Minister vnútra Roman Mikulec a náklady stratených príležitostí.

26 marca 2020 ešte ako aktívny policajt som napísal článok : „ Prvý omyl ministra vnútra Romana Mikulca ? „

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V tomto článku som ministra vnútra vyzval  k zásadným systémovým zmenám v policajnom zbore ihneď  a ak bude tieto zmeny odkladať, označil som to za jeho prvý omyl. Napriek tomu že viem, že za moje články nemôžem očakávať udelenie Templetonovej ceny, dočkal som od policajných funkcionárov v lepšom prípade nenávistných pohľadov, v horšom emočne premrštených reakcií. Keďže žiadna radikálna reforma sa nasledujúce mesiace nekonala, ku koncu roka 2020 po dvadsiatych ôsmych služby som znechutený opustil policajné rady a so mnou stovky ďalších. Áno pán minister, toto sú tie náklady stratených príležitostí. Aj keď som už rok v civile, verím že ďalší text nebude len mojimi subjektívnymi úvahami.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

          Ak chceme  urobiť reformu polície, teda zmeniť systém, ktorý fungoval zásadne zle, musíte v prvom rade vymeniť ľudí s inštitucionálnou pamäťou, teda tých - „ ja som boss, ja mám  stále pravdu „ . Títo policajní funkcionári sa budú navonok  bezostyšne pasovať za reformátorov, v skutočnosti  sú však až pudovo proti akýmkoľvek zmenám, až na malé výnimky. Smerácka DNA a ich kultúrne vzorce správania sa proste nemenia. Viem, že vymeniť ich nie je ľahké, obklopili sa ľuďmi, ktorí im hovoria to čo chcú počuť, nie sú k nim kritickí, navrhujú hlúposti len aby sa im zapáčili a nikdy im nepovedia, ak nejakú hlúposť povedia oni.

Skryť Vypnúť reklamu

          Podľahli presvedčeniu, že musia riešiť všetko ( teda hlavne to, kde sa dá výrazne zviditeľniť ) a tak vzniká, chaotický, egocentrický mikromanažment a miera chaosu a neschopnosti riešiť čo i len banálne veci je až neuveriteľná. Jedinou ambíciou týchto ľudí je rent-seeking, teda dolovanie renty.

          Pán minister, je mi jasné že akákoľvek zmena vyvolá negatívne reakcie, či dokonca odpor  a každá skutočná zmena vyvolá obrovský odpor na prekonanie ktorého je potrebná veľká sila. Nie som si istý, či v ére štartéra a veksláka takúto politickú silu máte, pretože tento je implicitne proti akejkoľvek reforme. Za nebezpečné ale považujem to, že nepomenujeme pravdivo problémy, ktoré nie sme schopní, alebo ochotní riešiť. Hľadať motívy, prečo sa ani za dvadsaťdva  mesiacov od volieb v polícii toho veľa nezmenilo si radšej netrúfam a držím prsty dočasnému policajnému prezidentovi Štefanovi Hamranovi, ktorému je zrejme jedinému jasné, čo je na strane nákladov a na strane benefitov stratených príležitostí. Uvidíte, ak sa dokážete zbaviť týchto karieristov s explicitne autokratickými akcentmi, otvorí sa polícii window of opportunity – okno príležitostí. Rozviazať ruky polícii nestačí, znamená len to že nerobíte to zlé čo robila zbojnícka družina Róberta Fica a to je naozaj málo.                           

Ivan Mlynár

Ivan Mlynár

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  228x

Verím v pravdu a spravodlivosť, verím v potrebu zmeny v spravovaní našej spoločnosti Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu