reklama

V nasledujúcich voľbách máme na výber medzi Západom a Východom , teda medzi slobodou a uctievaním vodcu.

Nie je ľahké ochrániť demokraciu, keď o ňu ľudia nestoja, keď sú sa jej ochotní vzdať pre falošný pocit bezpečia

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Po dlhé storočia sme boli východným okrajom západného sveta, čo v nás vytvorilo nejaký komplex. Radi by sme patrili na Západ, ale historické závažie v podobe autoritárskeho pokušenia, ktoré je silnou súčasťou našej povahy nás po nasledujúcich voľbách môže po parlamentných voľbách stiahnuť do civilizačnej priepasti.

Vnímame politiku, teda aj parlamentné voľby prvou signálnou sústavou, preto volíme neohrozených alfa samcov , ktorí v civilizovanom svete vzbudzujú už len pocit trápnosti. Prevláda v nás idealizovaný a romantizujúci obraz, že nás ochránia pred EÚ, ktorej sa niektorí ľudia boja pre jej otvorenosť a stotožňujú si ju účelovo s migráciou, pred “ buzíkmi “ , pričom títo zbojnícki kapitáni ( Robert Fico ), mentálne teplákové súpravy ( Andrej Danko ), pouliční grázli ( igor Matovič ), či neonacistické prízraky ( Milan Uhrík ) nám ponúkajú len recyklované hodnoty zo začiatku minulého storočia – dedinský tupý mačizmus, uctievanie vodcu, či patetické vlastenectvo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O pár dní sami rozhodneme, či sa vrátime do doby VHS pások, vojenských prehliadok, “ hrdinských úspechov, smelých plánov “ , na oslavu ktorých sa budeme znovu musieť učiť superlatívy , do doby v ktorej inštitúcie musia poslúchať mocných a tí sa nemusia zdržiavať právnym štátom, alebo si vyberieme rozumné a tolerantné vládnutie postavené na princípe univerzálnych západných hodnôt.

Nato aby ale nezvíťazila súdružská nostalgia za červeným impériom kosáka a kladiva založená na iracionálnej viere a reálnej nevedomosti, či nostalgia za exhumovaným prízrakom neonacizmu , nesmieme zostať pasívni a na svoje občianstvo rezignovať. Moderná demokracia nám dala podiel na politickom rozhodovaní, pretože naša skutočná sloboda, ktorá sa realizuje v politickom právnom prostredí, ktoré nám ju môže prakticky uprieť , je ohrozená. Poď voliť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ivan Mlynár

Ivan Mlynár

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  4 137x

Verím v pravdu a spravodlivosť, verím v potrebu zmeny v spravovaní našej spoločnosti Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu