Zápornými úrokovými mierami proti emisiám skleníkových plynov?

O emisiách skleníkových plynov sa nerozhoduje na samite v Madride, ale na zasadnutiach bankových rád centrálnych bánk. Ako súvisí klimatická zmena s emisnou politikou centrálnej banky?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Miesto konania klimatického summitu bolo zvolené zle. Madrid je biele kráľovské mesto kedysi bohatej koloniálnej ríše, dnes sa tam už ale o ničom nerozhoduje. Príhodnejšie miesto by bol Frankfurt, sídlo Európskej centrálnej banky (ECB). O úrovni emisií a prehrievaní Zeme totiž nerozhodujú politici, ale centrálni bankári.

Nízke úrokové sadzby a prílev nových peňazí do ekonomiky používajú monetaristi na podporu ekonomického rastu. Podnikatelia lacný kapitál využijú a rozširujú svoje výroby a zakladajú nové investície. Zarába aj to, čo by inak nezarábalo. Aj to, čo by pri normálnych cenách financovania nebolo rentabilné. Lacne peniaze hľadajú útočisko a okrem investičného ošiaľu priam v panike utekajú do akéhokoľvek projektu. Nebývalo sa investuje do nehnuteľností, ktoré dosahujú nové a nové maximá cien. Peniaze za babku motivujú míňať, nakupovať nové veci, cestovať, zdanlivo sa tešiť z prebytku. No nekúp to, keď máš plnú kešeň peňazí. Politici sú šťastní. Volič s plným bruchom asi nebude voliť opozíciu. Každý premier rád prezentuje hospodársky rast. Vládne rozhadzovanie môže pokračovať, pre deficity sa vždy nájde ospravedlnenie. Ekonomika na steroidoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý nový podnik, každá nová investícia sú ďalšie emisie skleníkových plynov, hektáre zapečatenej a zabetónovanej pôdy, vyťažených nerastov, prejazdené a prelietané kilometre, vyprodukovaného odpadu. Spálené tony fosílnych palív a vyťaženého dreva v lesoch. Nové stovky hektárov osadených repkou olejnou, tisíce ton pesticidov a herbicidov vystriekaných na polia. Bilióny zabitých včiel. Mrhanie zdrojov Zeme na steroidoch.

Kauzalita je jednoznačná. Prehrievaniu Zeme prispievaprehrievanie ekonomiky. Prehrievanie ekonomiky spôsobujú lacné peniaze. Za prehrievanie ekonomiky môžu tí, čo ich do obehu tlačia, centrálni bankári.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vlastne chceme? Rast ekonomiky spolu s požiadavkou uskromniť sa? Ekologická zodpovednosť so súčasným stimulovaním expanzie ekonomiky nejde dokopy. Do ohňa sa nedá súčasne dúchať aj cikať.

Klimatické protesty treba preniesť pred sídla centrálnych bánk.

Igor Hornak

Igor Hornak

Bloger 
  • Počet článkov:  136
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Presvedčením libertarián Zoznam autorových rubrík:  O nesmrteľnosti chrústaSpoločnosť a politikaCestyÚvahy o lepšom štáteFinanciePostrehyKrčmy mojej mladostiSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu