Antivax – stručne a jasne (U nás a inde 11)

Skúsim veľmi stručne, nechcem sa dožadovať priveľa z Vášho času. Britániu som vždy obdivoval ako symbol

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

skĺbenia monarchie a demokracie, ako sídlo zdravého rozumu a baštu slobody. Moji anglickí priatelia, ktorých sledujem na FB, sa mi ale v poslednom čase začali zdať čudní. Divní. Hystericky antivaxerskí. Fanatickí až náboženským spôsobom. Vítajúci protesty vo Viedni, Rotterdame či v Írsku.

Nedalo mi to. Oponoval som im. Kládol som im svoj pohľad a svoje argumenty. Až tak, že niektorí začali už zhadzovať anglickú zdvorilosť a označili moje slová ako hlúposť. V tomto bode som sa na ňu mohol slovensky uraziť, zrušiť si ju ako friend na FB, a hotovo. Ale zasa mi to nedalo. Vyspal som sa z toho, a hneď ráno, ešte kým som mal energiu na podobné potýčky, som sa pustil zas do debaty.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skrátim to: výsledkom je, že som konečne POCHOPIL. Ono totiž, tie anglické antivaxerské protesty a argumenty, keď sa prenesú do nášho prostredia Strednej Európy, pôsobia absurdne, a rovnako pôsobia aj ľudia, čo tieto argumenty u nás vyznávajú. V Británii je totiž diametrálne odlišná situácia než u nás. Tam majú zaočkovaných takmer všetkých ohrozených – starých a chorých, a urobili to rázne a „takmer povinne“, ale anglickým spôsobom – presviedčaním a odporúčaniami. A tak, keď už túto ohrozenú vrstvu spoločnosti majú zaočkovanú, necítia potrebu ďalšieho očkovania. Tu treba ešte doplniť, že Angličania sú oveľa zdravší a odolnejší ľudia než my. Neviem, čím to je, ale je to tak. Možno prostredím, morským vzduchom, zdravou pozitívnou mentalitou plnou nádeje a odhodlania (pozrime sa len na ich politické dejiny!). V porovnaní s Angličanmi sme my také (s prepáčením) skapaciny. Nie všetci, ale prevažne. Sme chúlostiví, ľahšie prechladneme – neviem či je to spôsobom výchovy alebo proste len génmi a mentalitou... Proste Angličania sú zdravší než my. A keď tam niekto pustí do priestoru, že by sa malo očkovať viac, pretože stále zomierajú ľudia na covid, a nebodaj spomenie ešte aj očkovanie detí, oheň je na streche. Totiž – tu je zasa rozdiel medzi nimi a nami: v Británii to celkovo s očkovaním nie je také všeobecné ako u nás. Sú na to oveľa háklivejší a zvažujú to viac. V našich končinách nás proste všetkých povinne zaočkovali proti všetkému možnému, a hotovo. Takže, Briti si dali zaočkovať najzraniteľnejších,  s tým, že “nám ostatným dajte pokoj”. Preto tie protesty proti ďalšiemu očkovaniu, preto vyzdvihovanie príkladov z Orwella (1984), o diktatúre, pripodobňovanie k žltým hviezdam a podobne... Nemusím o tom hovoriť, sú to všetko argumenty, ktoré počúvame aj u nás. Problém však je, že my tu u nás sme v úplne inej situácii. Nezaočkovali sme, dôsledne a precízne, všetkých najohrozenejších, a celkovo tá zaočkovanosť je u nás slabá. Keď argumenty Angličanov prenesieme do nášho prostredia, sú neudržateľné. V Británii mali ešte v septembri vyššie percento covidových úmrtí denne než napr. v Česku. Dnes je ale situácia iná. U nás kolabuje zdravotníctvo, kolabujú zdravotníci, kolabujú nám zdravotnícke zákroky. Moje vyšetrenie bolo zrušené, a to našťastie nebolo nič akútne. Ak by to akútne bolo, nechcem ani domyslieť, čo bude... Len sa modliť, aby som v zdraví prečkal, kým sa situácia trošku upokojí a nárast ťažkých prípadov covidu sa spomalí na mieru únosnú pre kapacity nášho zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu

Preto by som sa vykašľal na anglické argumenty, ale pozrel sa s otvorenými očami okolo seba, a podľa toho sa zariadil. S úctou voči slobode vlastnej, ale aj slobode tých okolo seba.  To, že do tohto patrí aj neohroziť druhých na živote, je samozrejmé. Držme sa!

Ivan R. V. Rumánek

Ivan R. V. Rumánek

Bloger 
  • Počet článkov:  62
  •  | 
  • Páči sa:  24x

Τί δεῖ με χορεύειν; Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu