7. december - koniec európskych bánk?

Fanúšikovia futbalu rozhodne poznajú Erica Cantonu ako brilantného futbalistu klubu Manchester United z 90. rokov minulého storočia. Ten však v poslednej dobe zmenil  súboje na trávniku za súboj proti bankám. Po internete koluje video, kde Cantona volá po revolúcii:  „ Súčasný systém sa točí okolo bánk. Je založený na sile bánk. Jeho zničenie začína zničením bánk. Nie je to komplikované. Jednoducho, choďte do banky vo svojej krajine a vyberte si peniaze. Ak si vyberie peniaze dosť ľudí, systém skolabuje. Žiadne zbrane, žiadna krv, nič také.“

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Aj keď táto akcia má vo Francúzsku niekoľko desiatok tisíc prívržencov, zdá sa, že neprinesie požadované výsledky. Ľudia si uvedomujú, že kolaps bankového sektora by znamenal kolaps celej ekonomiky. Poďme si však ukázať princíp, na akom fungujú súčasné banky. Nakoniec tak zistíme, že Cantona môže mať v mnohom pravdu.

Ako funguje súčasné bankovníctvo

Súčasné bankovníctvo je postavené na systéme frakčných rezerv. Znamená to, že keď do banky vložíte €100, tak banka má právo tieto peniaze požičať ďalej. Stačí ak si zo sumy drží malú rezervu, povedzme €10. Zvyšných €90 požičia vo forme úveru. Tieto požičané peniaze nakoniec skončia na inom bankovom účte. A proces sa môže opakovať. Banka si odloží €9 a zvyšných €81 požičia ďalej. Bankový systém tak nakoniec vytvorí z pôvodného vkladu €100 vklady v hodnote takmer €1000. 

Ľudia vložili do bánk €1000, no banky v skutočnosti držia hotovosť iba vo výške €100. Preto, pokiaľ by prišli ľudia do bánk a začali požadovať výplatu svojich vkladov, tak neexistuje spôsob, ako týchto ľudí vyplatiť. Práve preto centrálna banka a štát musia kontrolovať situáciu a v prípade potrieb garantovať, že komerčné banky dokážu svoje vklady splatiť, a to z vládnej kasy. 

Finančná pavučina

Banky však nepožičiavajú peniaze iba domácnostiam, či firmám, požičiavajú ich rovnako ostatným bankám alebo vládam. Finančný systém je tak nesmierne poprepletaný. Krach jednej väčšej americkej banky Lehman Brother v roku 2009 takmer spôsobil kolaps celého finančného systému. Všetci vedia, že táto situácia sa už nesmie zopakovať. Práve preto nemôže skolabovať žiadna väčšia finančná inštitúcia. Ináč by hrozil kolaps celého systému. Komerčné banky sa tak stali chráneným druhom.

A to je práve problém, ktorý trápi Cantonu. Záchrana Grécka nebola kvôli Grékom. Rovnako, ako záchrana Írska nebola kvôli Írom. Tieto krajiny boli zachránené preto, aby neskolabovali banky. Dostali sme sa tak do situácie, keď zisky z operácii bánk sa rozdeľujú vo forme odmien bankárom, no za straty platia daňoví poplatníci.

Európske banky sú jedny z najproblematickejších na svete. Rozšírenie problémov do ďalších krajín eurozóny znamená nutné ďalšie garancie, záchranné balíčky a opäť slabšie euro. Dolár má svoje problémy, no zdá sa, že v najbližších mesiacoch bude voči euru jasným víťazom.

Ronald Ižip

Ronald Ižip

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ekonóm, finančný analytik a trochu filozof.. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu