Tlstá

Minule som sa na Reváni zaprisahal. Celkom fajn by bolo stúpať aj na Tlstú. Treba konať, kým si to nerozmyslím.

Tlstá
Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Obrázok blogu

Lebo ja sa už veľmi dobre poznám. Posledných 25 rokov ma ten kopec poriadne provokoval. Gaderskú dolinu som pred časom prešiel na bicykli. Ešte aj kedysi dávno sme tam boli na výlete s ROH z maminej roboty. Fazuľou sme sa priviezli z Bojníc. Opekala sa živánska. To bola dobrota! Takže, zhruba tuším, čo môže pútnika pri výstupe očakávať. Fakt iba zhruba, na dôvažok z bicykla a živánska to žiaľ nebude.

Obrázok blogu

V sobotu som nemal čas, a ani vhodné technické zázemie. Mimo iných absolútne zbytočných činností som behal aj po nákupe. Zháňal som jeden konkrétny artikel. Dnes už môžem bez mučenia priznať, že bez neho by som asi Tlstú nezvládol. Hore možno ešte áno, ale návrat z kopčiska by bol poznačený zdravotnou ujmou. Veď ho v texte spomeniem.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obrázok blogu

Sadám krátko po deviatej do auta. Cestou ešte nakladám parťáka a cez Vyšehradské sedlo sa prehupneme do Turca. No, poviem vám to slušne. Celkom iný svet nás zaskočil. Hmla na obzore, oblaky a o 5 stupňov menej. Autiak začal hlásiť menej ako 3° Celzia. Nič nás nezastaví. V Blatnici to trochu poznám, takže trafíme hneď na 1x aj bez navigácie. Majú to tu dobre značené. Šťastena stojí pri nás. Obsadzujem posledné voľné miestečko na parkovisku.

Obrázok blogu

Od mojej poslednej návštevy tu pribudla gýčová drevená brána v štýle americkej kultúrnej revolúcie. Nafotím jej detaily, ale vás s nimi nebudem trápiť. Možno nabudúce. No dobre, keď tak pekne žobroníte. Komentovať to ale nebudem.

Skryť Vypnúť reklamu

Tématická odbočka od nosného textu:

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Kachny
Kachny 

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Návrat k tomu, prečo sme sem prišli.

Obrázok blogu

Teraz ideme po žltej značke. Neochvejne. Obloha, niekde vysoko nad nami, dostáva pomaly rozum. Slnečný deň predpovedali, ale nezabúdajme, že sme v Turčianskej (zimnej) záhradke.

Obrázok blogu

Príroda vždy zvíťazí. Je čas na prvú a krátku prestávku, čiže po našom na cik-pauzu. Vy si zatiaľ môžete naštudovať, čo všetko sa tu nemôže:

Obrázok blogu

Obrázok blogu

Práve ma napadlo, pri písaní tohto článku, že nie som poistený v prípade úrazu v horách. Ihneď tak činím. Už som sa poistil. 17,01€ na celý rok.

Obrázok blogu

Mestská asfaltová turistika končí. Opúšťame spevnenú komunikáciu. Po modrej značke pokračujeme ďalej v našom ťažení. Vlastne, máme v pláne ju celú absolvovať. Ostrú dnes vynecháme z itinerára. Chcelo by to skorší štart, alebo aspoň posunúť západ Slnka. Minimálne o dve hodiny. Nechce sa mi veľmi blúdiť nočným extravilánom obce Blatnica.

Skryť Vypnúť reklamu

Obrázok blogu

No a to je ten môj avizovaný nákup. Na poslednej túre som mal na nôžkach síce turistickú, lež zánovnú obuv. Dezén vhodný akurát tak na hríby. Do mierne náročného terénu. Už na Kľaku sa mi prihodili, hlavne pri zostupe, prekérne situácie o hubu. Tak som sa rozhodol investovať do nových krpcov. Zhodnotím ich na záver článku, aby som sem vniesol trochu napätia.

Obrázok blogu

Vstupujeme do Národnej prírodnej rezervácie. Spolušliapača Jozefa teraz napadlo, že si zabudol doma píšťalku. Akože budeme utekať pred chlpáčmi, a ešte si pri prekážkovom behu popiskovať?

Obrázok blogu

Chodník vedie Vápennou dolinou. Zatiaľ sme tu osamotení. Stúpa mierne, pozvoľna, ako keby nás nechcel zbytočne vyplašiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Obrázok blogu

Na úvod sme si povedali jednu veľmi rozumnú vec. Pôjdeme komótne, nemusíme si predsa nič dokazovať.

