Bridesmaids

Bridesmaids. Keď som prvý krát počula o tomto filme, myslela som si, že to zase bude nejaká prehnane sladká komédia o láske. No v jednom som pravdu mala. Je to komédia. Musím uznať, že na úrovni. Ani neviem, kedy som naposledy plakala pri filme. Plakala od smiechu. Vtipy majú prekvapivo hĺbku. Neunudia vás. Naopak, dokázali by ste ich sledovať dookola. Už pri prvých scénach, cholerický tréner a partia obéznych, ako to povedať slušne, svíň cvičiacich v parku, človeku naskakuje úsmev na tvári. A nezmizne tak rýchlo. Udržuje sa na tvári veľmi dlhú dobu, ak sa nezmení do rehotu hlučnejšieho ako štartujúce lietadlo. Mne sa to stávalo pomerne často. No zvykla som si, že ma ľudia umlčovali v kine pre môj smiech. Aj keď na plátne prebiehala scéna bez dialógu, takže nemali čo „ne" počuť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Ako viacero takýchto podobne ladeních filmov, ani tento sa nevyhol zmienke o sexe. Zmienke. Vlastne rozpráva, či opisuje sexuálne praktiky, či polohy, či čokoľvek iné, pomerne často. No, ale ide o normálnu vec, tak prečo o nej nehovoriť, či neukázať, či nepopisovať. V konečnom dôsledku je to vtipné. Nie oplzlé, určitým spôsobom možno áno, ale človek sa dobre pobaví. Pohoršujúca, či nevkusná (pre niektorých) by sa mohla zdať scéna, kde, ako by som to. Partia otrávených družičiek, s nevestou v tesnom závese, si snažia „uľaviť" priamo v luxusnej kúpeľni, luxusnej predajni na šaty. Priamo v luxusných šatách. Myslím, že veta: „tečie to ako láva", sa stane kultovou. V určitom slova zmysle. No ja som sa dobre bavila. Veď prečo by mali byť nechutný len chlapi? A keď musíš, tak musíš. Či už do umývadla, či do stredu cesty a cez šaty. Zakončené veľkolepo.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O čo vlastne filmu Bridesmaids ide? O zábavu! O čo by malo ísť, ak ste budúca nevesta, Lillian a dobrovoľne sa chystáte stráviť zvyšok života s jedným a tým istým chlapom. No pokiaľ ste jedna z družičiek (Annie) a navyše najlepšia kamarátka nevesty, je tu niečo viacej. Dokázať, že ste naozaj najlepšia. Neviem ale, či kamarátke, či sama sebe. Navyše, ak váš život nie je práve prechádza ružovou záhradou, žijete v podnájme so šialeným súrodeneckým duom z Anglicka a vaša matka vám dohodila prácu v predajni so šperkmi, kde vás váš šéf núti byť ako vaša kolegyňa s havajskými črtami, pleťou ako batoľa a telom, ktoré túžite mať. A to nehovorím o úsmeve. Hlavná predstaviteľka Annie by vedela rozprávať. To, že sa jej v živote nedarí je len začiatok. Depresie a neúspech zaháňa príležitostným sexom s chlapom, ktorého snáď netúži mať doma žiadna žena. Čo tam po tom, že je sexi (jediné, čo je na ňom sexi, podľa mňa, je jeho porsche), keď je idiot. Na to všetko sa snaží byť lepšia ako Helen. Krásna, úspešná, všetkými obľúbená. Čo ale naštve (Annie) najviac, jej snaha byť najlepšia.

Skryť Vypnúť reklamu

V snahe vziať si žezlo najlepšej kamarátky späť, je Annie ochotná urobiť čokoľvek. Ale ako aj jej život, ani toto je veľmi nevychádza. Vlastne je to katastrofa za katastrofou. Až ma tak napadá, či je to v reálnom živote možné. Ale pre film tieto „humorné" katastrofy sú zlatým dolom. Od scény v lietadle, kde sa spútaná strachom a oslobodená z whisky, snaží presvedčiť stewarda, že nie je kto je, a že sú 90. roky. Až po scénu, kde sa snaží zaujať policajta, a potencionálneho priateľa, rôznymi manévrami auta, ako telefonovanie za volantom, pitie piva, jazda hore bez, či ako gangster (to ma naozaj dostalo), na hranici zákona.

Skryť Vypnúť reklamu

Hovorí sa, že všetko sa deje z nejakej príčiny. Na filmoch, špeciálne podobného žánru, mám rada to, že vždy je tam určité posolstvo. Niečo, čo si odnesiete z kina, okrem pukancov medzi zubami, čo vás prinúti sa aspoň na chvíľu zamyslieť nad vašim životom. Či už je perfektný, či podobný Annie. Prinúti vás poohliadnuť sa späť, na vaše úspechy, na vaše osobné katastrofy. A prinúti vás si uvedomiť, že keď už ste na tom boli akokoľvek zle, ak ste boli na tom najspodnejšom dne, vždy ste dokázali vstať, vztýčiť hlavu a ísť dopredu za vašim cieľom. Annie nie je výnimka.

Tvorcovia filmu si dali naozaj záležať. Dokázali natočiť film, ktorý zaujme a rozveselí, ponúka vtipy o sexe a ukazuje ženy, v niektorých situáciách, ako dobytok. Ale dokázali to s noblesou a dušou v príbehu. Nepohoršuje, naopak. Je to dôkaz toho, že aj komédia, romantická komédia, môže mať hlbší význam. Nie len plytkú, bezduchú dejovú líniu. Film Bridesmaids je ukážkou umenia. Je ukážkou priateľstva. Je ukážkou toho, ako hlboko môžeme klesnúť, ak si nedáme pozor. No rovnako je ukážkou lásky, humoru a porozumenia. A najmä, keď už si myslíme, že sme úplne na dne a bez priateľov, vždy sa nájde jeden, ktorý príde, vyfacká nás, síce vlastnou rukou, a postaví späť na nohy. To je film Bridesmaids (ak by sme ho chceli ešte viac vyzdvihovať, oplatí sa povedať, že dostal nomináciu na Zlatý glóbus 2012 v kategórií najlepší film, komédia, či muzikál).

Skryť Vypnúť reklamu

Za zmienku ešte stojí herecké obsadenie filmu. Nutné je podotknúť, že všetci herci podali dobrý výkon. A vlastne je na to nejaké merítko? Jasné, sú filmy a herecké výkony, o ktorých aj menej inteligentné bytosti pochybujú. Ale vážne, posudzovať niekoho výkon a hovoriť o ňom zlý, či podpriemerný podľa zlého mrknutia, neviem. Ale späť k Bridesmaids. Kristen Wiig ako Annie. A verte či nie, toto šikovné žieňa je dokonca spoluautorkou. Okrem toho, že sa jej bravúrne podarilo stvárniť nešťastnú Annie, napísala nezabudnuteľný film, ktorý určite bude hrať prím v jej napredujúcej kariére. Za svoj výkon bola Kristen dokonca poctená nomináciou na Zlatý glóbus 2012 (vyhrať sa jej už nepodarilo, glóbus si odniesla Michelle Williams za stvárnenie Marilyn Monroe vo filme My Week with Marilyn). Jej naj kamarátku Lillian stvárnila veľmi sympatická herečka Maya Rudolph. Perfektnú Helen, ktorú naozaj nebudete mať radi, stvárnila Rose Byrne. Zahrať mrchu sa jej podarilo naozaj presvedčivo, je to buď jej hereckým talentom, alebo neviem. Ale treba dodať, že nakoniec to s Helen nebude až také zlé. Herečky Wendi McLendon-Covey a Ellie Kemper sa blysli ako ďalšie dve družičky. Rita, so skoro perfektným životom, až na tri deti, chlapcov, ktorým sa v poslednej dobe až príliš často lámu deky v polke a manžela, ktorý, no je to chlap. A Becca, čerstvo vydatá, dalo by sa povedať, že životom nie veľmi veľa skúšaná, trošku naivná, ale zlatá aj s manželom a ich príbehom o svadobnej ceste. Deti by skákali meter dvadsať. Túži po živote ako má Rita. Vlastne túži po deťoch ako má Rita. Vlastne túži po vlastných deťoch. Veď kto by túžil po deťoch ako má Rita.

Nakoniec som si nechala herečku, ktorá stvárnila tak trochu neohrabanú Megan, sestru ženícha. Vskutku zaujímavá postavička, postava vážne s veľkým... srdcom. Megan stvárnila herečka Melissa McCarthy. A treba uznať, že si s ňou poradila veľmi dobre, bola statočná. Až sa mi nechce veriť, keď ju vidím mimo tohto filmu, že je to ona. Za svoj výkon a stvárnenie Megan dostala nomináciu na Oscara 2012 v kategórií najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe. A to už je čo povedať. Melissa McCarthy. Ja som stále rozmýšľala, odkiaľ ja ju poznám. Popravde, asi nebude veľa filmov, v ktorých by zažiarila. Ja poznám Bridesmaids, a tuším som ju videla zahrať menšie cameo vo filme The Ugly Truth. Ale môžem sa mýliť a má za sebou viacero úspešných filmov. No ja si ju pamätám najmä ako nezabudnuteľnú Sookie z Gilmorových dievčat. Skvelý seriál. A tak ako jej sedela rola Sookie, myslím, že jej sedí aj rola Megan. Sú to síce dve diametrálne odlišné úlohy, ale obidve zahraté bravúrne.

Čo viac dodať. Bridesmaids. Komédia plná inteligentného humoru, absurdných situácií, lásky a priateľstva. Jedno oko nezostane suché, samozrejme od smiechu. A na konci filmu bude nad čím rozmýšľať, minimálne nad tým, či ľudia sediaci v kine pred vami, pozerali na vás pre vaše očarujúce oči, či pre vaše určite nezabudnuteľné a ťažko prehliadnuteľné výbuchy smiechu.

Iveta Kollárová

Iveta Kollárová

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

som to skrátka ja Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu