Bolo to celé o platoch

Dňa 7.12.2022 večer som na fb. zverejnil krátky status v tomto znení :

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

“Zvýšením priemerného platu lekára na 4 500 EUR získal pacient to, že ho bude mať kto liečiť, nie to, že liečba bude lepšia “. To je  celé, nič antagonistické, nič útočné, nič zosmiešňujúce.

         Tento krátky text vyvolal búrlivú diskusiu a jedným z diskutujúcich bol predseda LOZ MUDr. Peter  Visolajský.

         Tento článok by nikdy nevznikol, nebyť reakcie pána doktora Visolajského na názor iného diskutujúceho, taktiež vysokoškolsky vzdelaného, aj keď sa nejedná priamo o lekára. Budem ho citovať doslovne, aj s gramatickými chybami, nie preto, že by som chcel nedajbože zhadzovať pána doktora, ale preto aby som náhodou nezmenil zmysel toho, čo chcel pán doktor povedať. “ prosím vás, a ked sa vam nieco pokazí v práci co sa stane ? Mne zomrie clovek.. mne vôbec nezaujíma aky ma niekto plat a ani plat lekara, mna ako občana zaujíma aby pri mojej operacii alebo operacii mojej rodiny bol ten najlepsí lekár “ . Toľko slová pána doktora Visolajského. Nebudem sa venovať tomu, že vyzneli ako rúhavý výsmech iným vysokoškolským vzdelaniam, ako je vzdelanie medicínske.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

         Prečo si ale nerobím žiadne ilúzie  o motivácii LOZ ? Z dvoch dôvodov. Zvýšenie platov lekárov sa nemôže odzrkadliť v zlepšenom fungovaní zdravotníckych zariadení preto, lebo pri nezmenených príjmoch zdravotníckych zariadení, ak bude zvýšený podiel nákladov na ich mzdy ( a to skokovite ) zostane logicky menej zdrojov na obnovu vnútorného zariadenia, samotných nemocníc, či nákup liekov. Nemocnice prestanú uhrádzať svoje záväzky voči jednotlivým dodávateľom, pravidelne platiť odvody, začnú sa teda zadlžovať  stále viac a viac. Mne to tak vychádza.

         Druhým dôvodom je zavedenie platového automatu, ktorý prirodzene podporuje priemernosť a zmenšuje pravdepodobnosť aby bol pri operácii pána doktora Visolajského, či jeho rodiny ten najlepší lekár.  Odpracovanými rokmi sa totiž zvyšuje plat aj priemerným a podpriemerným lekárom, nielen tým najlepším, odmeňujeme teda dobu vykonávania lekárskej praxe, nie tú najvyššiu kvalitu. Nech sa prosím páni doktori  neurazia, ale bolo by primitívnou a tuctovou lžou tvrdiť, že kvalita lekára s tridsaťročnou praxou musí byť automaticky vyššia, ako toho s desaťročnou praxou, ktorý ale na sebe tvrdo pracuje. Navýšenie platov lekárov nemalo byť teda plošné, ale malo byť naviazané na kvalitu.

SkryťVypnúť reklamu

         Keďže nedošlo k dofinancovaniu ambulantného sektora , predpokladám že ambulantní lekári v dôchodkovom veku svoje ambulancie zavrú, čo bude mať prirodzene dôsledky v zhoršenej dostupnosti ambulantnej zdravotnej starostlivosti. 

          

Ivan Mlynár

Ivan Mlynár

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  76
  •  | 
  • Páči sa:  1 495x

Verím v pravdu a spravodlivosť, verím v potrebu zmeny v spravovaní našej spoločnosti Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
SkryťZatvoriť reklamu