POLICAJNÁ DUŠA POLICAJNÉHO VYŠETROVATEĽA

Zdá sa vám názov tohto článku príliš gýčovitý ? Nestačilo by - „ duša policajného vyšetrovateľa „ ? Nestačilo

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Mojou ambíciou je práve vysvetliť rozdiel v týchto dvoch slovných spojeniach a presvedčiť čitateľa, že existuje také niečo, ako policajná duša policajného vyšetrovateľa.

          Čitateľ sa nemusí báť, že bude konfrontovaný zo zložitými právnymi múdrosťami prebratými z právnych listov, žiadne paragrafy z Trestného poriadku, z Trestného zákona, len tak po našom, ako v článku, kde som vysvetľoval nelogickosť dvoch navzájom sa vylučujúcich trestných konaní.

            Na počiatku bolo vznesenie obvinenia vyšetrovateľom NAKA gangstrovi Róbertovi Ficovi a spol. zo zločinu založenia a zosnovania zločineckej skupiny ( ktorá si následne spoločnosť rozparcelovala ako korisť ) a iné, ktorému obvinený napriek tomu že je právnik a hrdí sa úžasnými intelektuálnymi schopnosťami neporozumel i keď ho mal k dispozícii niekoľko dní pred výsluchom a tiež dostal možnosť nahliadnuť aj do vyšetrovacieho spisu. Chvalabohu preč sú časy, kedy rozumel trestnému stíhaniu Hedvigy Malinovej a to napriek tomu, že nemal vidieť vyšetrovací spis ani z kilometra.  Ale prestaňme sa už venovať tomuto birmovanému komunistovi s fašizoidnými názormi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

          Následne po tomto obvinení som si v médiách vypočul niekoľko rozhovorov politických komentátorov s politikmi, ale aj s policajným prezidentom Hamranom, kde často odznela otázka, či naozaj bolo treba obvinenie vzniesť, veď čo bude potom keď sa trestné stíhanie zastaví, budeže to hanby a obvineného to ako politika posilní.

          Takže milí politici, politológovia a politickí komentátori, vyšetrovateľ vznesie obvinenie, ak je po začatí trestného stíhania dostatočne odôvodnený záver, že konkrétny trestný čin spáchala určitá osoba a to bez meškania. Slovné spojenie „ bez meškania“ možno chápať  ako prísnu povinnosť, no zároveň vo výnimočných a odôvodnených prípadoch vyčkať so vznesením obvinenia, tak aby nebol  zmarený účel vyšetrovania. Z tohto jednoznačne vyplýva, že moment kedy vyšetrovateľ vznesie obvinenie nezávisí od jeho svojvôle, ale od dôkaznej situácie.

SkryťVypnúť reklamu

  Miera pravdepodobnosti spáchania trestného činu konkrétnou osobou pri vznesení obvinenia je predpokladane nižšia ako pri obžalobe.

          Teraz si namodelujme nasledovnú situáciu : aj vyšetrovateľ je len človek, občan s dušou a v predchádzajúcich parlamentných voľbách volil práve tohto politika a uznesenie o vznesení obvinenia by mu zničilo politickú kariéru. Čo teda zabezpečí aby bolo  obvinenie vznesené ? No predsa policajná duša, ktorá teraz jednoznačne dostáva prednosť pred dušou občana.

          Úplne analogická situácia nastane, ak je potrebné vzniesť obvinenie politikovi, ktorého tvár u vyšetrovateľa zapaľuje negatívne emócie, ale toto obvinenie by mu paradoxne politicky mohlo pomôcť. Duša občana hovorí – „ nevznášaj, je to kretén, urobíš z neho martýra a preferencie mu porastú „. Policajná duša pozná Trestný poriadok a obvinenie vznesené bude.

SkryťVypnúť reklamu

          A ešte pár viet k „ hororovému koncu „ , že prípravné konanie by mohlo byť zastavené uznesením prokurátora, že skutok nie je trestným činom. To, že to nie je úplná pohroma si uvedomíme vtedy, keď zistíme, že uznesenie o vznesení obvinenia je „ priebežným „ rozhodnutím vyšetrovateľa, ktorý síce rozhodol na základe doposiaľ zabezpečeného, nie však objektívne kompletného spisového materiálu. Podozrivý po vznesení obvinenia by mal výskať od radosti, že sa jeho procesné postavenie zmenilo, pretože práve ním mu vyšetrovateľ zabezpečil inštrumentár práv a povinností, ktorý mu umožňuje realizovať svoj vplyv na trestné konanie ako jeho subjekt.

SkryťVypnúť reklamu

          Tak a teraz viete, aká dôležitá je policajná duša v trestnom konaní. Na záver dovoľte ešte jednu radu vyšetrovateľovi od jedného vyšetrovateľského veterána. Ak vám obvinený ( napriek tomu že je docentom trestného práva ) pri výsluchu obvineného povie, že toto uznesenie čítal niekoľkokrát a napriek tomu  neporozumel, čo sa mu kladie za vinu a toto je riadne zaprotokolované v zápisnici, je na mieste zaoberať sa duševným stavom obvineného a do konania pribrať znalca z odboru psychiatrie, pretože obvinený zrejme nechápe zmysel trestného konania a v tom prípade nie je trestne zodpovedný.

Ivan Mlynár

Ivan Mlynár

Bloger 
  • Počet článkov:  49
  •  | 
  • Páči sa:  840x

Verím v pravdu a spravodlivosť, verím v potrebu zmeny v spravovaní našej spoločnosti Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu