reklama

Nemáme na to? Zaplatiť športového psychiatra resp. psychológa ako univerzálneho člena výprav OH SR v 21. storočí ! Hlásim sa, aj ako pedagóg zaň.

Mám vyše 40 rokov aktívnej pedagogickej praxe. Od roku 1984 so zastával funkciu výchovného poradcu. Mám všetky atestácie

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Miesto univerzálneho poradcu - psychológa potrebujú slovenskí vrcholoví športovci ako soľ, ktorá je nad zlato. Až potom sa môžu uchádzať o dobré umiestnenie a medaily na OH, MS, ME...

Dokážem konkrétne na doterajších príkladoch z OH v čínskom Pekingu.

1/ boby@Jozef Ninis, po prvých dvoch jazdách na skvelom a naj OH mieste - šestnástom. No, definitívnu tretiu jazdu v nedeľu totálne zbabral a skončil prvý pod postupovou čiarou na - na do štvrtého finálového kola NEPOSTUPOVOM mieste !!! Tragédia, na už jeho 5-tych OH. Nepomohla prax zo štyroch OH... Záver: Jednoznačne mu v nedeľu chýbali nie rady trénerov, lež slová pedagóga resp. psychológa. Bezprostredne pred treťou jazdou !!! Prečo ich nedostal, priatelia ?! Športová veda pokročila v 21. storočí...O nič lešie nedopadla naša vlajkonosička M. Šimoňáková. Po prvej jazde na n do finále nepostupovom 25-mieste. Po druhej ta isto ! Je desiata od konca pretekárskeho poľa. Keď v poslednej desiatke sú baby, ktoré premiérovo jazdia a s karambolmi - pre nich super ťažkú bobovú dráhu. Povzbudenie na štarte a v prestávkami vlajkonosičmi a zápecníkmi z radov organizátorov v skvelých teplých prepychových smotanových bundách s emblémom Slovenska sú NA NIČ !!!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2/ biatlonistky - sestry Fialkové, Horvátová a Machyniaková; vyložene zlyhali na streľbách - 5,6,5., chýb značia, že vlastne jednu stojku resp. ležku vybuchli a odflákli; tu nestačia slová trénera. Môj projekt konkrétnej ? Tu je: pomoci športovcom... Tu je, priatelia. Na sieť pripojený vysielačkou psycholó, pna mieste pri trénerom, by sa na pokyn trénera -po zlej streľbe osobne angažoval, motivoval i povzbudil ich konkrétnymi a hutnými motivačnými radami k zlepšeným výkonom v ďalších častiach pretekov. To je všetko. V jednoduchosti je krása. Iveta je pri hodnotení svojich dvoch vystúpení nekritická a alibistická. Posúďte. Preteká sa mi dobre a som so sebou spokojná. Napriek tomu, že super zbabrala štafetu, ak absolvovala až štyri trestné kolá. Odborník by jej to okamžite skorigoval a uviedol na pravdivú mieru!!!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3/ alpskí lyžiari - nie nezmysly a neplodné kibicovania - výborne plateného rodinného maskota a šaša-dôchodcu a "manažéra(!)" Laca Borbélyho, ale kvalifikované a odborné rady pedagóga a psychológa pred štartom preteku a medzi kolami! Rebeka Jančová si odbornú pomoc pedagóga a psychológa v jednej osobe - a motiváciu pred druhým kolom rozhodne zaslúžila. Nedostalo sa jej. Myslím si, že aj preto urobila v prvej časti trate fatálnu chybu a bolo po nádejach... Po prvom kole na peknom 45. mieste. Nádeji aj na zisk a obhajobu druhého, prípadne ĎALŠIEHO miesta pre Slovensko na budúcich OH. A to je obrovská, skoro nenahraditeľná strata pre slovenské alpské lyžovanie. So závisťou v srdci som registroval po štyri súťažiace pretekárky z USA, Slovinska, Švajčiarska, Austrie, Francie, Nórska, Švédska a ostatných veľmoci... Čo z toho, že nám Pán prisúdil Tatry, ak to vlastnou nepružnou športovou PLOLITIKOU nedokážeme zúročiť ako napr. v hokeji a jedine v hokeji už desaťročia od vzniku samostatnej SR !!! A čo Rebeka? Namiesto pozitívneho osobnostného posilnenia a motivácie, oči pre plač, výčitky, seba obviňovanie -až týranie seba samej. Prepadáme a starostlivosti práve o psychiku a duševné zdravie reprezentantov SR. A som pri nadpise svojho originálneho dnešného b-logu. Veď sme iba v prvej, úvodnej časti OH v Pekingu. Som okamžite pripravený poradiť a pozitívne motivovať na diaľku, či rovno vycestovať. Záleží mi na slovenských športovcoch ako pedagógovi i psychológovi v jednej osobe. Prvé príznaky nestabilnej psychiky hokejistov SR sú tu. Prehrali s Nemcami modelovaný zápas 4:3... Mimochodom, "páči sa mi", váš nekorektný a neobjektívny postoj k odbornej psycho pomoci našim.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

O dnešnom výkone Petri Vlhovej. Autentická citácie z článku po pretekoch.:

"Gemza: Je to boj vo vnútri

„Dnes to nebol náš dobrý deň, Peťa nepodala výkon, na ktorý sme zvyknutí. Sme z toho smutní a rozhorčení,“ naznačil Gemza.

Poodhalil tiež, ako sa po nevydarených pretekoch môže Vlhová cítiť.

„Je to zmiešaný pocit v hlave. Bojuje sama so sebou, vie, že dokáže jazdiť lepšie, ale nevie to dostať zo seba von. Je to vnútorný boj, nie je to jednoduchá situácia,“ opisoval Gemza.

„Výsledok ju mrzí, ale hodí to za hlavu. O dva dni sú nové preteky, nová šanca a verím, že Petra nám urobí radosť a predvedie svoj optimálny výkon a budeme sa radovať,“ dodal Klimčík.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nepotrebuje slová špecialistov

Kým očakávania slovenských fanúšikov pred obrovským slalomom boli obrovské, pred stredajším slalomom budú brutálne.

Je to zmiešaný pocit v hlave. Bojuje sama so sebou, vie, že dokáže jazdiť lepšie, ale nevie to dostať zo seba von.

Matej Gemza, asistent trénera

Vlhová v ňom v aktuálnej sezóne vyhrala päť zo siedmich pretekov. A len dva razy bola druhá. S predstihom získala aj malý glóbus za slalom. Bude najväčšou favoritkou.

„Nechcela by som byť na jej mieste. Je to jediná slovenská športovkyňa, od ktorej sa očakávajú medaily,“ vraví Velez-Zuzulová.

„Slovenský fanúšik vie byť milý, ale aj drsný. Musí to zobrať športovo, rovnako ako Petra. Nepotrebuje slová špecialistov, ona sama chce priniesť medailu z olympiády,“ dodala.

Viete, VeronikaV@Z, radšej mlčte, ak problematike nerozumiete. Nerozplačte sa, Veronika, lebo ste citlivá na akúkoľvek dobre mierenú kritiku a rady iných. Ako pravá Bratislavčanka k názorom nás-obyčajných vidiečanov. V pedagogike a psychológii ste boli, ste i budete obyčajná nula. Odborníčku z vás urobil športový zväz Slovenska., či presnejšie RTVS !!! Na alpské lyžovanie... Petra odbornú pomoc - nepotrebuje, lebo je svetlou výnimkou. No zároveň, je len a len jedinou športovkyňou našej OH výpravy. Nezovšeobecňujte, Veronika, úprimne Vás prosím. Petra potrebuje aj Vás a šaša Laca.... Myslím to úprimne a v dobrom, Veronika...Zdalo sa, akoby jej vôbec nesedel agresívny a technický sneh v Pekingu.

Ako prehru hodnotí Petra Vlhová. Korektne a objektívne. Opäť citácie z odborného b-logu:

„Bojovala som trochu s podmienkami. Prvé i druhé kolo som sa trápila s podložkou. Moc mi to nevyšlo,“ hodnotila Vlhová pre RTVS Šport.

Ešte pred štartom obrovského slalomu pritom hovorila, že podmienky v horskom stredisku Jen-čching by jej mohli sedieť. Na tréningoch mala dobrý pocit.

