Konečne v NADŠENOM súzvuku s pravdivou analýzou redaktora denníka SME !!! Ďakujeme !

Písmo: A- | A+

Výnimočne si dovolím kolegov blogerov i našich slovenských žurnalistov upozorniť na ťažiskový článok spisovateľa, redaktora a kolegu-teológa-mladého, akčného M.HAVRANA. Príspevok s titulkom: Ostávame uviaznutí v c.k. monarchii !

Konečne ktosi populárny a spoluformujúci verejnú mienku spoluobčanov NAPLNO POCHOPIL a UŽ AJ PRAVDIVO INTERPRETUJE HISTORICKĚ FAKTY, že pri analýzach a hodnoteniach spoločenských zmien u nás - kvalitatívnych i kvantitatívnych - sa nesmieme upínať výlučne na porovnania v časmi vlády komunistov v bývalom Československu, ale musíme zájsť minimálne na hranicu vzniku prvej spoločnej republiky s Čechmi, Moravanmi a Slezanmi- ČSR v roku 1918, ba ešte do čias Habsburskej monarchie. Jednoznačne. Tak, ako to spravil pán Michal Havran. Keď vtedy vládnuce mocenské pomery a úradnícke maniere v c.k. monarchii trefne a pravdivo pretransfornoval do súčasnosti, ktorú každodenne zažívame na Slovensku. Aj v súvislosti so vzáhajúcim sa papalášizmom na Slovensku.

Uvádzam pár, z jeho ťažiskových tvrdení. Citujem: " "Poukazovanie na akúsi "kritickú infraštruktúru" je KASTOVNOU VERZIOU rakúsko-uhorského dedičstva." " Platí to súčasne a bez ďalších komentárov...

Iné jeho pravdivé tvrdenie bez komentára: "Za tridsať rokov NEPOSTAVILI JEDNU NEMOCNICU, a prečo by mali, keď oni sami sa liečia vo Viedni a vo Švajčiarsku (boháč Majský naposledy v Česku, dodávam), presne tak, ako sa to robí v bývalých krajinách ríše." (i v troch zo 4 krajín, vraj, posttotalitného zoskupenia V-4, znovu upozorňujem).

A do tretice fakt, korešpondujúci so mnou ako pedagógom a teológom, aj v blogoch opakovaným do nekonečna tvrdením, že dospeláci Slovenska, bez rozdielu politickej príslušnosti, už 30 rokov hyenisticky šetria na vzdelaní a edukácii vlastných detí, vnukov i pravnukov ! Citujem M. Havrana: "Žijeme v krajine, kde si jednotlivé kasty hovoria, že oni sú KRITICKOU INFRAŠTRUKTÚROU a pritom DESAŤTISÍCE DETÍ NEMAJÚ ANI PO ROKU PANDÉMIE STÁLE P O Č Í TA Č E, naprik tomu, že sme súťažili o tabletové školstvo. A wifi telepatické siete za miliardy, no reálne padajú dôležité www. stránky od bratrancovej firmy, ktoré vyzerajú ako EROTICKÝ onlineSHOP v modavskom Kišiňove aj vtedy, keď fungujú a idú."Tvrdí autor článku v dnešných SME ironicky až sarkasticky na adresu tímu okolo podpredsednéčky a ministerky V. Remišovej zo Za ľudí, zodpovednej za informatizáciu, digitalizáciu a čerpanie prostriedkov pridelených Slovensku z rôznych fondov peňazí od EÚ!

Zakončím málo optimistickým citátom z príspevku M. Havrana: "Lenže teraz ide PRVÝKRÁT v dejinách - NIE O PROVÍZIE, ALE O ŽIVOTY OBČANOV a ukazuje sa že - slovenskí politici na to jednoducho NEMAJÚ! Ledva vedia vládnuť v čase prosperity a mieru, no v období krízy, akú zažívame DNES, nie sú schopní produkovať čokoľvek iné AKO STRANÍCKU H L U Š I N U , povzniesť sa - NAD komunikačný balast A NAD SVOJE ČÍSLA A PREFERENCIE a stanoviť jasný P L Á N , ktorý nám povie, že vtedy a vtedy sa to skončí." Koniec citátu. A trefne uvádza jasné a presvedčivé fakty a dôkazy o tom, že prvky rakúsko-uhorskej c.k. monarchie pretrvávajú dodnes. A našou najväčšou schopnosťou stále zostáva - UDRŽAŤ PRI ŽIVOTE a ZVEĽAĎOVAŤ TRVALO - TO N A J H O R Š I E (!), z našej priemernosti, neschopnosti a úradníckej osobnostnej malosti a " zásadnej úradnej dôležitosti" pre chod krajiny. To naj..., z nášho slovenského Kocúrkova, dodávam ako vždy, keď sa hodnotíme ako a v akom marazme žije a dýcha naša občianska komunita a pospolitosť - už vyše 30 rokov po začiatku Nežnej 1989. Dotiahneme ju vôbec niekedy do víťazného konca? Veď, už aj Tublatanka s hitom Pravda zvíťazí! sa pomaly porúča zo scény... A evergrín -Sľúbili sme si lásku- stráca, či už dokonca stratil na aktuálnosti v menej prajných dnešných časoch, ktoré u nás žijeme...

No, verte mi, že je tu nová nádej človečenstva - duo Kamala-Joe na druhej strane Atlantiku. Už včera, sa USA znovu prihlásili k ochrane planéty pred klimatickými zmenami a poruchami obsiahnutej v Parížskej klimatickej dohode. Už včera požiadali znovu o členstvo vo WHO-Svetovej zdravotnej organizácii. Už včera zmenili migračnú politiku diktátora a autokrata - republikána a slobodomurára i bývalého prezidenta USA - D. Trumpa. I zrušili ďalších 12 nariadení prezidenta Trumpa. A umenšili tak celosvetové zlo rozpínajúce sa po planéte porovnateľne s pandémiou KOVIDu-19 ! Boh požehnaj Amerike demokratov okolo Kamaly a Joa.

občiansky aktivista a PROSOCIáLNY PORADCA OBčANOM - Ivan Olejár, Prešov, 21. 1. 2021

Skryť Zatvoriť reklamu