Obrázok blogu

Prekonávanie prekážok patrí do výbavy každého turistu. Platí to aj pre emeritného horolezca.

Obrázok blogu

Miestami sa dostávame do úsekov, kedy sa nestačíme čudovať. Jednak nad majstrovstvom prírody, ale aj nad tým, kam sa to vlastne teperíme.

Obrázok blogu

Ak sa sem raz vyberiete, tak vám dám dobrú radu. Zvoľte si výstupovú cestu na Tlstú ako my, touto famóznou dolinou. V úvode je teda nič moc, ale neskôr sa premení na veľmi zaujímavú a odmení vás krásnymi scenériami.

Obrázok blogu

Keby nedajbože začalo pršať, máme sa kde uchýliť. Ale dnes sa stopercentne spoľahnem na meteorologickú predpoveď. Má byť pekne, slnečno a relatívne teplo. Veď aj preto mám znovu rifľové bermudy.

Obrázok blogu

Pozrite, pozrite, aký stupáčisko je už za nami. Interval medzi prestávkami na vydýchanie sa úmerne skracuje s dosiahnutou nadmorskou výškou.

Obrázok blogu

Riedky vzduch, zase musím odpočívať. Tak fotím, aby som tu nebol za slabocha. Už je to raz tak, predbiehajú nás mladšie a hlavne štíhlejšie ročníky.

Obrázok blogu

Prvých 350 výškových metrov je úspešne za nami. Dosiahli sme na prvú métu výstupu. Jaskyňa Mažarná.

Obrázok blogu

Chcel som niekde zistiť, ako vznikol jej názov. Nedá sa. Je to pravdepodobne nesmierne tajná informácia. Už je tu akosi husto. Začínajú sa trúsiť aj ľudia z vrchu kopca.

Obrázok blogu

Jaskyňa je voľne dostupná obyvateľstvu. Treba si však pribaliť do batoha lucernu. Alebo si posvietiť bleskom na fotoaparáte. Sála z nej chlad. Tak sa stalo, že sa mi zahmlil objektív a ja som potom vykúzlil niekoľko nepoužiteľných umeleckých skvostov.

Obrázok blogu

Trochu sme pookriali počas exkurzie tej tmavej diery do vápenca. Je to fajn, lebo nás čaká najveselšia časť výstupu. Úseky s reťazami.

Obrázok blogu

Nie je to zase také strašné. Pre istotu si treba ale dobre premyslieť, či sem vyteperíte aj predškolákov. Ak áno, treba ich asi istiť.

Obrázok blogu

Možno je práve pán Karol Mikuláš na príčine, že som začal znovu s turistikou.

https://www.cas.sk/clanok/2593399/horski-zachranari-neverili-svojim-ociam-na-popradskom-plese-ratovali-hrdinu-snp-99/

Ja som s ním bol minule na jednej viacdňovej túre. Mama nás vytiahla do Roháčov. Tiež tam mali byť reťaze. Neviem, lebo som obrazne pustil do gatí, zaťal sa a odmietol ísť ďalej. Že tam je iba taká 300 metrov hlboká priepasť, a to musím sedieť obkročmo na hrebeni, pár metrov sa posúvať, veď oni ma budú pridržiavať, a tak podobne. Tak sme sa museli vrátiť. Našťastie bola nevídaná hmla, potom tuším aj pršalo. Nakoniec boli všetci radi, že sme to obrátili. To minule bolo v roku 1978, ako mi napísala moja sestrička. Záväzok do budúcnosti: Skúsim to absolvovať ešte v tomto živote.

Obrázok blogu

V strednej reťazovej pasáži je oddychové miesto, kde sa naskytne aj prvá vhodná príležitosť pozrieť sa do diaľav. Ako ináč, bez smogu by to nešlo.

Obrázok blogu

Kedysi, keď som bol ešte neskúsený a začínajúci bloger, tak som fotky priostroval. Teraz kýcham na to. No poďme ďalej, lebo nás tu aj noc zastihne.

Obrázok blogu

Je tu ešte jedna adrenalín zvyšujúca pasáž. Zvládneme všetky prekážky a výzvy na nás kladené. Retiazky nás istia pred zgobonením sa do údolia.