„Trochu sa to zmenilo. Bohužiaľ, olympiáda je o tomto, buď to vyjde alebo to nevyjde. Mrzí ma, že to nevyšlo, ale je to šport a nič sa nedá robiť,“ povzdychla si 26-ročná Slovenka.

4/hokejisti - perfektné, alebo aspoň štandardné nacvičenie základných nadštandardných herných situácii: V presilovkách o 2resp. Dvoch hráčov; v 5-min presilovkách; v oslabovkách - 2; 2x2;5 minútovej oslabovke; v hre 3 na 3 a 4 na 4; V realizácii trestných strieľaní, v realizácii samostatných nájazdov na konci zápasov; pri striedaniach, aby v hre nebolo viac ako 5 hráčov v poli. Tam sa musí sebarealizovať tak pedagóg ako aj psychológ mužstva v jednej osobe !!! Nie však lekár, či maséri mužstva. Psychológ... Zvlášť, po dnešnej prehre s Nemcom v priateľskom zápase (našťastie!), druhými na OH v Kórei... nacvičenie základných nadštandardných herných situácii: V presilovkách o 2resp. Dvoch hráčov; v 5-min presilovkách; v oslabovkách - 2; 2x2;5 minútovej oslabovke; v hre 3 na 3 a 4 na 4; V realizácii trestných strieľaní, v realizácii samostatných nájazdov na konci zápasov; pri striedaniach, aby v hre nebolo viac ako 5 hráčov v poli. Tam sa musí sebarealizovať tak pedagóg ako aj psychológ mužstva v jednej osobe !!! Nie však lekár, či maséri mužstva. Psychológ... Zvlášť, po dnešnej prehre s Nemcom v priateľskom zápase 3:5 (našťastie!), druhými na OH v Kórei...Hodnotenia ich výkonu trénermi boli kritické a pravdivé. Vyčítali im podpriemerný prístup i motiváciu, na rozdiel od Nemcov. Slová o varovaní k prístupu v súťažných zápasoch turnaja sú veľavravné a odstrašujúce !!!! A nás divákov - zvyknutých na trýznenie a šikanu z ich strany, z predvedených individuálnych výkonov a z tímového výkonu bez ducha a nasadenia sú s veľkým otáznikom. Poučia sa ?! Dovolím si tvrdiť, že sotva. Osobitne, ak chýba Miro Šatan !I hráči formátu Buček a Haščák - dnes zaznamenal za Slovan tretí hattrick !!!! To je arogancia a prepych - duchom maličkých Slovákov nechať hráčov takéhoto formátu a kalibru strelcov -doma v lige !!! Bodaj by Vás - parom skáral - holohlaví Ramsleyovci !!!!

RNDr. et PaedDr. et PhilBc. et ThMgr. Ivan Olejár PhVKI; Prešov, 7. februára 2022, copyright na projekt psychológa pre OH, MS, ME

Ivan Olejár

Ivan Olejár

Bloger 
  • Počet článkov:  981
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som kritický, no zvyčajne naznačím, či priamo ponúknem riešenie problému. Rád totiž projektujem. Dokonca donedávna, kým ma neodstavili slovenskí demokrati, som ho aj vyučoval deti a školskú mládež veľmi aktívne. Presnejšie - učil som ju tvorivo mysleť, vyjadrovať a obhajovať svoje publikované názory, konanie a presvedčenie. To sa dnes v špinavom svete, nás dospelákov nenosí a hlavne nehodí. A preto som v malom školstve SR . dva roky pred dôchodkom dolietal až ták, že som sa komplexne zdravotne i osobnostne dezintegroval, po našom - zrútil Postupne sa uzdravujem a veľmi mi pri tom pomáha práve činnosť blogera. Fakt, že sa môžem s Vami podeliť o denne zažívanú realitu. Hlavne v SR! Som katolícky veriaci, absolvent 4 úspešných VŠ štúdií i držiteľ výučného listu v profesii stolár. Som aj laický teológ - absolvent RKCM bohosloveckej fakulty UK v Bratislave. Život ma neraz poriadne vyfackal , no náš Pán zároveň podržal. Vďaka Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

291 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu