Nástup do kolektívu

Letné mesiace sú na konci a nejedna mamička už začína rozmýšľať nad tým ako jej dieťa zvládne nástup do kolektívu...

Nástup do kolektívu
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Letné mesiace sú na konci a nejedna mamička už začína rozmýšľať nad tým ako jej dieťa zvládne nástup do kolektívu a čo všetko musí zariadiť. Niektoré sa už tešia ako si doobeda oddýchnu a budú si môcť v kľude vypiť kávu alebo zbehnúť s kamarátkou na obed. Treba sa však pripraviť na to, že po nástupe do kolektívu bude Vaše dieťa prvé mesiace viac doma ako v škôlke alebo jasliach.

Čo je imunita a dá sa ovplyvniť? 

Imunita je schopnosť organizmu udržať si vnútornú rovnováhu za akýchkoľvek okolností. Má viacero funkcií a jednou z nich je práve ochrana pred rôznymi mikroorganizmami (vírusy, baktérie) a infekciami. Vývin imunitného systému ovplyvňuje genetika a aj faktory vonkajšieho prostredia. Jednoznačne môžeme povedať, že ochrannú funkciu po pôrode má dojčenie bábätka. Materské mlieko obsahuje mnohé dôležité látky, ktoré zabezpečujú ochranu bábätka a zabezpečujú dozrievanie jeho imunitného systému.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Nastúpil do škôlky a stále je chorý. Prečo je to tak? 

Hovorí sa tomu fyziologická chorobnosť. S nástupom detí do kolektívu prichádza aj výraznejší nárast výskytu najmä infekcii dýchacích ciest. Tento nárast chorobnosti nie je nič nezvyčajné a nemusíte sa ho obávať. Každé dieťa predstavuje pre ďalšie dieťa nový zdroj infekcie. Po prekonaní sa postupne bude zdokonaľovať imunitná obrana a chorobnosť bude postupne klesať. Dieťa si takto zdokonaľuje imunitnú pamäť.


Čo je normálne?

U detí v predškolskom veku do 5. roku života je normálny výskyt 6 – 8 infekcií horných dýchacích ciest s nekomplikovaným priebehom a dobrou odpoveďou na liečbu v priebehu jesenných a zimných mesiacov. V prípade detí starších ako 5 rokov je to počet 2 až 4 infekcie za rok. 

SkryťVypnúť reklamu


Ako podporiť imunitu u dieťaťa?

Správna životospráva- pestrá strava s obmedzením jednoduchých cukrov a tukov, dostatočný pitný režim, dostatok spánku, pohybová aktivita na čerstvom vzduchu, hygiena nosa- naučiť dieťa správne smrkať nos, preplachovanie, pravidelné inhalovanie, primeraná teplota a vlhkosť v domácnosti, vetranie, nefajčiť, eliminovať prašnosť a alergény, dostatočne dlhá rekonvalescencia po prekonaní ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu


Prípravky na podporu imunity 

Mesiac pred nástupom do kolektívu je vhodné preventívne nasadiť Imunoglukan PH4® v dávke 1 ml/5 kg hmotnosti. 

Doplniť vitamín D v jesenných a zimných mesiacoch, ktorý podporuje imunitný systém v dávke 400 IU. Zinok má dokázaný účinok na fungovanie imunitného systému, odporúčaná dávka je 5-7 mg. Probiotiká zabezpečujú správne zloženie črevnej mikroflóry, dôležité je vyberať správne kmene Lactobacillus rhamnosus (LGG®)

SkryťVypnúť reklamu

V akútnej fáze ochorenia je vhodné do liečby pridať Imunoglukan PH4® ACUTE!, ktorý obsahuje IMG® v zvýšenej dávke a je kombinovaný s vitamínom C a zinkom. Podáva sa v dávke 2x5 ml alebo 1x10 ml u detí do 25 kg hmotnosti, pri hmotnosti nad 25 kg sa dávka zvyšuje na 2x10 ml alebo 1x denne 20 ml sirupu. 

MUDr. Monika Michňová, detská lekárkaImunoblog

Imunoblog

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  64
  •  | 
  • Páči sa:  35x

Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa oň starať.Nadmerná precitlivenosť alebo naopak znížená obranyschopnosť vie poriadne zamávať s našim zdravím, ktorého hlavným zdrojom je naša imunita. Aby sme si ju však dokázali chrániť a udržať, musíme jej rozumieť. Na našom blogu preto nájdete rady odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravia a imunity. Viac o imunite sa dočítate na: www.imunoblog.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
SkryťZatvoriť reklamu