Obrázok blogu

Aha, modrá obloha. Dnes nezmokneme do nitky. Mokrý do nitky som už tak či tak. Bundu som už dávno zhodil zo seba. Ešteže mám krátke gate navlečené. Dnes ako jediný. Znovu vstupujeme do lesného porastu.

Obrázok blogu

Naozaj, prísun kalórií je nevyhnutný. Dopingová kontrola je ďaleko a pokiaľ sa k nej prepracujem, tak už budem dávno mimo podozrenia. Ale druhú dávku životabudiča potom neskôr odmietnem. Veď treba to ešte domov odkarovať.

Obrázok blogu

Môj skromný odhad stúpania sa pohybuje medzi 35 a 40 stupňami. Našťastie sme disciplinovaní, neskracujeme si cestu, ideme po značke (stále modrej) a tento úsek v lese traverzujeme.

Obrázok blogu

Tento pohľad pôsobí ako balzam na moje nohy a na dýchacie cesty. Horné aj dolné. Už od jaskyne sa chlácholím, že dôležitý nie je až tak cieľ, ako cesta k jeho dosiahnutiu. Tesne pod vrcholom som si neodpustil kinematografický počin. Opäť nás nesklamala perfektná réžia a pevná ruka kameramana.

To je už totálny vrchol. Je to vlastne iba taká trávnatá placka.

Obrázok blogu

Vyzerá to presne tak, ako keď Američania pristáli na Mesiaci. Len vlajka je iná. Kto vie, kde vlastne pristáli.

Obrázok blogu

Dnes už vyššie nepôjdeme. Od auta sme vypochodovali o 10:12 hod. SEČ. Túto fotku som urobil o 14:16 hod. SEČ. Po miernom zaokrúhlení a použití prstov jednej ruky mi vychádza, že výstup nás zabavil na 4 hodiny.

Obrázok blogu

Tisíctristosedemdesiattri metrov nad morom. Vetrík pofukuje, tak sme sa improvizovane rozhodli, že čo tu čo máme zbytočne oxidovať, poďme si nájsť miesto v závetrí. Musíme sa zbaviť proviantu a nápojov, kto by to na chrbte teperil ešte dve hodiny.

Obrázok blogu

Hneď v popredí je Ostrá. Zapisujem si ju do zoznamu, ale zatiaľ bez konkrétneho termínu. Zbytok osádky po dvoch dňoch otočil o 180 stupňov. Je ochotný zúčastniť sa tejto expedície a berie to už ako hotovú vec.

Obrázok blogu

Objavili sme tu aj bazén. Žiadna celebrita v plavkách sa v ňom ale na našu smolu neochladzovala.

Obrázok blogu

Pri pátraní po závetrí sme pozvoľne zostupovali po modrej značke smerom na Muráň. Ale najprv obedná pauza. A siesta nesmie tiež chýbať. Nemal by som to takto verejne...ale, čert ho ber! Aj nikotínovú vzpruhu som si doprial.

Obrázok blogu

Naozaj je to tak, že skaly vyzerajú omnoho monumentálnejšie odspodu. Vedľa tej vrchnej sme išli, a ani som si ju nevšimol. Obzriem sa, a aký údiv nastal.

Obrázok blogu

Celá dolina, Konský dol, je tak trochu nudná a považujeme ju fakt iba za transportnú trasu do cieľa. Priznávam sa, že táto klasifikácia je do značnej miery spôsobená únavou. Nôžkami už ledva prepletám a nedokážem pochopiť, kto tu po chodníku rozsypal tie kamene a korene stromov nevyklčoval. Asi ňou pôjdeme na budúce smerom hore na Ostrú. Tak uvidím, aký dojem zanechá potom.

Ak ma výpočtová technika neklame, tak sme dnes zdolali 1736 výškových metrov. Hore 868 a dole 868. Celá túra nám trvala 440 minút.

Obrázok blogu

Vyhodnotenie testu športovej turistickej obuvi:

Som nadmieru spokojný. Dobre držali na každom podklade. V smere do neba a aj do pekla. Lístie, blato, kamene, tráva a aj korene im nespôsobovali žiaden problém. Teda, až na jeden pozdĺžny a zákerný koreň na chodníku. Už som sa videl rozpleštený na zemi. Ale kombináciou kazačku a telemarku sa mi podarilo ekvilibristicky získať naspäť stratenú rovnováhu.

Turistike zdar!

PS: Zase som nepriniesol magnetky.

Igor Múdry

Igor Múdry

Bloger 
  • Počet článkov:  195
  •  | 
  • Páči sa:  71x

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu