MAROŠ ŽILINKA NIE JE CHYBOU MATRIXU, NAOPAK, JE JEHO SÚČASŤOU

Za posledných tridsať rokov sme vytvorili demokratické inštitúcie, prijať zákony, určiť pravidlá, aby krajina fungovala.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Jedna z najdôležitejších inštitúcií v boji s korupčno-klientelisticko-oligarchickým monštrom zostala  však demokraciou nepobozkaná a dokazuje, že jej reforma nie je síce z technického hľadiska problém, v zásade je jasné čo treba urobiť, však problémom politickým.  Je to prokuratúra a hlavne pozícia generálneho prokurátora.

            Dôvody, prečo politici ani za tridsať rokov nepristúpili k transformácii prokuratúry sú z našej strany zvrátené, z ich strany však sebecky racionálne.

            Pokiaľ sú v opozícii domáhajú sa transformácie prokuratúry na štátne zastupiteľstvo tak ako je to vo väčšine krajín EÚ vrátane Českej republiky, keď sa však dostanú k moci, ich vnímanie prokuratúry ako systému stvorenému pre diktatúru sa zvláštne zmení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

            Na to, aby toto dedičstvo stalinizmu prešlo transformáciou je potrebné, aby sa jej niekto domáhal. Od politikov , ktorí pociťujú možné trestnoprávne ohrozenie ,ani z vnútra prokuratúry k tomu nedôjde. Samotní prokurátori odmietajú vidieť, že sú vazalmi ich šéfa, ktorého si do kresla vybral vekslák a ten má v rukách absolútnu moc. Politik, ktorý kontroluje tento sovietsky typ prokuratúry má v akomkoľvek politickom rokovaní veľmi silnú pozíciu, mimoriadny koaličný potenciál, veď generálny prokurátor ním dosadený môže  použitím § 363 TP nielen  zmariť trestné stíhanie „ našich ľudí „, ktorým bolo vznesené obvinenie  čo i za obzvlášť závažný zločin, ale aj na politickú objednávku sekírovať odporcov svojho chlebodarcu . To ma len tak napadlo v súvislosti s tým, že štyria vyšetrovatelia z tímu Očistec, ktorí boli prepustení na slobodu s konštatovaním súdu, že ich trestné stíhanie je neopodstatnené sú stále aj po niekoľkých mesiacoch v procesnom postavení obvinených.

SkryťVypnúť reklamu

            Na čo je teda dobré pôsobenie Maroša Žilinku, ktorý chodí do Ruska oslavovať výročie ruskej prokuratúry, ktorá je všetkým možným, len nie strážcom zákonnosti ( nositeľ Sacharovovej ceny Alexej Navaľnj by vedel rozprávať ) a tým spochybňuje zahraničnopolickú orientáciu SR, pri pripomienkovaní  návrhu medzinárodnej zmluvy s USA pripomína skôr kapitána Danka ako generálneho prokurátora a pochybnosti vyvoláva aj jeho realizácia zákonného ustanovenia § 363 TP ? Na to, aby vznikol skutočný tlak na zmenu tohto dedičstva komunizmu na modernú prokuratúru, ktorá vykonáva trestné stíhania páchateľov trestných činov, podáva súdu na týchto páchateľov obžaloby, teda vystupuje  v mene Slovenskej republiky ako verejný žalobca. 

Ivan Mlynár

Ivan Mlynár

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  837x

Verím v pravdu a spravodlivosť, verím v potrebu zmeny v spravovaní našej spoločnosti Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
SkryťZatvoriť reklamu