasť. Veď ide o náboženský zvyk a tie sa predsa nekritizujú, iba mlčky tolerujú.

Stačí prehlásiť otrepané zaklínadlo o duchovných tradíciách, nadprirodzenom posolstve a povinností z neho plynúcich a nikto sa už na nič pýtať nebude. Veď predsa osvietení a obávam sa príliš často a hlavne tajne aj pokryteckí páni, vedia vždy lepšie. Ona k nim totiž hovorí akási všemohúca nadprirodzená bytosť. Tipujem, že E.T. to asi nebude. Dôkazy netreba, veď ide predsa o vieru, ktorá s rozumom na prechádzky nechodí, ona ho radšej zakazuje, cenzuruje a usmerňuje.

SkryťVypnúť reklamu

Nie, nemám rád náboženstvá, ale viem a chcem ich tolerovať a myslím si, že tak je to správne. Tolerancia však neznamená vzdanie sa oprávnenej kritiky alebo zábavnej a vecnej satiry. Žiadny novinár, spisovateľ, karikaturista či textár sa pred tým ako chytí do ruky pero a napíše niečo a spoločenskom dianí, nebude nikdy zamýsľať nad tým, či sa niekoho nedotkne tak úporne, ako práve vtedy, keď sa chystá na čo i len malú ironickú výpravu do sveta transcendentného. No a má na to dôvod. Veď predsa najviac dotknutí a reakciami aj nebezpeční sú zásadne vždy sami veriaci. Písať a smiať sa je dovolené na všetkom, ale nie na nich. Inak vám napadnú veľvyslanectvá, unesú nevinných ľudí, vyhodia do vzduchu pár budov alebo tie knihy aspoň exemplárne upália, a že s nimi nezhorí aj sám autor, je len vďaka osvietenému a humánnemu sekularizmu, o ktorom sa samozrejme v oných zaručene božích posolstvách proroci akosi zabudli alebo nechceli zmieniť.

SkryťVypnúť reklamu

Osobne som už dávno stratil ilúzie o schopnosti akéhokoľvek svetového náboženstva konfrontovať svoje texty na základe vlastnej sebareflexie a dobrovoľne. Sloboda vyjadrovania a rozhodovania tak vlastná modernej sekulárnej spoločnosti tu nie je vďaka žiadnej náboženskej doktríne, ale napriek nej. Nikto nikdy nebrzdil pokrok tak veľmi a vášnivo ako boží poslovia všetkého druhu. Možnosť kritizovať, zakazovať a trestať si každé veriace spoločenstvo zvyčajne a zákonite osvojilo ako svoje prvé privilégiá. Kruté tresty a fanatické zákazy si náboženstvá kľudne môžu nechať pre svoje vlastné čudácke potreby, ale tú možnosť kritiky si od nich treba istotne vziať a aplikovať ju konečne aj opačným smerom.

Rudo Hvizdos

Rudo Hvizdos

Bloger 
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  0x

..infidel, co ma rad slobodu, racionalnost a zmysel pre humor.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu