Whitney Houston 1963 - 2012

Dnes sa svet rozlúči z legendou. Tisícky fanúšikov sa chystajú vzdať hold jednej z najlepších speváčok všetkých čias, Whitney Houston. Smútočný obrad sa uskutoční v New Hope Baptist Church v jej rodnom Newarku, New Jersey. Aretha Franklin by mala zaspievať jeden z mnoha hitov od Whitney „The Greatest Love of All“. Vzdať hold vystúpením by mal aj Stevie Wonder, zaspieva pieseň „Ribbon in the Sky“, RB hviezda R. Kelly, Alicia Keys, či gospelový velikán BeBe Winans a Kim Burrell. Okrem účasti rodiny sa očakáva príchod Kevina Costnera, s ktorým si zahrala po boku vo filme Osobný strážca, jej dlhoročného priateľa a mentor, hudobného magnáta Cliva Davisa či režiséra a producenta Tylera Perryho.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Občas zvyknem premýšľať o pominuteľnosti, či nepominuteľnosti človeka. Aká tenká hranica je medzi bytím a nebytím. Jeden deň sme tu a druhý.. už sa nedozvieme, že vlastne už nie sme súčasťou džungle menom život. A pritom dokáže byť tak krásny. Áno, existuje veľa prekážok, ktoré dokážu život znepríjemniť. Ale keď zistíme, ako ich prekonať, keď zistíme ako život funguje, môže byť hneď krajší. Občas sa pýtam sama seba, či človek, čo si vezme život je silný, či naopak slabý. A prečo vlastne chce niekto umrieť. Áno, sú aj takí. Nebudem zmieňovať ľudí chorých, ale „zdraví" jedinci. No asi do určitej miery zdraví. Ak má človek problémy, toto nie je riešenie, je to zbabelý únik pred zodpovednosťou. Zodpovednosťou za život.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedeľa 12.2.2012. Ráno som vstala, mierne unavená z večera pred tým. Posedenie s kamarátkou, pár drinkov. Ráno si zvyknem zapnúť twitter a čítať správy zo zahraničia. Väčšinou kultúru. Dnes som ostala v šoku. Je to už dávno, čo som zažila podobné ráno. Tiež bol víkend. Rok 2001, myslím koniec augusta. Vtedy twitter nebol, takže som si zapla rádio, ako vždy a počúvala. A ostala som v šoku. Nechápala som, čo vtedy zahlásili. Dodnes si to pamätám, až mi behajú zimomriavky po chrbte. ..."Hráme si pieseň zosnulej Aaliyah." Speváčka, hviezdička, ktorá ešte ani poriadne nezasvietila a jej svetlo náhle vyhaslo. Bola to tragédia. Zomrela pri páde lietadla, ktoré sa vracalo z Barbadosu do Ameriky. Natáčala tam svoj videoklip. Posledný. Ale vrátim sa späť k nedeľnému ránu. Smutnému. Pre hudobný svet prišla opäť raz smutná správa. A nie len pre hudobný svet. Tento krát odišla hviezda, ktorá urobila pre hudbu veľmi veľa. Zanechala po sebe dedičstvo a odkaz, na ktorý sa tak skoro nezabudne. Teraz svieti na nebi a jej hviezda je jasná a dlho bude. Odpočívaj v pokoji. Whitney Houston.

Skryť Vypnúť reklamu

Deň pred odovzdávaním hudobných cien Grammy odišla legenda. Ďalšia. Našli ju mŕtvu v jej apartmáne v hoteli v LA. Príčina smrti zatiaľ nejasná (špekuluje sa o kombinácií liekov a alkoholu). Je pravda, že posledných 10 rokov mala veľké problémy. Bojovala so závislosťou od drog. Mala problémy v manželstve. Kto by nemal, mať za manžela búrliváka Bobbyho Browna. Už sa nepísalo o jej božskom hlase, všade sa pranierovali jej pády a neúspech. Mnoho krát vyzerala, že je úplne na dne. Neviem, či bola a do akej miery. Ale vždy sa dokázala vrátiť. Na chvíľu. Jej spev už nebol božský, práve naopak. Mala problém sa udržať v tónine, veľakrát asi aj na nohách. No nebudem rozoberať jej problémy. Bola úžasná speváčka, hlasový rozsah tri oktávy. Množstvo hitov na konte. Milióny predaných albumov. Získala mnoho ocenení, medzi nimi aj 6 cien Grammy. Takisto sa predstavila ako herečka. Nenájde sa snáď nikto, kto by nepoznal legendárny film Osobný strážca, kde si zahrala po boku Kevina Costnera. Snáď ešte legendárnejšia je pieseň z tohto filmu, ktorá prekoná generácie. I Will Always Love You, originál od Dolly Parton, Whitney priniesol nesmrteľnosť. Aspoň relatívnu. Pri počúvaní naskakujú zimomriavky. Ani tie najväčšie megaesá nedosiahnu výkonu, aký predviedla Whitney v tejto pesničke. Úžasný, úchvatný, jedinečný. A taká bola aj Whitney. A preto si ju pamätajme najmä v jej najväčšej sile. Na vrchole jej slávy. Kde žiarila. Ako hviezda, ktorou bola, je a bude.

Skryť Vypnúť reklamu

Hity ako Step by Step, I Wanna Dance with Somebody, I´m Every Woman, One Moment in Time, My Love is Your Love, I Learned from the Best, a mnoho ďalších tu ostane navždy. Sú to nezabudnuteľné hity. Pomáhali ľudom prekonávať ťažké časy. Boli tu, keď prežívali šťastné chvíle. Liečili zranené duše, uzdravovali zlomené srdcia. Myslím si, že určitým spôsobom pomáhali aj Whitney. Vložila do nich kus seba. Vložila do nich trápenie, smútok, bolesť a strach. No rovnako aj lásku, šťastie, odhodlanie a silu bojovať. Jedna z piesní, kde vidno, že sa nebojí postaviť a bojovať, je pieseň I Didn´t Know My Own Strenght. Pieseň z albumu I Look to You z roku 2009. Myslím, že slová piesne hovoria za všetko. Stačí sa započúvať.

Skryť Vypnúť reklamu

Lost touch with my soul

I had nowhere to turn, I had nowhere to go

Lost sight of my dream

Thought it would be the end of me

I, I thought I´d never make it through

I had no hope to hold on to

I, I thought I would break

I didn´t know my own strength

And I crashed down and I tumbled, but I did not crumble

I got through all the pain

I didn´t know my own strength

Survived my darkest hour, my faith kept me alive

I picked myself back up, hold my head up high

I was not built to break

I didn´t know my own strength

Found hope in my heart

I found the light to life my way out of the dark

Found all that I need here inside of me

I got to know my own strength

Svoj boj bohužiaľ prehrala. Dovolím si tvrdiť, že bojovala statočne. Či to bola nešťastná náhoda, či nie. Navždy zostane v našich srdciach, jej hudba bude znieť navždy v našich ušiach. A Whitney bude navždy svietiť ako tá najjasnejšia hviezda. Dnes sa nebude spomínať na jej problémy. Pamiatku si uctíme oslavou hudby, cez slzy, cez radosť, si navždy budeme pamätať jej nezabudnuteľný hlas . Whitney Houston.

Iveta Kollárová

Iveta Kollárová

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

som to skrátka ja Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu