POKAZME SI PRÍBEH PRAVDOU

Celý titulok by mal znieť : Pokazme si síce kladný, ale nepravdivý sen o sebe pravdou. Bol by ale príliš dlhý.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Je pre nás „ privysoké„ stotožniť sa s tým, že základom liberálnej demokracie je zodpovednosť každého jedného z nás ? Stotožňujeme sa s tým, pokiaľ ide o zodpovednosť iných, ak ale ide o zodpovednosť nás osobne, naše sny o sebe ako o kladných hrdinoch si pletieme s realitou. Nie sme oslobodení od pokušenia vnímať samých seba mimoriadne nekriticky, za svoje zlyhania obviňujeme za každú cenu iných. Za svoje nedostatky kritizujeme svojich nepriateľov a ak ich nenájdeme, neváhame si ich vymyslieť.  Nevadí, že to nemá logiku, nedáva to zmysel, že je to pod úroveň elementárneho vkusu, nepriateľ musí byť, aby mal kto  niesť zodpovednosť za naše temné sklony. Ak už pomenujeme iného ako stelesnené zlo, nasleduje druhá fáza nášho nemenného vzorca správania sa  – fanatické kydanie a kopanie okolo seba. Neváhame pri tom  charakterovo  klesnúť tak, že píšeme anonymy, ktorých účelom je ublížiť tým, ktorí majú jednu, jedinú vinu, že sa ocitli na účelovom zozname našich nepriateľov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

        Aký by mal byť záver ? Aj keď zlo zostane zlom, nech zaštiťuje svoje konanie čímkoľvek, ja naozaj verím, že pod povrchom správania sa každého z nás  je niečo, čo nám umožňuje chovať sa inak, ako na úrovni štvopruhovej šušťákovej bundy z vietnamského trhoviska. 

Ivan Mlynár

Ivan Mlynár

Bloger 
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  849x

Verím v pravdu a spravodlivosť, verím v potrebu zmeny v spravovaní našej spoločnosti Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
SkryťZatvoriť reklamu