Moja profesionálna reakcia na podcast redaktoriek SME s Romanou Kanovskou k maturitám

Písmo: A- | A+

Priatelia, rodičia, študenti - už druhý rok po sebe registrujeme záver stredoškolských štúdií v študijných odboroch na Slovensku formou tzv. ADMINISTRATÍVNEJ MATURITY. Podobne činia aj Briti či Íri, kým Česi - nie. Maturujú staro.

Česi sa svorne a jednotne pridržiavajú klasickej maturitnej skúšky ako skúšky dospelosti mladého človeka. So všetkým, čo k nej patrí. Zabúdajú, že terajší maturanti sú od narodenia dietkami tretieho tisícročia a 21. storočia po Kristu Pánu. Pridržiavajú sa striktne skostnatelého modelu maturít i svojich pedagogických tradícií - nadväzujúc organicky ešte na dielo Jána Amosa Komenského, ktorého výročie si pripomenieme v nedeľu - 28. marca na Deň učiteľov.

Zabúdajú, podobne ako Slováci, že v časoch dominacie IKT, digitalizácie a hlavne potrieb projektovania je klasická maturita zastaralým prežitkom 20. storočia. Že existujú v predstavách nás pedagógov oveľa modernejšie prostriedky merania komplexnej prípravy detí a mládeže na profesiovú kariéru i rodinný život. Bez príslušného napätia, stresu či deprivácie - primerané starostlivosti o duševnú, duchovnú i somatickú rovnováhu a zdravie mladého človeka vstupujúceho do sveta práce. Navyše veľmi účinné, motivujúce, systematické a komplexné. Že o nich netušíte, pani Kanovská ?

Maturity vo Francúzsku - z 10-tich predmetov za štyri hodiny; apríl 2018; maturuje sa aj z troch športových disciplín v rámci predmetu - Šport!
Maturity vo Francúzsku - z 10-tich predmetov za štyri hodiny; apríl 2018; maturuje sa aj z troch športových disciplín v rámci predmetu - Šport! (zdroj: archív PC Iv0li)

Pred dvomi desaťročiami som o nich netušil ani ja. A predsa, keď som sa o nich zmienil vysokým úradníkom ministerstva školstva, školským inšpektorom či metodikom i krajským či vtedajším okresným vedúcim odborov školstva - pochválili ma za ne, za ich naprojektovanie ...a úctivo vypoklonkovali. Tvrdiac mi, že, som predbehol dobu o niekoľko desaťročí... Dnes by sa ideálne hodili a aplikovali práve namiesto klasickej a prekonanej skúšky dospelosti - maturity. Dokonale. Osobitne v čase celosvetovej pandémie KOVIDu-19, či inej budúcej pliagy či katastrofy spojenej aj s ochromením edukácie v krajine, či dokonca vo svete!

No, nevešajte hlavy, dámy z podcastu. Ak ma pani Kanovská zamestná do konca kalendárneho roka 2021 v NUCEMe -za aspoň 1.500€ v čistom/mesačne, potom získa môj originálny a jedinečný i komplexný projekt ukončovania stredoškolských štúdií a vstupov do sveta práce. Doposiaľ nerealizovaný nikde vo svete. Viem, že to každoročne irituje už vyše desaťročie aj našich ministerských úradníkov a komisárov pre vzdelávanie v EÚ i v iných kútoch planéty. Ja to mám dávno vyriešené, no nedokážem svoj know-how predať na trhu. Bohužiaľ. A ponúknuť ho prosociálne - zatiaľ nedokážem. Pokladám ho totiž za poslednú existenčnú šancu ako si zlepšiť svoje živobytie a status slovenského dôchodcu ! Nehnevajte sa na mňa - milí mladí priatelia a budúci maturanti. Chyba nie je vo mne. Na ľahu sú vplyvní mocní, ktorí ma ignorujú. Projektovaniu a kreativite skutočne patrí budúcnosť !

prosociálny poradca občanom a občiansky aktivista - Ivan Olejár; Prešov, Kúpeľná 1

Skryť Zatvoriť reklamu