Korupcia po Ukrajinsky

O Ukrajine kolujú len dva názory: zlé a ešte horšie. Stále som si stála za názorom, že to tam predsa nemôže byť až také zlé. Ale môže.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Svet na východ Košíc sa začal pomaly meniť, no stále sa dalo hovoriť o malebných dedinkách. Ani cesta nebola taká zlá ako by možno človek očakával. Za hodinku sme už stáli na hranici, pred nami možno 7 áut. Atmosféra stále slovenská. Prvý signál, že predsa sa len asi nachádzame na východnej hranici Schengenu bola svorka vychudnutých 5 psov ako si s pokojom prebehla priamo cez prázdny pruh určený pre nákladné autá. Nie, neboli to len psy z najbližšej dediny, ktoré ušli z dvora, bola to pravá svorka divoko žijúcich psov, akých je na Ukrajine plno.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napriek varovaniam s niekoľko hodinovým čakaním sa nám už po hodine podarilo prejsť cez obe hranice a išli sa pozrieť na to vychýrené trhovisko v Užhorode. Ak sa tam náhodou chystáte, tak si radšej prichystajte inú destináciu, jedine ak by ste mali chuť okúsiť trocha východnej exotiky. Plateným parkoviskom sa tam myslí prašná plošina s ujom, ktorý vyberá tzv. parkovné. Lístoček s parkovným budete od neho zbytočne žiadať, ani po prehováraní vám ho nedá, pretože on si pamätá všetky autá kedy prišli. Trhovisko bolo typickým blšákom. Adidasy, ktoré sa až hanbia, že sú Adidasmi (tak krivo ušitý tovar sa dá dnes už len ťažko zohnať), typické ukrajinské presladené cukríky, toalety, ktoré už cítite niekoľko metrov dopredu a pri pomyslení, že Ukrajina, je krajinou s najvyšším výskytom HIV pozitívnych v EU si to dvakrát rozmyslíte. A čo sa týka cien, tiež nie sú také bezkonkurenčné. Nohavice za 20eur si kúpite aj na Slovensku v nákupnom centre. Po dvoch hodinách sme s obhliadkou skončili a chceli sa ísť pozrieť do mesta. Hoci sme tam strávili dve hodiny, ujo, ako som už na začiatku tušila nám samozrejme zaúčtoval 5 hodín. Zbytočne sme mu vysvetľovali, že v tom čase sme neboli ešte ani na Ukrajine. Ukrajinec sa snaží zo Slováka vyťažiť maximum. Veď o tom sa ešte neskôr presvedčíte.

Skryť Vypnúť reklamu

Zaparkovali sme pred Plazou. Moje nadšenie z nákupného centra rýchlo vypršalo. Tak malé nákupné centrum som ešte v živote nevidela a to som ich už prešla dosť. Tovar ten istý čo na blšáku, len o 30% vyššia cena. Nedajte sa oklamať seriózne vyzerajúcim butikom, stačí sa len na ten tovar pozrieť bližšie.

To náročné behanie po obchodoch nás celkom vyčerpalo a tak sa začalo pátranie po reštauráciach. Sushi bar. Čo? Vrátili sme sa 5 krokov späť, ešte raz pozrieť na to, čo sme videli. Sushi na Ukrajine? V UŽHORODE? To radšej nie, teda ten podnik vyzeral celkom seriózne, no predsa len máme trošku predsudky. Nikdy neviete ako tam ten surový losos putoval, a dočasnú práceneschopnosť si nikto z nás nemohol dovoliť. Tak sme išli ďalej. Nič, nič, nič. Stále žiadna normálna reštaurácia, ak nerátame nejaký poloprázdny fastfood alebo stánok s tými ich pirôžkami. Nakoniec sme boli aj tak prinútení ísť do toho sushi baru na rezance. 

Skryť Vypnúť reklamu

Ideme na benzín. Vojdeme do vnútra. Prázdne regále. Doslova prázdne. Len pokladňa a za ňou predavač.  

Pred hranicou sa ešte zastavíme v potravinách. Minerálky, Coca-Coly bez problémov vystavené celé dni na slnku. Predavačke tie vybielené etikety vôbec neprekážajú, nehovoriac o uvoľnených fenoloch z umelohmotnej fľaše.

Na ukrajinskej hranici sme čakali dve hodiny. Colníci boli mladí, dokonca aj fešáci:), no takmer bez ostychu si vypýtajú úplatok. Inak robia problémy, ako nám s benzínom. Po 1- eurovke bolo všetko v poriadku a išli sme ďalej. Bez úplatku vás domov nepustia. Úprimne povedané Ukrajina ma sklamala. Slovákov si tam absolútne nevážia, pritom východná Ukrajina žije zo Slovenska. Nehovorím, že sú to zlí ľudia, len jednoduchší, zaostalejší. Moja generácia tam uvidí autá aké u nás jazdili za bývalého režimu, znaky komunistického režimu. Ako výlet do minulosti to nie je zlá destinácia.

Ingrid Farkašová

Ingrid Farkašová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Young & ambitious Zoznam autorových rubrík:  Moje komentáreSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu